Pogorszenie nastrojów konsumentów rynku finansowego

dodał Rafał Tomkowicz
2 komentarze

Ostatnia edycja badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, prowadzonego cyklicznie przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH ukazała pierwsze sygnały pogorszenia nastrojów konsumentów. Barometru Rynku Consumer Finance w III kwartale 2017 roku wykazał spadek z 58 do 55,5 punktu. Jest to najniższe wskazanie od dwóch lat.

Barometrze Rynku Consumer Finance

Poziom 50 punktów na Barometrze Rynku Consumer Finance oznacza stagnację na rynku, natomiast wartości wyższe niż 50 prognozują dodatnią dynamikę w nadchodzącym roku. Pierwsze sygnały pogorszenia nastrojów wiążą się z zadłużeniem gospodarstw domowych na cele konsumpcyjne. Zadłużenie to wzrastało w czerwcu w tempie 6,9% w ujęciu rocznym, a w roku ubiegłym wynosiło 7,8%. Wskaźnik Barometru wykazuje 55,5 pkt., co oznacza możliwość dalszego wzrostu rynku, jednak nie należy wykluczać też spadku dynamiki.

Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF zauważa, że: „Badanie ujawnia rosnący popyt na zakup mieszkań, co odzwierciedlają dane, publikowane od wielu miesięcy przez deweloperów. Decyzja o takim zakupie angażuje poważne środki finansowe, zapewne nie tylko konkretnego gospodarstwa domowego, ale również tych, na których wsparcie finansowe w realizacji tej decyzji może ono liczyć – najczęściej rodziny. Ta sytuacja może więc dyscyplinować gospodarstwa domowe w zakresie bieżącej konsumpcji oraz ograniczać konsumpcyjne ambicje zakupowe, wpływając przejściowo na koniunkturę na rynku consumer finance”.

Wyniki Barometru Rynku Consumer Finance

Wyniki Barometru Rynku Consumer Finance oparte są na analizie sytuacji w 4 najważniejszych obszarach oddziałujących na rynek kredytów i pożyczek konsumenckich. Są to przede wszystkim:

  • czynniki demograficzne,
  • popyt na zakup dóbr trwałych i finansowanie ich z kredytu,
  • niepewność związana z sytuacją finansową,
  • a także wykluczenie z rynku kredytowego.

Spadek związany z oddziaływaniem wspomnianych czynników demograficznych uwidacznia się już od 2007 roku. W III kwartale 2017 r. problemem wykluczenia objętych jest ok. 19% gospodarstw domowych, dlatego uznaje się, że sytuacja w tym obszarze pozostaje korzystna. Pogorszenie odnotowano jednak w pozostałych dwóch obszarach Barometru (popyt oraz niepewność).

Dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący z KPF przy badaniu tłumaczy, że pomimo spadków koniunktura gospodarcza jest wciąż bardzo dobra, a obserwowane w bieżącym kwartale pogorszenie należy w głównej mierze utożsamiać z efektem wysokiej bazy.

 

Źródło: /kpf.pl/

Podobne wpisy

2 komentarze

Mariusz Podleśny 22 sierpnia 2017 - 11:33

Hej, czemu czy tylko mi tak długo ładuje się strona ?

Odpowiedz

Zamieść komentarz