Kontomatik jako pierwszy fintech w Polsce uzyskał licencję AIS (Account Information Services). Dzięki temu po wdrożeniu dyrektywy PSD2 podmiot będzie mógł świadczyć wyspecjalizowane usługi finansowe na terenie całej Unii Europejskiej.

Licencja AIS

Kontomatik otrzymał od Banku Litwy licencję AIS. W ten sposób firma zyskała dostęp do rachunków płatniczych oraz danych transakcyjnych klientów banków z całej Unii Europejskiej. Umożliwi to marce dostarczanie instytucjom finansowym kompleksowych rozwiązań z zakresu analizy i przetwarzania danych bankowych.

Uzyskanie licencji AIS to dla nas ważny krok do pełnego wykorzystania możliwości, które daje dyrektywa PSD2 i nowy etap rozwoju firmy – mówi Piotr Warsicki, prezes Kontomatik. – Wymogi formalne licencji są bardzo rozbudowane i zbliżone do tych, które należy spełnić przy pełnej licencji instytucji płatniczej. Żeby uzyskać licencję Kontomatik musiał zmienić model działania, wg którego spółka funkcjonowała od 10 lat i spełnić szereg wymogów, np. kapitałowy i związany z zapewnieniem gwarancji bankowej. Planujemy rozszerzenie licencji o kolejne obszary usług płatniczych. Wprowadzone obecnie zmiany i inwestycje były konieczne do przyśpieszenia rozwoju spółki – dodaje Piotr Warsicki.

Kontomatik na świecie

Kontomatik to marka, która wchodzi w skład niemieckiej grupy Kreditech. Działa na 12 rynkach całego świata, udostępniając informacje o rachunkach z ponad 130 banków. Zajmuje się dostarczaniem kompleksowych informacji z rachunków konsumentów, którzy ubiegają się o pożyczki oraz kredyty. Swoje usługi oferuje głównie bankom oraz firmom pożyczkowym. Od momentu powstania firmy w 2009 r., jej klienci dokonali już ponad 8 milionów takich importów danych.

Dzięki technologii Machine Learning, firma buduje wiarygodne profile zachowań finansowych konsumentów. W ten sposób ocena wiarygodności kredytowej klienta staje się dużo bardziej trafna, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji o przyznaniu zobowiązania finansowego. Narzędzia stosowane przez Kontomatik pozwalają na błyskawiczny dostęp do danych o płatnościach, który przyznawany jest za zgodą użytkownika i działa wyłącznie w trybie „tylko do odczytu”. W ten sposób firma zyskuje możliwość błyskawicznej weryfikacji tożsamości konsumenta oraz dostęp do danych o realnych operacjach finansowych takiego potencjalnego klienta.

Kontomatik jest również właścicielem popularnej polskiej platformy Kontomierz.pl, która służy do zarządzania finansami osobistymi.

 

 

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *