Nieuczciwi pożyczkodawcy zmorą sektora pozabankowego

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Nieuczciwi pożyczkodawcy to zmora polskiego sektora pozabankowego. Takie firmy nie tylko wpędzają w kłopoty nieostrożnych klientów, ale także psują opinię całego rynku. Niedawno zrobiło się głośno o marce, która wyłudzała pieniądze od swoich klientów. Kredyt Mrówka obiecywała pożyczki tym konsumentom, którzy z banków zostali odesłani z kwitkiem. Niestety po uregulowaniu opłaty za tzw. polisę ubezpieczeniową kontakt z firmą się urywał.

Nieuczciwi pożyczkodawcy – jak ich rozpoznać?

Kredyt Mrówka to firma, która wabiła nieostrożnych pożyczkobiorców obietnicami szybkiej pożyczki bez weryfikacji w bazach BIK. Wykorzystywała trudną sytuację finansową klientów dla własnych korzyści. Aby ustrzec się przed wpadnięciem w sidła tego typu oszustów w przyszłości, należy zwrócić baczną uwagę na wszystkie warunki wybranego zobowiązania.

Przede wszystkim musimy dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. W przypadku firmy Kredyt Mrówka już sam dokument budził wątpliwości, był bowiem sporządzony z ogromną liczbą błędów ortograficznych i stylistycznych. To właśnie w umowie oraz formularzu informacyjnym wyszczególnione powinny być wszelkie koszty, które musimy ponieść w związku z podejmowanym zobowiązaniem. Miejmy się na baczności, jeśli znajdziemy tam informacje o jakichkolwiek dodatkowych kosztach. Pod żadnym pozorem nie należy przesyłać potencjalnemu pożyczkodawcy środków w ramach tzw. opłat manipulacyjnych, np. opłaty przygotowawczej czy polisy ubezpieczeniowej. Jedyną opłatą, której może od nas wymagać uczciwy pożyczkodawca, jest przelew weryfikacyjny w symbolicznej kwocie 1 zł bądź 1 gr.

Warto zwrócić uwagę na koszt całego zobowiązania. W tej chwili odsetki od pożyczki nie mogą wynosić więcej niż 10 proc. w stosunku rocznym, a wszelkie koszty związane z pożyczką nie mogą wynieść więcej niż 25 proc. kwoty finansowania w pierwszym roku i maksymalnie 30 proc. kwoty pożyczki w każdym kolejnym roku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, wstrzymajmy się z podpisywaniem umowy. Sprawdźmy najpierw wybraną firmę pożyczkową w rejestrze firm pożyczkowych oraz w rejestrze pośredników kredytowych. Jeśli jej tam nie znajdziemy, oznacza to, że swoją działalność prowadzi nielegalnie. W takim wypadku warto skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym, Federacją Konsumentów czy Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Odpowiedzialne pożyczanie

Pożyczki niebankowe to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na błyskawicznym zastrzyku dodatkowej gotówki. Niestety wśród mnogości ofert dostępnych na polskim rynku bardzo ciężko znaleźć sprawdzoną firmę pożyczkową, której można zaufać.

Z pomocą w tym trudnym wyborze przychodzą specjaliści Loan-Magazine, którzy weryfikują oferty polskich pożyczkodawców i wybierają spośród nich firmy godne zaufania. Są one wyróżniane Certyfikatem Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy, który poświadcza ich dobre intencje, uczciwość oraz dbałość o kondycję finansową klientów.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz