ERIF: Ilu Polaków się zadłuża? A kto buduje pozytywną historię?

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Notice: Funkcja do_shortcode_tag została wywołana nieprawidłowo. Próbowano parsować shortcode bez poprawnego wywołania zwrotnego: posts Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.3.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6078

To o 35 proc. więcej w stosunku do drugiego kwartału br. i wzrost o 75 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Rośnie też znaczenie spraw pozytywnych wpisywanych do Rejestru. Na koniec trzeciego kwartału w bazie tego biura było ich ponad 1,4 miliona. To ponad 5-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku.

W ciągu trzech ostatnich miesięcy wartość wszystkich zarejestrowanych spraw wzrosła o 29 proc., osiągając poziom blisko 17 mld złotych. W Rejestrze zanotowano m.in. ok. 2,2 mln zadłużeń samych konsumentów o wartości całkowitej nieprzekraczającej 15 mld złotych. Najwięcej w województwach śląskim, dolnośląskim oraz mazowieckim przy średniej wartości niespłaconego w terminie zobowiązania finansowego na poziomie ok. 6 tysięcy złotych.

RD_ERIF_BIG_SA_Liczba_nieuregulowanych_zobowiazan_Polakow_w_podziale_na_wojewodztwa

Jak zadłużeni są Polacy?

Zgromadzone w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. dane pokazują, że najwięcej negatywnych spraw zostało zgłoszonych w województwie śląskim – prawie 300 tys. spraw o wartości ponad 2 mld złotych. Odpowiednio na drugim i trzecim miejscu są – województwo dolnośląskie z niemal 230 tys. spraw (wartość – ok. 1,4 mld złotych) i mazowieckie z ponad 210 tys. (wartość ok. 1,6 mld złotych).

RD_ERIF_BIG_SA_Odsetek_zadluzenia_Polakow_w_poszczegolnych_wojewodztwach

Z podsumowania jednego z czterech działających w Polsce biur informacji gospodarczej wynika również, że najwyższą średnią wartość zadłużenia (prawie 8 tys. złotych) mają do spłacenia Małopolanie, podczas gdy mieszkańcy Podkarpacia są zadłużeni średnio na niecałe 5,3 tys. złotych. Warto zwrócić także uwagę, że rozkład liczby spraw w poszczególnych województwach nie pokrywa się z rozkładem osób zarejestrowanych w bazie względem liczby ludności w tych regionach. Mazowieckie jest trzecie pod względem liczby spraw, ale tylko ok. 5 proc. mieszkańców tego regionu jest dopisanych do Rejestru. W Zachodniopomorskiem natomiast, co 10 osoba widnieje w Rejestrze Dłużników ERIF, mimo że województwo to nie wyróżnia się pod względem liczby i wartości spraw.

edyta-szymczak-erifFinansowy portret polskich konsumentów, który rysują analizy Rejestru Dłużników ERIF, pokazuje nie tylko trendy na rynku finansowym i sytuację gospodarczą w różnych regionach, ale również ilustruje podejście do finansów osobistych. Profil statystycznego konsumenta usług i produktów wynikający z kompleksowej informacji negatywnej i pozytywnej dostarcza wiele istotnych danych na temat postaw i zachowań w świecie finansów osobistych, jak np. źródło pochodzenia zobowiązania – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.

Kobiety vs. mężczyźni – kto jest bardziej zadłużony?

Nie tylko podział geograficzny pokazuje tendencje w podejściu Polaków do finansów osobistych. Z danych, zarejestrowanych w bazie wynika, że bardziej zadłużają się mężczyźni. Kobiety znacznie rzadziej zgłaszane są do bazy Rejestru. W województwie śląskim zgłoszonych zostało 44 proc. więcej, a w mazowieckim aż o 55% więcej mężczyzn niż kobiet.

RD_ERIF_BIG_SA_srednia_wartosc_zadluzenia_kobiet_i_mezczyzn_w_podziale_na_grupy_wiekowe

Największe trudności w spłacie zobowiązań finansowych mają mężczyźni miedzy 47 a 65 rokiem życia. Średnia wartość sprawy w tej grupie wynosi prawie 10 tys. złotych. Najlepiej z finansami osobistymi radzą sobie kobiety poniżej 31 lat. Średnia wartość ich zadłużenia to niecałe 3 tys. złotych.

[posts title='więcej o pożyczkach' order='most_viewed'][/posts]

Podobne wpisy

Zamieść komentarz