Rezultat posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w styczniu 2025 roku nikogo nie zaskoczył. Niezmiennie od października 2023 roku stopy utrzymywane są na jednym poziomie. Mimo różnych spekulacji, Prezes Adam Glapiński wraz z zespołem postanowili nie zmieniać wysokości stóp. Czy coś zmieni się w tym miesiącu? Czy najbliższe posiedzenie zaplanowane na 4 i 5 lutego przyniesienie pozytywne zaskoczenie?
Stopy procentowe w bankach
Aktualnie w bankach można otrzymać kredyt z oprocentowaniem stałym powyżej 7%. Jedynie VeloBank, w opcji dla profesjonalistów proponuje ekokredyt z oprocentowaniem stałym rzędu 6.78% (korzystając z pełnego cross-sellu). Warto sprawdzać warunki kredytowe na bieżąco lub zacząć współpracę z doświadczonym ekspertem kredytowym, ponieważ zdarza się, że w danym momencie można otrzymać kredyt z niższym oprocentowaniem (nie każdy bank zmienia wysokość oprocentowania raz w miesiącu. Na przykład ING Bank Śląski, Pekao SA i VeloBank aktualizują wysokość oprocentowania raz w tygodniu). Może się okazać, że
w jednym tygodniu oprocentowanie kształtowało się powyżej 7%, a w kolejnym spadło do poziomu 6,9%.
Inflacja – stanowisko Adama Glapińskiego
Prezes Adam Glapiński podczas październikowej konferencji (2024 rok) sugerował, że rozmowy o obniżce stóp zostaną podjęte w momencie, kiedy inflacja będzie ustabilizowana. Natomiast po styczniowym posiedzeniu, Narodowy Bank Polski wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego” (źródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/stopy-procentowe-nbp-decyzja-styczen-2025-znamy-decyzje-rpp-st8262543). Czy zatem nie ma szans na obniżki stóp w I kwartale? Analitycy bankowi mają ciekawe spostrzeżenia w tym temacie.
Przewidywania analityków
Analitycy mBanku po styczniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jasno określili, że:
„(..) Nadal uważamy jednak, że perspektywa (znaczącego) spadku stóp procentowych w marcu jest niedoceniona”. Nie wiemy niestety, czym to zdanie jest podparte i czy analitycy mają ku temu mocne argumenty. Natomiast analitycy Pekao SA wyrazili nieco odmienną opinię:
„(…) Na wznowienie cięć poczekamy jeszcze kilka miesięcy – najwcześniej po wakacjach”. (źródło:https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/stopy-procentowe-nbp-decyzja-styczen-2025-znamy-decyzje-rpp-st8262543). To stanowisko jest bardziej zbliżone do stanowiska Prezesa RPP.
Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek (30.01.2025) stopy procentowe o 0.25 punktu procentowego. Warto pomarzyć, że jest to dobry znak dla przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej (źródło: https://www.money.pl/gospodarka/europejski-bank-centralny-znow-obniza-stopy-procentowe-7119845224078112a.html).
Jako podsumowanie
Czy w lutym Rada Polityki Pieniężnej zaskoczy nas pozytywnie i obniży stopy procentowe? Czy jednak Prezes Adam Glapiński dotrzyma słowa i ewentualne zmiany nastąpią dopiero po marcu 2025? Jakie wnioski tym razem zostaną przekazane po posiedzeniu RPP? Tego wszystkiego dowiemy się już w najbliższych dniach.