Fundusz Sprawiedliwości pomoże oszukanym pożyczkobiorcom?

dodał Rafał Tomkowicz
15 komentarzy

Fundusz Sprawiedliwości, czyli Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, ma wspomagać osoby pokrzywdzone przestępstwami oraz świadków przestępstw. Z jego wsparcia mogą skorzystać również pożyczkobiorcy, którzy zostali oszukani przez nieuczciwe firmy działające na rynku pozabankowym.

Czym jest Fundusz Sprawiedliwości?

Fundusz Sprawiedliwości to fundusz celowy, który powstał z myślą o pomocy osobom pokrzywdzonym. Pieniądze z funduszu są przeznaczone m.in. na przeciwdziałanie przemocy oraz pomoc postpenitencjarną dla osób, które potrzebują wsparcia w powrocie do normalnego życia po pobycie w zakładzie karnym. Mogą one uzyskać dodatkowe środki na pokrycie kosztów zakwaterowania do czasu znalezienia pracy, wsparcie w poszukiwaniach nowego zatrudnienia, darmowe kursy zawodowe itp.

Na pomoc Funduszu Sprawiedliwości mogą liczyć także osoby, które zostały poszkodowane w wyniku innych wydarzeń, np. przemocy domowej czy oszustwa finansowego. Rządowe narzędzie ma wspierać Polaków na wiele różnych sposobów. Przewiduje m.in. organizację bezpłatnej pomocy prawnej dla osób, których nie stać na wynajęcie prawnika. Dodatkowe może im zostać udzielone wsparcie materialne w postaci np. bonów żywnościowych, odzieży czy środków higieny osobistej. Fundusz deklaruje pomoc również tym osobom, które mają tymczasowe problemy z opłaceniem czynszu za mieszkanie. W ramach pomocy ofiary przestępstw mogą także otrzymać niezbędne wsparcie psychologiczne.

Kto może skorzystać z pomocy?

Z Funduszu Sprawiedliwości mogą skorzystać osoby, które są ofiarami przemocy psychicznej lub fizycznej, ofiary wypadku drogowego, przestępstwa na tle seksualnym, kradzieży lub odebrania alimentów, a także osoby, które opuściły zakład karny i potrzebują pomocy w powrocie do normalnego życia. Wszystkie przypadki rozpatrywane są indywidualnie, dlatego zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości może wysłać każda osoba, która była ofiarą lub świadkiem jakiegokolwiek przestępstwa.

Z pomocy tego narzędzia mogą skorzystać również osoby, które ucierpiały finansowo na skutek przestępstwa. Wsparcie przewidziane dla nich to przede wszystkim wsparcie psychologiczne oraz opieka prawnika, który wspomoże ich w walce o utracone pieniądze w wyniku nieuczciwej pożyczki.

Pomoc ma być dostępna także dla osób niemych oraz obcokrajowców nie mówiących w języku polskim. Rząd zapewnia, że w szczególnych przypadkach zostanie w tym celu zatrudniony odpowiedni tłumacz.

Jak skorzystać?

Zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości można wypełnić online w formularzu korespondencyjnym dostępnym na stronie internetowej lub wysłać na adres e-mail: [email protected] W takiej wiadomości należy podać swoje dane osobowe, adres e-mail, numer telefonu (opcjonalnie) oraz opisać swoją sytuację.

Na terenie największych polskich miast Fundusz Sprawiedliwości prowadzi 23 okręgowe ośrodki pomocy, które zajmują się niesieniem wsparcia potrzebującym. Do końca tego miesiąca ma powstać 18 kolejnych tego typu placówek.

Osoby poszkodowane mogą się zgłaszać także listownie na adres:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Departament Funduszu Sprawiedliwości

Aleje Ujazdowskie 11

00-567 Warszawa

Podobne wpisy

15 komentarzy

ALINA SUPŁAT 22 stycznia 2019 - 17:25

jak mogę skorzystac z pomocy, zostałam oszukana przez Provident

Odpowiedz
Tomasz Rafalski 22 stycznia 2019 - 19:29

Zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości można wypełnić online w formularzu korespondencyjnym dostępnym na stronie internetowej lub wysłać na adres e-mail: [email protected]. W takiej wiadomości należy podać swoje dane osobowe, adres e-mail, numer telefonu (opcjonalnie) oraz opisać swoją sytuację.

Odpowiedz
Tomasz Rafalski 22 stycznia 2019 - 19:28

Zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości można wypełnić online w formularzu korespondencyjnym dostępnym na stronie internetowej lub wysłać na adres e-mail: [email protected]. W takiej wiadomości należy podać swoje dane osobowe, adres e-mail, numer telefonu (opcjonalnie) oraz opisać swoją sytuację.

Odpowiedz
AnetaStruzynska 22 lutego 2019 - 15:09

Proszę. O pomoc. Wzadluzeniu. Po, yczek. Pozabankowe. Sytuacja. Rodzinna zmusiła. Mię. Dobrania. Mam. Troje. Dzieci. Ja. Nie pracuje. Opiekuje. Się. Dziećmi. Isynem. Uposledzonym. Umysłowym.mam.tylko.zasilek.pielegnacyjny.on.potrzebuje.opieki.ciogle.Tata.tylko.pracuje.manajnizsze.wynagrodzenie.jest.mi.ciezko.niemam.zszczego.splacac.aleki.dla.syna.plus.do.lekarzy.jechac..Ciezko.mi.ztym.zyc.

Odpowiedz
Irena 26 lutego 2019 - 16:56

Mam komornika od 10 lat nic nie spłaca na poszczególne banki do tego dochodzą firmy windykacyjne w te same sprawy, komornika nigdy nie można zastać. Asesorzy straszą, iż mój dług mam do końca życia

Odpowiedz
Malgorzata Grabarek 15 marca 2019 - 12:59

Ruwniez chetnie skorzystam z waszej pomocy .Zostalam oszukana przez firme Bocian,z kturej dostalam pozyczke 1800zl.Splacilam juz cztery tysiace ,do konca zostalo mi wedlug sms kture otrzymuje jeszcze 3000zl.aw umowie sa do splaty polowe mniej.Prosze o pomoc jesli to mozliwe gdyz znalazlam sie ciezkim polozeniu gdyz stracilam w lutym prace i jestem bez srodkuw do zycia ,a przedstawicielka tej firmy bezprzwy mnie nachodzi.Czy przedewszystkim prawnie to wszystko jest dopuszczalne

Odpowiedz
zofia szczechowiak 18 marca 2019 - 19:16

witam potrzebuje pomocy zostałam oszukana przez PROFIT CREDIT bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz
AK 3 kwietnia 2019 - 18:03

Witam, czy jest możliwa pomoc dla oszukanych w tzw.”piramidzie finansowej”? Zaciągnięte kredyty, przekazana gotówka, oszustwo . . .

Odpowiedz
Czeberak 28 kwietnia 2019 - 10:21

Jestem osobą pokrzywdzona przez bank

Odpowiedz
Elżbieta Reichel 3 maja 2019 - 19:13

Jestem osobą która 16 lat temu wzięła kredyt we frankach szwajcarskich , pisałam do jednej z kancelarii która podejmie się sprawy ale chcą 4200zł. wpłaty . Nie posiadam takiej kwoty a z tego co piszą jest szansa zwrotu około 60 tys. zł. Czy jest szansa na pomoc z Państwa strony. Z poważaniem Elżbieta Reichel

Odpowiedz
Bożena Wardzinska 6 maja 2019 - 06:16

Zostałam oszukana przez ProffiCredit place i nie ma konca

Odpowiedz
Edyta zabnicka 21 maja 2019 - 12:52

Witam zostałam oszukana przez ban zagraniczny a teraz straszą policja poczebuje pomocy zapłaciłam ubezpieczenie notariusza i za transfer kwotę 2700a teraz każą płacić 2800za odblokowanie transferu gdzie kredytu nie oczymalam do dziś mój numer telefonu 726486020

Odpowiedz
Piotr Fischer 17 maja 2020 - 20:24

Witam.
Parter Grup okradł mnie na240 tys zl sprawa u prokuratora ale potrzebuję jakąś opiekę prawna i chyba psychologiczną bo jest ze mną coraz gorzej.
Mam okropne doły są coraz rzadsze ale wachniecia coraz niższe.
Pewnie i tak nie będzie odzewu albo podejme swoją decyzję.
Pozdrawiam.
605558213.

Odpowiedz
Agnieszka Trusiak 3 sierpnia 2020 - 17:00

Dzień dobry . Zwracam się z prośbą o pomoc .
Bedzie długo ale prosze wytrwac.

Potrzebowaliśmy pieniędzy na zakup krów , bank nie był w stanie udzielić nam tak dużej pożyczki więc handlarz krów który nam te krowy miał ściągnąć z zagranicy zaoferował pomoc . Że zalatwi kredyt i że my spłacimy swoją część a on swoją. Daliśmy handlarzowi zaliczkę 80 tysięcy , i dodatkowo sprzedał on nasze stare krowy za 50 tysięcy , więc razem zaliczki było 120 tysięcy . Mąż w sierpniu podpisał z handlarzem Andrzejem Zawadzkim oraz jego szwagrem Tomaszem Pietrzykowskim , pożyczkę w firmie prywatnej na 450 tysięcy złotych na zakup 88 krów z których 50 trafiło do nas . Razem z zaliczka mieliśmy spłacić za krowy , 250 tysięcy. Niestety w trakcie okazało się że transport krów i one same będą kosztowały 324 tysiące. Miały być po 5,5tysiaca a wyszły po 6,700 . Wiec mieliśmy do spłaty 324 tysiące . 120 tysięcy poszło na zaliczkę do handlarza a 224 tysiące do firmy udzielającej nam pożyczki. Mąż wpłacił początkowo 110 tysięcy na spłatę do tej firmy a później co miesiąc wpłacał po 10 lub 20 tysięcy a Andrzej Z tylko po 1,5 -2 tysiące . ( Mamy wyciąg z lutego 2020 roku z rozpiska kto ile wpłacił ) . Problemy zaczely sie w momencie gdy w kwietniu mąż wpłacił tylko 5 tysięcy bo tylko tyle mieliśmy . Pan udzielający nam pożyczki Dariusz Sajewicz uruchomił egzekucję komornicza na 80 tysięcy i co miesiąc pobiera nam cała wypłatę . Choć już w tym momencie nasza część kredytu była spłacona . Handlarz Andrzej Z , nie odbiera telefonów , nie poczuwa się do odpowiedzialności. Co 2 tygodnie nami męża że zalatwi kredyt że to spłaci że nas od tego kredytu uwolni po czym nie odbiera telefonów nie odpisuje na smsy . Pan który pożyczki nam udzieli dzwoniąc do męża ciągle wykrzykuje mu że go zniszczy że ściągnie z niego ten dług . Że to co my mamy zajęte przez komornika to dopiero połowa bo jeszcze że za Andrzeja Z z nas ściągnie. ( Podobno Andrzej Z ma zajęte konto przez komornika na kwotę 120 tysięcy ) . W piątek dzwonił o kazał mężowi wziąć kredyt i u niego zadłużenie spłacić , mówił że będzie dzwonił do mleczarni do której oddajemy mleko żeby nam udzielili kredytu . Nie wiem tylko na jakiej podstawie ten człowiek może prowadzić takie rozmowy . Komornik nawet co miesiąc na zlecenie Pana który nam tego kredytu udzielił probował zajac rentę niepełnoletniego syna męża po zmarłej mamie .

W umowę wekslowa są powisywane majątki jako zabezpieczenie kredytu np byłego wspólnika Andrzeja Z . Z którym Andrzej Z już od 2 lat nie współpracuje .
Mąż się dopatrzył że jak robi przelew to jest Nazwa firmy Andrzeja Z ale konto Pana który pożyczki udzielił. Uważamy że Andrzej Z i Pan z firmy która nam pożyczki udzieliła są ze Saba powiązani w jakiś sposób , że Andrzej Z nigdy nie miał zamiaru spłacić tej pożyczki . Jednym słowem zostaliśmy wykorzystani i oszukanie a teraz jesteśmy zmuszeni spłacić nie swoje zadłużenie przy czym Andrzej Z sprzedał pozostała część krów z tego stada które ściągnął z zagranicy czyli 38 sztuk i jeszcze na tym zarobił.

Na dzień dzisiejszy po wielu rozmowach z Panem Prawnikem wiemy , (co zreszta wynika z umowy wekslowej )ze Andrzej Zawadzki ( handlarz krów) oraz Dariusz Sajewicz ( osoba udzielajaca kredytu ) w momencie podpisywania weksla mieli załozona miedzy soba spolke komandytowa z ograniczona odpowiedzialnoscia .Jesteśmy przekonani ze sposob w jaki zostalismy szukani został dokładnie zaplanowany .
Obecnie nasza sprawa trafiła do prokuratury w Białymstoku oraz do prokuratury Krajowej . Jednak utkneła w miejscu gdyz prokuratury musza miedzy soba ustalic kto ma sie tym ostatecznie zajac . Jedynie prokuratura jest w stanie powstrzymac egzekucje komornicza co pozwoliłoby nam godnie zyc , splacac zobowiazania oraz zadbac o stado krów mlecznych .

W momencie zajecia komorniczego w spoldzielni mleczarskiej Mlekovita do ktorej oddajemy mleko , ogloszona była pandemia koronawirusa , przez co zajecia komornicze miały byc ograniczone . Jednak w naszym przypadku tak sie nie stało . Od kwietnia Pan komornik zabiera nam cała wypłate . Jeden z banków u ktorego mamy kredyt mimo tego iz posiada tak zwana cesje z Mlekovita nie dostaje pieniażków na spłate kredytu . Nawet Mlekovita nie moze pobrac sobie pieniazkow na splate kredytu ponieważ ” Pan i wladca” komornik uważa ze jest ponad wszystkimi .
Posiadamy jeszcze inne zobowiazania w bankach ktorych nie jstesmy w obecnej sytuacji w stanie splacac. Otrzymujemy dziennie duzo telefonów z tych ze bankow . Próbujemy tłumaczyc nasza sytuacje , z różnym skutkiem . Banki groża nam zerwaniami uwów oraz firmami windyacyjnymi mimo ze zostały wystosowane do nich pisma z opisem naszej sytuacji przez Pana Prawnika .
Zeby nie postepowanie komornicze i to ze padlismy ofiarami oszustwa nasze życie toczyłoby sie normalnie . Mamay troje dzieci w wieku 11 lat ,4 lat oraz 14 miesiecy . Najstarszy syn ma atopowa skore która wymaga specjalnej pielegnacji . Najmlodszy syn ma skazę białkowa co wiaze sie rowniez z odpowiednia pilegnacja skóry oraz odpowiednia dieta . Konieczne sa czeste wizyty u lekarzy . Mąż choruje na Hiperinsulinemie , gdzie mieszeczny koszt leczeia zastrzykami wynosi około 400 zł .A MY NIE MAMY NA CHLEB !

Obecnie posiadamy 30 krów oraz 4 jałówki . Mąż od ponad 25 lat uczciwie pracuje przy chodowli bydła . Bardzo sie staramy o dobrostan stada jednak w obecnej sytuacji jest to niemozliwe . Krowy potrzebuja odpowiedniej paszy oraz suplementacji a my nie mamy funduszy aby im ich zapewnic , co bardzo obniza produkcje mleka .
Obecnie utrzymujemy sie a raczej wegetujemy za 1500złoty z programu 500 +, sprzedazy swojskich jajek oraz własnych ekologicznych warzyw i owoców .
Sytuacja jest bardzo trudna i niekomfortowa dla nas i dla naszych dzieci . Gdyby nie to oszustwo bylibysmy w stanie spłacac kredyty tak jak zamierzalismy . Zapewnic dzieciom beztroskie dziecinstwo i zadbac o nasz inwenatrz .
Bardzo prosimy o zainteresowanie nasza sprawa i daleko idac pomoc w rozwiązaniu naszych problemów .
Pozdrawiam Agnieszka Trusiak

Odpowiedz
Bożena Madej 22 września 2020 - 16:08

Zostałam oszukana przez firmę pozyczkową Favorum Elena obiecali mi pożyczkę Ala tylko kazali sobie płacić A w rezultacie pożyczki nie dostałam A oni o tak każą sobie płacić i ciągle obiecują że dostanę wszystkie moje pieniądze i tak ciągną w nieskończoność

Odpowiedz

Zamieść komentarz