Płatności odroczone w Polsce. Dyskusja podczas Kongresu Sektora Pożyczkowego

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

Wejście w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej spowodowało, że firmy oferujące popularną usługę „kup teraz, zapłać później” (BNPL) zaostrzą ocenę zdolności kredytowej klientów. O konsekwencjach m.in. tego zjawiska będą rozmawiać eksperci podczas Kongresu Sektora Pożyczkowego w dniach 29-30 marca. Organizatorem wydarzenia jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).

Bezpieczeństwo zakupów, możliwość odesłania towaru bez konieczności późniejszego oczekiwania na zwrot pieniędzy, wreszcie bezodsetkowe odroczenie zapłaty na okres nawet kilkudziesięciu dni – to zalety, które zachęcają klientów sklepów online do skorzystania z płatności BNPL (buy now, pay later).

– Sektor płatności odroczonych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie.  Szacujemy, że już około trzy czwarte sklepów internetowych proponuje klientom tę metodę finansowania zakupów – mówi Rafał Tomkowicz, dyrektor ds. rozwoju ZPF. – Klienci powinni jednak pamiętać, że skorzystanie z BNPL powoduje, że po ich stronie powstaje zobowiązanie, które należy spłacić.

Płatności odroczone a nadmierne zadłużenie. Czy to poważny problem?

Pętla zadłużenia i przekredytowanie – to pojęcia, które pojawiają się w dyskusjach o ryzykach związanych z BNPL. Czy słusznie?

To jedno z najważniejszych pytań, na które postarają się odpowiedzieć eksperci podczas Kongresu Sektora Pożyczkowego. Jego uczestnicy poznają najnowszy raport Biura Informacji Kredytowej
o płatnościach odroczonych w Polsce na tle reszty Europy.

Z kolei Radosław Nawrocki, prezes działającej na rynku BNPL spółki PayPo opowie m.in. o tym, czy ryzyko nadmiernego zadłużenia polskich konsumentów korzystających z metody „kup teraz, zapłać później” jest porównywalne z zachodnimi rynkami, na których usługa funkcjonuje dłużej.

– Firmy z sektora BNPL operujące na Zachodzie, zwykle umożliwiają konsumentowi podpięcie do swojego konta karty kredytowej. To tworzy ryzyko finansowania jednego kredytu drugim i w efekcie – wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Tymczasem w PayPo nie pozwalamy spłacać powstałego zadłużenia limitami kredytowymi oraz nie udzielamy kredytów konsolidacyjnych lub refinansujących – wskazuje Radosław Nawrocki. – To tylko jeden z przykładów rynkowych różnic, które mają znaczenie dla ochrony klientów przez pokusą nadmiernego zadłużenia.

– Podczas dyskusji o BNPL będziemy również rozmawiać o wpływie tzw. ustawy antylichwiarskiej na ocenę zdolności kredytowej, a także o roli instytucji finansowych w edukowaniu klientów na temat zasad działania tej metody finansowania zakupów. To ważne zagadnienia, bo rynek płatności odroczonych będzie rósł wraz z rozwojem całego sektora e-commerce. Dotyczy to zwłaszcza towarów najpopularniejszych wśród klientów sklepów internetowych, w przypadku których należy liczyć się z częstszymi zwrotami. To chociażby odzież czy elektronika – zauważa Rafał Tomkowicz.

Agenda Kongresu Sektora Pożyczkowego

Kongres Sektora Pożyczkowego to największe, cykliczne spotkanie przedstawicieli firm pożyczkowych, działających na rynku pozabankowym w Polsce. Rozpocznie się w środę 29 marca o godzinie 16.30 w Radisson Collection Hotel przy ulicy Grzybowskiej 24 w Warszawie.

Zachęcamy do zapoznania się z programem Kongresu na stronie:
https://zpf.pl/conference/kongres-sektora-pozyczkowego/

Podobne wpisy

Zamieść komentarz