W Polsce coraz częściej spotykamy się z sytuacją wyłudzenia kredytu na skradzione dane osobowe. Dlatego CRIF we współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych uruchamia system Bezpieczny PESEL, który ma chronić konsumentów przed oszustwami. Od dziś każdy Polak może za darmo zastrzec swoje dane osobowe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów oraz kluczowych firm pożyczkowych w Polsce w zakresie wspierania odpowiedzialnego i bezpiecznego pożyczania, oddajemy do użytku system Bezpieczny PESEL. Jego celem jest ochrona Polaków przed oszustwami związanymi z kradzieżą tożsamości poprzez prewencyjne zastrzeżenie danych osobowych.

Wpisanie swoich danych na portalu bezpiecznypesel.pl powoduje, że użytkownicy systemu CreditCheck są poinformowani, że dana osoba nie planuje zaciągania pożyczki, co ułatwia zapobieganiu oszustwom i wyłudzeniom.

– Przetwarzane dane osobowe, na podstawie zgody, będą wykorzystywane wyłącznie w celu prewencyjnego zablokowania możliwości otrzymania pożyczki pozabankowej – zastrzega dr Bartłomiej Okoń, dyrektor ds. prawnych Związku Firm Pożyczkowych.

Bezpieczny PESEL jest całkowicie darmowy

System „Bezpieczny PESEL” opiera się na koncepcji Listy Robinsona, a jej charakter zbliżony jest do baz typu credit freeze, z powodzeniem działających w innych krajach. Korzystanie z bazy, zarówno dla konsumentów i instytucji pożyczkowych, jest dobrowolne i bezpłatne.

– Jeżeli dziś konsument jest przekonany, że nie chce korzystać z kredytów z sektora pozabankowego zachęcamy go do skorzystania z rozwiązania Bezpieczny PESEL – jako narzędzia prewencyjnego. Dzięki temu z jednej strony ma możliwość zabezpieczenia swoich danych, natomiast z drugiej może dać jasny sygnał współpracującym firmom o możliwości wystąpienia sytuacji wyłudzania kredytu – stwierdza Bartosz Pundyk, dyrektor sprzedaży CRIF.

– System Bezpieczny PESEL zdecydowanie zmniejsza ryzyko fraudu, czyli niepożądanego scenariusza przy udzielaniu pożyczek. Skutkiem wyłudzeń są nie tylko straty kapitałowe ale również szereg konsekwencji oraz nieprzyjemnych sytuacji dla osób pod które podszyli się oszuści. Głowna idea opiera się na zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć – dodaje Rafał Gibczyński, prezes Solven Finance sp. z.o.o, czyli jednej z wielu instytucji pożyczkowych, które już korzystają z systemu Bezpieczny PESEL.

1
Udostępnień
Google+

komentarze 2

  1. Bartek z polskabankowosc.com.pl
    31 marca 2017 at 12:24 — Odpowiedz

    Martwi mnie tylko to, że ten system jest tworzony przez komercyjne podmioty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.