Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając lokatę?

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Lokata jest najczęściej wybieranym sposobem oszczędzania w naszym kraju. Decydujemy się na lokaty, ponieważ charakteryzują się bezpieczeństwem i pewnością zarobienia na odsetkach. Ten sposób oszczędzania nie wymaga także od nas specjalistycznej wiedzy z dziedziny finansów. Jak jednak analizować lokaty i jakie parametry lokat brać pod uwagę?

Oprocentowanie

Oprocentowanie lokat jest najważniejszym czynnikiem determinującym atrakcyjność oferty banku. Wysokie oprocentowanie może nam zapewnić wyższe zyski z odsetek. Na rynku można znaleźć lokaty ze zmiennym i stałym oprocentowaniem. Zmienne oprocentowanie zależy od czynników rynkowych, najczęściej takich jak wysokość stawek WIBOR i WIBID. Stałe oprocentowanie lokat gwarantuje nam niezmienność kwoty odsetkowej w całym okresie trwania umowy o lokatę. Na rynku częściej można spotkać lokaty ze stałym oprocentowaniem. Analizując oferty lokat, warto także zwrócić uwagę na to, że oprocentowanie podawane przez banki jest nominalne i obowiązuje w skali roku. Bieżące stawki oprocentowania sprawdzisz w rankingu najlepszych lokat na konta-oszczednosciowe.blogspot.com. Od zysków z lokat pobierany jest podatek, który wynosi 19%.

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odsetek decyduje o tym, jak często będą dopisywane odsetki od naszych oszczędności. Większa częstotliwość naliczania odsetek oznacza większe zyski z lokat. Naliczając częściej odsetki zwiększa się nam podstawa, od której liczone są zyski z lokaty. Jeśli kapitalizacja odsetek odbywa się codziennie, to zarobimy więcej, niż gdyby odbywało się to co miesiąc. Na rynku najczęściej można spotkać lokaty z miesięczną kapitalizacją lub kapitalizacją odbywając się na koniec terminu zapadalności.

Termin zapadalności

Kolejną ważną kwestią przy wyborze lokaty jest termin zapadalności, który mówi nam na jak długo musimy ulokować oszczędności na depozycie w banku. Należy przy tym pamiętać, że przez cały okres trwania lokaty nie możemy podejmować pieniędzy z depozytu. Jeśli to uczynimy, to stracimy wypracowane odsetki. Dlatego dla niektórych osób oszczędzanie na lokacie może okazać się problematyczne. Na rynku można najczęściej spotkać lokaty na 2 lub 3 miesiące. Jednak tak naprawdę, jeśli chcemy oszczędzać na lokatach, możemy założyć zarówno lokatę na jeden dzień jak i na trzy lata.

Wymagania stawiane przez banki

Banki oferując promocyjne lokaty, często zmuszają swoich klientów do skorzystania z innych produktów. Najczęściej można spotkać się z koniecznością założenia rachunku osobistego. Inną kwestią, którą warto sprawdzić jest wysokość minimalnego i maksymalnego depozytu. Z reguły, na najlepsze lokaty można wpłacić do 10 – 20 tys. zł – a minimalna kwota depozytu najczęściej wynosi 500 zł. Kolejnym ograniczeniem, na które można natknąć się jest możliwość założenia tylko jednej lokaty przez jedną osobą. W podobny sposób ogranicza się dostęp do najwyżej oprocentowanych lokat poprzez oferowanie ich tylko nowym klientom banków. Warto przed otworzeniem lokaty dokładnie zorientować jakie dodatkowe warunki stawia bank.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz