Wzrost kosztów utrzymania, zwłaszcza na polu wydatków związanych z żywnością lub mediami czy możliwość utraty pracy w coraz mniejszym stopniu budzi obawy, szczególnie wśród młodych Polaków. W razie niespodziewanych wydatków pożyczkobiorcy wolą zadłużać się w firmach pożyczkowych, a spłata krótkoterminowego zobowiązania nie stanowi problemu dla 72 proc. klientów Provident Polska.
Badanie YouGov przeprowadzone przez firmę International Personal Finance (IPF), właściciela Provident Polska, pokazuje, że największy optymizm wykazują osoby młode, między 24 a 35 rokiem życia. Przedstawiciele tej grupy najmniej przejmują się utratą pracy, gdyż jak twierdzą, znalezienie nowej nie powinno stanowić problemu w ich wieku. W porównaniu z zeszłorocznym badaniem niepokój związany z chwilowym brakiem zatrudnienia spadł o 9 proc. – z 31 do 22 proc.
Obawy nie rodzą także rosnące koszty utrzymania, które najbardziej podwyższają wydatki na jedzenie oraz droższe usługi, szczególnie związanie ze zdrowiem. Co 5 respondent wskazuje na to, że domowy budżet w dużej mierze będzie się uszczuplał przez zaciąganie kredytu na zakup własnego M czy konieczność płacenia wyższego czynszu. Co 6 badany zwraca uwagę na to, że portfel mocniej będą obciążać koszty komunikacji, a co 7 osoba wskazuje na wyższe ceny produktów codziennego użytku i sprzęt AGD.
W poszukiwaniu oszczędności Polacy są gotowi kupować tańszą żywność, wydawać mniej na spotkania towarzyskie czy produkty codziennego użytku oraz redukować koszty ogrzewania.
Gdy pojawiają się niespodziewane wydatki, coraz częstszym rozwiązaniem jest skierowanie się po dodatkowy zastrzyk pieniędzy do firmy pożyczkowej. Jednym z głównych czynników zadłużania się jest również zakup sprzętu AGD (30 proc. badanych).
Najbardziej optymistycznie swoją przyszłość w najbliższych 12 miesiącach widzą mieszkańcy Polski Południowej (39 proc.) i Zachodniej (42 proc.), których zarobki kształtują się na niskim i średnim poziomie. Umiarkowane zadowolenie z poziomu życia w Polsce wykazują mieszkańcy pozostałych województw, z tym że najgorzej oceniają je klienci Providenta mieszkający w województwie mazowieckim i łódzkim.
Badanie IPF potwierdza po raz kolejny to, że w momencie gdy musimy ograniczyć wydatki ze względu na gorszą sytuację finansową pierwszym polem, na którym najłatwiej jest nam szukać oszczędności jest jedzenie i rozrywka.
Sylwia Stwora