Lux Pożyczki, mimo krótkiego okresu działania, uważana jest za markę rzetelną i godną zaufania. Potwierdza to obecność w gronie Odpowiedzialnych Pożyczkodawców Loan Magazine.

luxpozyczkiplLux pożyczki, czyli marka firmy Vulcan Finance, to firma która stawia na profesjonalną obsługę klienta oraz przede wszystkim na zadowolenie przyszłego pożyczkobiorcy z tego, że to właśnie z usług tej firmy skorzystał. Umowy, które zawierane są z Klientem jasno precyzują kwotę oraz ilość rat, w których spłacana jest pożyczka.

Aby nie dać się zaskoczyć instytucji finansowej nieznajomością pojęć związanych z pożyczaniem, warto poświęcić chwilę na poszerzenie swojej finansowej wiedzy. Poniżej znajdziemy słownik przygotowany przez ekspertów marki Lux pożyczki.

D jak decyzja kredytowa

Odpowiedź banku – pozytywna bądź negatywna, na złożony przez Ciebie wniosek o udzielenie kredytu lub pożyczki.

D jak dłużnik

Wbrew pozorom, nazwa ta nie dotyczy jedynie osób widniejących w rejestrach biur informacji kredytowej, głównie Krajowym Rejestrze Dłużników. Miano dłużnika zyskujesz w momencie, gdy otrzymasz od banku, firmy pożyczkowej czy SKOK-u środki finansowe na zakup własnego M i będziesz nim dopóki nie uregulujesz należności.

F jak fundusz sekurytyzacyjny

Sekurytyzacja to proces służący instytucjom finansowym jako sposób na pozyskanie kapitału poprzez zmianę aktywów w postaci należności z tytułu kredytu, pożyczki lub leasingu na papiery wartościowe. Jednak to nie bank czy inny podmiot finansowy zajmuje się emisją certyfikatów inwestycyjnych, a tzw. serwiser, którym w przypadku banku może być firma windykacyjna zajmująca się windykacją pozyskanego długu. Kontrolą procesów zajmuje się Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych fundusz sekurytyzacyjny może mieć charakter niestandaryzowany lub standaryzowany.

H jak hipoteka

Forma zabezpieczenia kredytu na wypadek, gdybyś nie mógł oddać bankowi pożyczonych środków. Na jej podstawie kredytodawca ma prawo zająć i sprzedać nieruchomość, na którą ustanowiono hipotekę, aby w ten sposób odzyskać pieniądze. Hipoteka zaczyna obowiązywać od momentu dokonania wpisu do księgi wieczystej, a jedynym sposobem na jej wygaśnięcie jest całkowita spłata zadłużenia. Może być ustanowiona na jednym lub większej ilości wierzytelności.

K jak kredyt hipoteczny

Zobowiązanie udzielane przez bank, dzięki któremu możesz sfinansować marzenie o własnym mieszkaniu lub domu. Pieniądze w ramach kredytu hipotecznego możesz też przeznaczyć na zakup działki czy przeprowadzenie remontu. Udzielany jest zwykle na kilkanaście do kilkadziesiąt lat i obarczony oprocentowaniem, które generuje odsetki doliczane do rat.

O jak okres kredytowania

Okres, jaki masz na oddanie bankowi kredytu powiększonego o odsetki. Obecnie banki rekomendują okres kredytowania trwający 25, maksymalnie 30 lat.

R jak rata pożyczki

Określona część pożyczki powiększona o odsetki, którą co miesiąc musisz wpłacać do banku. Rata może być równa przez cały okres kredytowania lub mieć charakter malejący – część kapitałowa pozostaje niezmienna, natomiast odsetki naliczane są od kwoty pozostałej do spłacenia.

S jak sprzedaż kredytu przez bank

Operacja finansowa polegająca na przekazaniu przez bank powstałej należności (kredytu) firmie windykacyjnej lub do funduszu sekurytyzacyjnego. Instytucja finansowa sprzedając Twoje zobowiązanie (nie musi mieć Twojej zgody) jednocześnie przekazuje Cię innemu podmiotowi, któremu od danego momentu musisz oddać pożyczoną kwotę.

U jak umowa o pożyczkę

Dokument, na mocy którego bank lub firma pożycza Ci pieniądze na określonych warunkach zawierający także informacje na temat tego, w jaki sposób i kiedy musisz regulować należność oraz co Cię czeka w momencie, gdy zaniedbasz spłatę w terminie.

W jak wkład własny

Kwota pieniędzy, którą musisz posiadać, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny. Obecnie musisz mieć przynajmniej 5 proc. wartości nieruchomości, którą chcesz nabyć, aby móc starać się o dofinansowanie z banku. Jednak pamiętaj, że im więcej wyłożysz z własnej kieszeni, tym mniej będziesz musiał pożyczyć od banku, a tym samym więcej zaoszczędzisz na spłacie zadłużenia.

W jak wierzyciel pierwotny i wierzyciel wtórny

Wierzyciel pierwotny to osoba lub instytucja, której musisz oddać pieniądze. Natomiast wierzyciel wtórny to firma windykacyjna lub fundusz sekurytyzacyjny, któremu bank przekazał Twoją sprawę w momencie, gdy nie wywiązałeś się z umowy i masz problemy z terminową spłatą rat.

Z jak zdolność kredytowa

Podstawowa wytyczna warunkująca to, czy bank będzie Ci skory pożyczyć pieniądze czy też odeśle Cię z kwitkiem oraz na jakich warunkach udzieli Ci zobowiązania. Zdolność kredytowa określa Twoje możliwości w zakresie regulowania należności. To wypadkowa m.in. Twojego wieku, wysokości wynagrodzenia, formy zatrudnienia czy wysokości wkładu własnego.

szymon cybalNależy pamiętać, iż nieznajomość prawa nie chroni nas przed jego nie przestrzeganiem, dlatego też tak bardzo istotne jest, aby w momencie podjęcia decyzji o finansowaniu, czyli zaciąganiu zobowiązania mieć chociaż podstawową wiedzę w aspekcie kredytów czy pożyczek udzielanych przez banki jak również certyfikowane instytucje pożyczkowe, zachowujące pełną anonimowość i komfort pożyczania – doradza Szymon Cybal, Prezes Zarządu firmy Vulcan Finance.

Poradniki pożyczkowe

monety na gazecie

CRIF wprowadza do swojej oferty kolejne narzędzia do skutecznej windykacji. Ich efektywność skupia się na 1 celu – pozyskaniu nowych danych od dłużnika. Zmiany, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w branży zarządzania wierzytelnościami (wyższe koszty sądowe, nowa ustawa o komornikach, ograniczenia z tytułu Covid-19) spowodowały, że główne działania firm …
karty kredytowe i kalkulator

Polacy, którzy stracili pracę, mogą teraz skorzystać z ułatwienia. Ustawowe wakacje kredytowe pozwalają zawiesić spłatę rat kredytu nawet na trzy miesiące. Ustawowe wakacje kredytowe zapewniają możliwość zawieszenia wykonywania umowy kredytowej. To wygodne rozwiązanie dla osób, które mają kredyt, a z powodu pandemii straciły pracę lub inne główne źródło dochodu. Ustawowe …
monety w słoiku

Badanie „Preferencje pożyczkowe Polaków” przeprowadzone przez FRRF i Federację Konsumentów wykazało, że Polacy przepłacają za kredyty.
kobieta na plaży

Letni urlop to czas, gdy chcemy odpocząć i cieszyć się życiem. Niestety wakacyjny wyjazd wiąże się ze sporym ryzykiem, którego konsekwencje możemy odczuwać jeszcze długo po powrocie do domu. Tymczasem dbanie o własne bezpieczeństwo na wakacjach często schodzi na dalszy plan, gdy wokół wiele kuszących atrakcji.  Choć większość Polaków zdaje …
dokumenty

Problemom finansowym zazwyczaj towarzyszy ogromny stres, dlatego bardzo trudno jest stawić im czoła. Niestety unikanie rozmowy z windykatorem to najgorsze, co możemy zrobić. Z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że około 65 proc. Polaków nie ma świadomości, w jaki sposób ich zadłużenie trafiło do …

Polscy przedsiębiorcy znaleźli się dziś w bardzo trudnej sytuacji. Przez epidemię koronawirusa płynność finansowa ich firm została poważnie zagrożona. Istnieje jednak pewne rozwiązanie tych kłopotów – jest nim leasing zwrotny. Leasing to obok kredytu jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania firmowych zakupów. Jednym z jego rodzajów jest leasing zwrotny, który umożliwia …
0
Udostępnień
Google+

komentarze 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *