Polacy chętnie podróżują, a za granicą płacą głównie gotówką i kartami

dodał Tomek
0 komentarzy

Prawie 70 proc. osób deklaruje, że przynajmniej raz w roku podróżuje – w Polsce lub za granicą. Wakacyjny wyjazd planuje 63 proc. osób. Ponad połowa z nich swój główny wyjazd wakacyjny spędzi w Polsce, a co trzecia osoba planuje go za granicą. Najpopularniejszą formą płatności podczas zagranicznych wojaży jest nadal gotówka, ale klienci używają też często kart płatniczych.

Jak wskazują wyniki badania „Finanse Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium najchętniej podróżujemy w granicach naszego kraju, jednak podróże zagraniczne również cieszą się popularnością. 79 proc. Polaków podróżuje za granicę przynajmniej czasami: 15 proc. Polaków wyjeżdża za granicę od 2 do 4 razy w roku, a prawie co czwarty (23 proc.) raz w roku. Taki sam odsetek (23%) podróżuje ok. jeden raz w roku po Polsce.Za granicę najczęściej podróżujemy z życiowym partnerem (prawie 70 proc. osób planujących główny wakacyjny wyjazd za granicę) i dziećmi (36 proc.). Rzadziej są to wyjazdy ze znajomymi (22 proc). 12 proc. Polaków wyjeżdża za granicę samodzielnie.

Urlopowe upodobnania Polaków

63 proc. Polaków planujących wyjechać w tym roku na wakacje, najczęściej wybiera wypoczynek w Polsce. Co trzecia osoba (30 proc.) planuje krajowy wyjazd, a 12 proc. osób ma w planach urlop za granicą. Kolejne 15 proc. osób ma zaplanowane urlopowe wyjazdy zarówno w kraju, jak i za granicą – takich osób jest najwięcej wśród Polaków do 34. roku życia. Blisko co czwarta osoba z tej grupy wiekowej planuje odwiedzić te dwa kierunki. Co piąty Polak (21 proc.) nie planuje wyjazdu na urlop w tym roku.

Spośród Polaków planujących wakacyjny wypoczynek ponad połowa (53 proc.) deklaruje, że swój główny urlop (najdłuższy wyjazd) spędzi w Polsce. Co trzecia osoba (36 proc.) wskazuje na zagraniczny kierunek dla głównego urlopu, a 11 proc. nie podjęło jeszcze decyzji. Warto zwrócić uwagę, że osoby miedzy 25. a 34. rokiem życia znacznie częściej niż osoby z innych grup wiekowych wybierają się na główne wakacje za granicę (45 proc.).

Budżet wakacyjny

38 proc. Polaków na swój główny wakacyjny wyjazd planuje wydać poniżej 2,5 tys. zł za osobę. Co trzecia osoba (35 proc.) szacuje, że za swój główny wyjazd zapłaci od 2,5 tys. zł do prawie 5 tys. zł za osobę. Co czwarty Polak (26 proc.) wyda na główny urlop kwotę 5 tys. zł i więcej na osobę.

Podczas wyjazdu zagranicznego Polacy najchętniej płacą gotówką.– Ponad połowa osób (55 proc. wybierających się na główny wyjazd za granicę) wymienia walutę na wyjazd już w Polsce. Drugim popularnym wyborem – dla 37 proc. – jest wielowalutowa karta płatnicza. Co piąta osoba (21 proc.) wymienia lub wypłaca gotówkę już na miejscu za granicą. 14 proc. Polaków płaci podczas zagranicznego wyjazdu zwykłą kartą płatniczą do konta, a 10 proc. kartą kredytową.

– Doceniając fakt, że coraz większa grupa klientów posługuje się za granicą nowoczesnymi rozwiązaniami płatniczymi od 1 lipca rozszerzamy tego rodzaju możliwości w ofercie Banku Millennium. Zaproponujemy naszym klientom usługę wielowalutową, czyli możliwość łączenia karty z kontami walutowymi (EUR, USD, GBP i CHF) i płacenia bez przewalutowania bezpośrednio z tych kont. Równocześnie dla klientów płacących w walucie bezpośrednio z konta Millennium 360° lub kartą kredytową, podniesiony zostanie aż do 5 tys. zł miesięcznie limit wydatków, w ramach którego nie naliczamy dodatkowych prowizji za przewalutowanie transakcji. Niezmiennie do wszystkich płatności w walucie wykonanych kartami Banku Millennium stosujemy też atrakcyjne kursy organizacji kartowych. – zapewnia Szymon Kuchciak, kierujący Wydziałem Kart Płatniczych w Banku Millennium.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz