Santander Consumer Bank: Co trzeci Polak ma wspólny kredyt ze swoim partnerem lub partnerką

dodał Tomek
0 komentarzy
  • Co trzeci Polak w związku ma ze swoim partnerem lub partnerką kredyt, który wspólnie spłacają – wynika z badania „Związek a finanse” Santander Consumer Banku przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej o finansach w parach. Najczęściej jest to zobowiązanie na zakup lub remont mieszkania albo domu.
  • Kredyt to nie jedyny produkt bankowy, po jaki sięgają Polacy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z partnerem lub z partnerką. Pary często dzielą również konto oszczędnościowe (31 proc.) lub lokatę (16 proc.). Co ciekawe, z badania Santander Consumer Banku wynika, że nie wszyscy mają wspólne konto osobiste, nawet jeżeli są małżeństwem.

Z badania „Związek a finanse” Santander Consumer Banku przeprowadzonego w ramach kampanii #Portfel w związku wynika, że już 29 proc. Polaków ma ze swoim partnerem lub partnerką kredyt, który razem spłacają. W tej grupie jest więcej małżeństw niż par w kohabitacie (kolejno 32 i 17 proc.). Znalazło się w niej również najwięcej 30-39 latków (46 proc.), mieszkańców wsi (34 proc.) oraz respondentów z najwyższymi dochodami od 7500 zł netto w górę (48 proc.). Na przeciwległym biegunie znalazło się 71 proc. Polaków w związkach, którzy nie mają razem takiego zobowiązania.

– Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby naszej kampanii edukacyjnej, w grupie ankietowanych, którzy przyznali, że dzielą kredyt ze swoim partnerem lub partnerką najpopularniejszym celem takiego zobowiązania jest zakup domu lub mieszkania – komentuje Magdalena Drążkowska, Menadżer Ds. Depozytów Detalicznych z Santander Consumer Banku. – Ponadto co czwarty respondent – który ma wspólny kredyt ze swoją drugą połówką – przyznał, że zaciągnął go na remont miejsca, w którym mieszkają. W dalszej kolejności, jako cel wspólnego zobowiązania, 18 proc. Polaków z tej grupy wskazało zakup samochodu lub wyposażenia domu, jak sprzęt RTV/AGD czy meble. Martwi fakt, że 7 proc. ankietowanych, którzy mają kredyt ze swoim partnerem lub partnerką deklaruje, że jego celem jest spłata bieżących potrzeb, takich jak opłaty za media domowe.

Nie wszystkie małżeństwa dzielą konto bankowe

Jakie produkty bankowe, poza kredytem, dzielą Polacy ze swoją drugą połówką? Z badania Santander Consumer Banku wynika, że 31 proc. osób w parach ma wspólne konto oszczędnościowe, a 16 proc. dzieli lokatę. Pierwszy produkt często wskazywali ankietowani w wieku od 70 lat w górę (37 proc.), osoby z dochodami od 7500 zł netto w górę (41 proc.) oraz po ślubie (35 proc. w porównaniu do 15 proc. w związku niesformalizowanym). Lokatę współdzieloną z partnerem wybierali natomiast najczęściej ankietowani z dużego miasta powyżej 250 tys. mieszkańców (23 proc.) oraz ponownie małżeństwa (18 proc.).

Trochę inaczej wygląda sytuacja przy koncie osobistym. Co trzeci Polak w związku deklaruje, że ma tylko wspólny rachunek z partnerem lub partnerką (33 proc.). Natomiast co piąty zachował również oddzielne konto osobiste (19 proc.). Choć wspólny rachunek częściej deklarują małżeństwa niż związki niesformalizowane, dane pokazują, że nie wszystkie osoby po ślubie decydują się na taki krok. Wśród 39 proc. osób mieszkających ze swoim partnerem lub partnerką, którzy deklarują, że nie mają wspólnego konta, ale prowadzą wspólny budżet, znalazło się już 34 proc. ankietowanych w małżeństwie. Ponadto 5 proc. respondentów po ślubie przyznało, że nie dzieli konta z mężem lub żoną i nie prowadzi ze współmałżonkiem budżetu domowego (w porównaniu do 8 proc. ogółu badanych).

– Wyniki badania „Związek a finanse” pokazują, że pary często dzielą konto oszczędnościowe, co nie zaskakuje, biorąc pod uwagę inflację, z którą się zmagamy – komentuje Magdalena Drążkowska, Menadżer Ds. Depozytów Detalicznych  z Santander Consumer Banku. – Nasz bank wychodzi naprzeciw tym, którzy chcieliby zadbać o swoje finanse z ofertą rachunku oszczędnościowego do 50 000 zł z promocyjnym oprocentowaniem dla nowych klientów w wysokości 7 proc. do 15 listopada bieżącego roku. Zainteresowani oszczędzaniem mogą skorzystać również z naszej oferty lokat, które można założyć online lub w oddziale banku z oprocentowaniem 5 proc. dla nowych środków na 3 lub 6 miesięcy. W przypadku większych wydatków, jak remont domu lub mieszkania, warto wziąć też pod uwagę kredyt gotówkowy np. Mistrzowski kredyt gotówkowy do 150 tys. zł  ze stałym oprocentowaniem, dzięki któremu rata zobowiązania nie wzrośnie.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w sierpniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa osób w związkach formalnych i nieformalnych, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Próba n = 1001.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz