Zanim pożyczysz na święta…

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

W okresie przedświątecznych przygotowań każda zaoszczędzona złotówka, podobnie jak minuta, jest cenna, dlatego zwykle, aby nie tracić czasu i jednocześnie podreperować domowy budżet na bożonarodzeniowe wydatki, sięgamy po pożyczkę online. Zachętą jest minimalna ilość formalności oraz krótki czas oczekiwania na pojawienie się dodatkowych pieniędzy na koncie. Jednak zaciągając zobowiązanie finansowe, nawet mając napięty grafik przed świętami, należy pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego pożyczania.

 

 

Zanim pożyczysz na świętaAby roztargnienie i szaleństwo bożonarodzeniowych zakupów nie przysporzyło kłopotów w postaci związania się z nieuczciwą firmą pożyczkową, która wciśnie nam zobowiązanie powodujące nadmierne zadłużenie, należy sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy. Informacje o instytucjach pozabankowych działających zgodnie z prawem można znaleźć na liście podmiotów zrzeszonych w Związku Firm Pożyczkowych, a także wokół Loan Magazine. Bezpieczną pożyczkę zaciągniesz m.in. w Vivusie, Kasomacie, Ekspres Kasie, SMS365, Ofinie, Kredito24 czy Eurocencie. Unikaj korzystania z usług firmy, która twierdzi, że pożycza bez BIK lub nawet ze złą historią kredytową.

Ważne jest, aby policzyć całkowity koszt zaciągniętej pożyczki. Można to bardzo szybko zrobić posługując się prostymi kalkulatorami w postaci dwóch suwaków (jeden odpowiada kwocie pożyczki, drugi – okresowi jej spłaty), które przesuwane pozwolą Ci sprawdzić, ile będzie Cię kosztować dodatkowe wsparcie finansowe. Zwróć uwagę, czy firma w swojej ofercie podała informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO). Znając te dane będziesz w stanie określić, czy w ogóle stać Cię na zaciągnięcie zobowiązania i jego terminową spłatę.

Gdy już zdecydujesz się na konkretną ofertę, uważnie przeczytaj umowę. Zgodnie z zaleceniami ogólnopolskiej akcji „Zanim podpiszesz”, zwróć uwagę na oprocentowanie pożyczki (odsetki nie mogą być wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, aktualnie 16 proc.) oraz to, czy musisz wnieść wysokie zabezpieczenie świadczenia zanim jeszcze je otrzymasz, albo czy firma rości sobie prawo do ewentualnych zabezpieczeń w przyszłości. Upewnij się, czy i w jakiej wysokości pojawiają się dodatkowe opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku, wydanie decyzji, obsługę w domu, ubezpieczenie, itp. Zsumuj je, aby wiedzieć, o ile one zwiększą koszty zobowiązania. Nierzetelna firma może pobrać niektóre opłaty z góry, a wydać odmowną decyzję. Pamiętaj też, aby nie podpisywać dokumentów, jeśli jakikolwiek zapis jest dla Ciebie niejasny. Poproś o wyjaśnienie przedstawiciela firmy albo skonsultuj umowę z prawnikiem.

Cenną informacją mogą być także opinie osób, które korzystały z usług danego pożyczkodawcy. Potrzebne informacje bez problemu wyszukasz na forach internetowych czy profilach firm w mediach społecznościowych.

Pamiętając o tych kilku zasadach zaciągania pożyczki na zorganizowanie radosnych i pełnych wymarzonych prezentów świąt, można ustrzec się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia, a tym samym uniknąć konieczności zmagania się z firmą windykacyjną czy komornikiem.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego właśnie w okresie przedświątecznym firmy pożyczkowe zintensyfikowały swoje działania marketingowe chcąc zdobyć jak największą ilość klientów. To okres, w którym bardzo chętnie się zadłużamy, stąd rozwaga oraz świadome pożyczanie odgrywa niebagatelną rolę. Jeżeli pożyczamy mniejsze kwoty (te większe również) i nie czynimy tego w instytucjach bankowych, zwracajmy uwagę na marki godne zaufania, działające transparentnie. Będziemy mieli wtedy pewność oraz spokój, iż w momencie spłaty zobowiązania będziemy mieli do uregulowania jedynie kwotę należną według zawartej umowy, bez żadnych dodatkowych ukrytych kosztów” radzi Rafał Tomkowicz, Redaktor prowadzący Loan Magazine.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz