Pod koniec czerwca na łamach naszego portalu informowaliśmy o kolejnym obniżeniu limitów kosztów pozaodsetkowych przez polski rząd. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie w proponowanym kształcie, firmy pozabankowe mogą całkowicie zniknąć z rynku finansowego.

Poprzedni projekt ustawy antylichwiarskiej zakładał obniżenie wysokości kosztów pozaodsetkowych z 55 proc. (na które składało się 25 proc. kosztów zależnych od całkowitej kwoty kredytu i 30 proc. od okresu spłaty) do poziomu 45 proc. Już wtedy specjaliści ostrzegali, że te ograniczenia mogą negatywnie odbić się na polskich pożyczkodawcach.

W tej chwili projekt ustawy antylichwiarskiej zakłada obniżenie maksymalnej wysokości kosztów aż do 20 proc. Tak drastyczne ograniczenie kosztów pozaodsetkowych zostało wpisane do projektu już po przyjęciu ustawy przez rząd. Ta nagła zmiana jest bardzo negatywnie oceniania przez przedstawicieli branży pożyczkowych oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Kolejne ograniczenie pobieranych kosztów pozaodsetkowych może sprawić, że prowadzenie działalności pożyczkowej stanie się nierentowne. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podkreśla, że nowe prawo najprawdopodobniej całkowicie wykluczy z polskiego rynku firmy pozabankowe udzielające kredytów konsumenckich.

Rozwój czarnego rynku

Nowe prawo uderzy po kieszeniach nie tylko firmy pozabankowe – ucierpią na nim również konsumenci. Ponieważ popyt na pożyczki wcale nie zniknie, Polacy zostaną zmuszeni do poszukiwania innych źródeł finansowania. Likwidacja branży pożyczkowej rodzi zatem obawy związane z rozwojem szarej strefy. Taka sytuacja miała już miejsce np. na Słowacji. Ograniczenie limitu kosztów pozaodsetkowych w tym kraju doprowadziło do likwidacji blisko 85 proc. firm pożyczkowych na rynku i do znacznego wzmocnienia szarej strefy.

Specjaliści przewidują, że restrykcyjne prawo doprowadzi do powstania w Polsce czarnego rynku pożyczania pieniędzy. Po wprowadzeniu ustawy antylichwiarskiej osoby, które nie mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w banku, będą zmuszone do podejmowania zobowiązań na lichwiarski procent od nielegalnie działających podmiotów. Mowa tu o ponad 2 milionach Polaków, którzy w tej chwili korzystają z usług firm pożyczkowych. Dla wielu z nich pożyczki gotówkowe to jedyny sposób na załatanie dziury w domowym budżecie. Likwidacja rynku pozabankowego może doprowadzić do wykluczenia finansowego tego typu konsumentów.

0
Udostępnień
Google+

1 Komentarz

  1. jula
    5 sierpnia 2019 at 11:45 — Odpowiedz

    Sprawdzona wyszikiwarka pożyczkowa to sprintcash.pl jak sama nazwa wskazuje gotówkę dostałam szybko i równie szybko była zaksięgowana na moim koncie. Dodatkowo całkiem dobre firmy można znaleźć na tej stronie. Minimum formalności co ciekawe, a wszystko bezpieczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.