Pre-pensja – wcześniejsza wypłata pensji a płynność finansowa

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

Ile razy zrezygnowałeś z jakiegoś korzystnego zakupu bo po opłaceniu rachunków środki z pensji się skończyły? A może przytrafił ci się niezaplanowany wydatek, na który nie wystarczyło pieniędzy w miesięcznym budżecie? Możliwość skorzystania z pre-pensji, czyli elastycznej wypłaty dodatkowych środków przed terminem wypłaty wynagrodzenia wynikającym z zawartej umowy o pracę/zlecenie, może być prawdziwym game changerem dla budżetu domowego. Czy elastyczna wypłata może wpłynąć na poprawę płynności finansowej?

Pre-pensja – nowoczesny produkt finansowy na miarę czasów

Pre-pensja od Patento może być przełomowym produktem finansowym naszych czasów, który całkowicie przewartościuje myślenie o wynagrodzeniach, ale też pozytywnie wpłynie na zarządzanie domowym budżetem. Pre-pensja działa jak zaliczka na poczet pensji, zapewniając możliwość wypłaty dodatkowych środków przed terminem wypłaty wynagrodzenia wynikającym z umowy.

Koniec z długim oczekiwaniem na wypłatę, życiem „od wypłaty do wypłaty” – stały i częstszy dopływ środków to korzyść nie tylko dla konsumenta, ale i dla całego rynku, który dzięki płynności finansowej swoich klientów, również przekształca się i dostosowuje do ich nowych potrzeb.

Więcej na temat tego nowego produktu finansowego przeczytasz na stronie patento.pl.

Kiedy przyjdzie przelew? Obowiązkowe terminy wypłaty wynagrodzenia

Często zdarza ci się, że czekasz na przelew z pensją jak na ratunek? Odświeżasz stan konta, pytasz w kadrach, kiedy wychodzą przelewy? Przypominamy, jakie są obowiązki pracodawcy w związku z terminową wypłatą wynagrodzenia.

Kodeks Pracy w sposób jasny i precyzyjny określa kwestię wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z artykułem 85 KP[1], wypłata środków musi odbywać się co najmniej raz w miesiącu, w stałym, z góry określonym terminie. Zapis regulujący wypłatę pensji powinien znaleźć się w umowie między pracodawcą i pracownikiem i zawierać informację o dniu wypłaty oraz adnotację, że będzie ona wypłacana “z dołu” czyli za już przepracowany miesiąc.

Zazwyczaj już przy podpisywaniu umowy pracodawca ustala termin wypłaty wynagrodzenia i realizuje go co miesiąc. Jeśli dzień wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy, np. w weekend lub w święto, pracodawca ma obowiązek wcześniejszej wypłaty pensji tak, aby w dniu ustalonym w umowie, pojawiła się ona na koncie pracownika.

Wypłata wynagrodzenia musi nastąpić nie później niż do 10. dnia kolejnego miesiąca. Oczywiście pracodawca może przelać środki na konto pracownika przed terminem ustalonym w umowie, nie może jednak spóźnić się z wypłatą pensji.

Czy pensje w czasie inflacji są wystarczające?

Inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada, a wypłacane pensje nie mają takiej wartości jak przed inflacją. Brak podwyżek i wyrównania wynagrodzenia do poziomu wzrostu inflacyjnego sprawia, że tylko 5% Polaków określa swoje pensje jako zdecydowanie zadowalające, a mniej niż połowa Polaków posiadających pracę jest zadowolona z poziomu  swoich zarobków – wynika z badania Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji dla Pracuj.pl z 5 kwietnia 2023 roku[2]. Jako główny powód niezadowolenia respondenci podają wzrost inflacji, przy jednoczesnym braku wzrostu wynagrodzeń – problem ten wskazuje aż 64% badanych. W przeprowadzanych ankietach wskazywany jest też brak możliwości oszczędzania, a ⅓ uczestników badania zaznacza, że środki które otrzymują nie są wystarczające nawet na codzienne potrzeby.

Utrata płynności finansowej w czasie inflacji

Jak wynika z raportu Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023 przeprowadzonego w marcu br. przez Warszawski Instytut Bankowości[3] aż 98% Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania – problem ten dotyka niemal wszystkich badanych respondentów. Co to dla nich oznacza w praktyce?:

  • aż 85% badanych wskazuje na konieczność ograniczenia wydatków,
  • 82% respondentów wskazuje na brak możliwości realnego oszczędzania
  • 67% ankietowanych deklaruje rezygnację lub zmianę dotychczasowego stylu życia,
  • ponad ¼ badanych przyznaje, że ma problemy ze spłatą zobowiązań, a 16% musi szukać dodatkowej pracy, aby się utrzymać.

Inflacja wkracza więc w niemal każdą sferę życia – przekłada się na utratę płynności finansowej, a to wpływa na wzrost zadłużenia. Kurczącym się budżetem domowym coraz trudniej jest zarządzać, a luki finansowe sprawiają, że problemy tylko się nawarstwiają i ciężko jest zaplanować rodzinne wydatki. W związku z brakiem możliwości gromadzenia oszczędności, wiele rodzin żyje “z miesiąca na miesiąc”, a to sprawia, że nie dysponuje środkami na niespodziewane wydatki, których wcześniej nie ujęto w budżecie. Każdy nagły, niezaplanowany koszt przyczynia się do utraty płynności finansowej.

Czy elastyczna pensja może pomóc w zachowaniu płynności finansowej?

Udzielona przez pracodawcę możliwość wypłacenia części wynagrodzenia przed terminem wypłaty, mogłaby znacząco polepszyć codzienne funkcjonowanie rodzin, które borykają się z problemami finansowymi i mają problem z zachowaniem płynności finansowej.

Dzięki możliwości skorzystania z wcześniejszej wypłaty części wynagrodzenia, można zrewidować wydatki i zarządzać budżetem domowym nie w perspektywie miesiąca a tygodni. Niestraszne są też wtedy wszelkie niespodziewane wydatki, które można pokryć z wypłaty pensji na życzenie i dzięki temu nie martwić się dziurą w budżecie.

Częstsze wpływy do budżetu pozwalają na prowadzenie tygodniowego budżetu, a co za tym idzie możliwość wnikliwej analizy przychodów i wydatków oraz wprowadzania na bieżąco zmian w tychże wydatkach. Dzięki stałym i częstszym wpływom można też zniwelować zadłużenie i wygodniej rozłożyć płatności w skali miesiąca – np. uniknąć odsetek za nieterminowe opłacenie rachunków.

Źródła:

  1. Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji dla Pracuj.pl z dn. 5 kwietnia 2023 roku.
  2. Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023 – VI edycja, badanie dla Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości, którego organizatorami są Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW.

 

[1] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-pracy-16789274/art-85

[2] https://media.pracuj.pl/237177-polacy-vs-inflacja-najnowsze-badanie-pracujpl

[3] https://www.gpw.pl/pub/GPW/files/PDF/KEFiP_2023.pdf

 

„Artykuł powstał we współpracy z Soonly Finance sp. z o.o.”

Podobne wpisy

Zamieść komentarz