Ustawa antylichwiarska czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta

dodał Sylwia Stwora
1 komentarzy

Już tylko prezydencki podpis dzieli branżę pożyczek pozabankowych od wejścia w życie nowych przepisów mających uczynić ten segment rynku finansowego bezpieczniejszym dla klientów. Nowe przepisy mają wyeliminować z rynku firmy-krzak.

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, której głównym założeniem jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk (m.in. pobieranie zawyżonych, nieuzasadnionych opłat za udzielenie i obsługę pożyczki pozabankowej), a przez to zmniejszenie ryzyka wpadnięcia konsumentów w poważne tarapaty finansowe. Nowela trafi wkrótce na prezydenckie biurko.

Ustawa antylichwiarska – poprawki

Wśród senackich poprawek, Sejm przyjął tę dotyczącą wyłączenia spod przepisów o pozaodsetkowych kosztach kredytu konsumenckiego podmiotów nadzorowanych, udzielających zobowiązań w drodze umowy o kartę kredytową oraz kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Sejm poparł również poprawkę mówiącą o tym, ze zajęcie dokumentu lub nośnika informacji niezbędnego w postępowaniu wyjaśniającym ma następować w drodze postanowienia.

Dwustopniowy limit kosztów pozaodsetkowych

Przypomnijmy najważniejsze zapisy tzw. ustawy antylichwiarskiej:

  • maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów pożyczki wynosi 25 proc. całkowitej kwoty zobowiązania oraz 30 proc. jej wartości w skali roku
  • wysokość pozaodsetkowych kosztów pożyczki nie może przekroczyć 100 proc. wartości zobowiązania
  • pozaodsetkowe koszty pożyczki obejmują również koszty związane z obsługą w domu klienta
  • limit odsetek za opóźnienie w spłacie oraz odsetek od odsetek nie może przekroczyć 6-krotności wysokości stopy lombardowej NBP (wliczają się w to np. opłaty za działania windykacyjne)
  • jeśli pożyczkodawca przekroczy limity, klient może zwrócić zobowiązanie bez odsetek i innych kosztów
  • kapitał zakładowy firmy pożyczkowej musi wynosić co najmniej 200 tys. zł
  • władze spółki i prokurenci muszą być niekaralni za określone przestępstwa
  • Komisja Nadzoru Finansowego może prowadzić postępowanie wyjaśniające wobec firmy podejrzanej o prowadzenie działalności bez stosownego zezwolenia, zwłaszcza z zamiarem oszustwa, a także będzie ściślej współpracować z organami ścigania i zyska prawo do ujawniania tajemnicy bankowej w momencie przekazania zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury
  • utrudnianie postępowania KNF grozi grzywną w wysokości do 5000 tys. zł lub karą ograniczenia bądź pozbawienia wolności do 2 lat
  • prowadzenie działalności pożyczkowej bez stosownego zezwolenia grozi grzywną rzędu do 10 mln zł oraz pozbawieniem wolności do 5 lat

Podobne wpisy

1 komentarzy

Jarek Romański 10 sierpnia 2015 - 16:12

To jest test na to, czy nowy Prezydent Duda jest socjalistą (tak jak PO, SLD, PSL i PiS), czy tli się jednak w nim element wolnościowy i wolnorynkowy.

Osobiście obstawiam, że nowa głowa państwa jest jednak lewicowcem, który podpisze ustawę tak samo, jak zrobiłby to jego lewicowy poprzednik Bronisław K. Niebawem wszystko będzie jasne.

Odpowiedz

Zamieść komentarz