Rekordowa liczba zawiadomień do prokuratury i wysokość kar

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

W 2013 roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) złożył 78 zawiadomień do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby działające na rynku finansowym. To o jedną trzecią więcej niż w 2012 roku, kiedy UKNF złożył 59 zawiadomień.

 

Rekordowa liczba zawiadomień do prokuratury i wysokość karNajwięcej zawiadomień (22) dotyczyło prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób. O jedno zawiadomienie mniej (21) UKNF złożył ws. dokonywania manipulacji instrumentem finansowym (wyk. 1).

 

Wykres 1. Liczba zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w podziale na ich charakter*.

 

2

 

Złożone przez UKNF w 2013 roku 78 zawiadomień do prokuratury to rekordowa liczba w ostatnich pięciu latach i była ona wyższa o 19 w stosunku do roku poprzedniego (wyk. 2).

Wykres 2. Liczba zawiadomień do prokuratury w latach 2009-2013.

3

 

W sprawach z zawiadomień UKNF w 2013 roku wniesiono 9 aktów oskarżenia, z tego 3 dotyczyły rynku kapitałowego, 4 rynku bankowego, a 2 dotyczyły innych przepisów prawa. W omawianym okresie w sprawach z zawiadomień UKNF zapadło 13 wyroków, z tego 10 dotyczyło rynku kapitałowego, a 3 rynku bankowego.

Rekordowa wartość kar pieniężnych

W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała 46 decyzji w przedmiocie nałożenia kar pieniężnych na podmioty z rynku finansowego. Ich łączna wysokość była rekordowa i sięgnęła 22 321 000 zł (wyk. 3). Dodatkowo KNF wydała również 4 decyzje w odniesieniu do maklerów papierów wartościowych (w 3 przypadkach – zawieszenie na okres 12 miesięcy uprawnień maklera papierów wartościowych, a w 1 – zawieszenie uprawnień na 2 lata).

Uwzględniając decyzje wydane w ramach postępowań odwoławczych, łącznie w sprawach dotyczących kar administracyjnych wydano 94 decyzje.

 

Wykres 3. Liczba i wysokość kar pieniężnych (w zł) w latach 2009-2013.

4

 

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego

Podobne wpisy

Zamieść komentarz