10 proc. Polaków ma rozdzielność majątkową w małżeństwie

dodał Tomek
0 komentarzy

Ślub wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami i zmianami dla każdej pary. Jedna z nich dotyczy posiadanych aktywów. Zgodnie z prawem, zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z ustanowieniem wspólności majątkowej obejmującej przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Nie wszystkie pary decydują się jednak na takie rozwiązanie. Jak wynika z raportu „Związek a finanse” Santander Consumer Banku powstałego w ramach kampanii edukacyjnej o zarządzaniu pieniędzmi w relacji, 10 proc. osób w małżeństwie ma rozdzielność majątkową.

– Co ciekawe, w tej grupie jest najwięcej młodych małżonków w wieku 18-29 lat (42 proc.) i ankietowanych z dużych miast powyżej 250 tysięcy mieszkańców (19 proc.) – komentuje Patrycja Długowska, Menadżer Produktu-kredyt gotówkowy z Santander Consumer Banku. – Rozdzielność majątkową deklarowało też 28 proc. badanych z zarobkami między 5000 a 5999 zł netto oraz 24 proc. zarabiających od 6000 do 7499 zł na rękę. Może to świadczyć np. o zmianach społecznych i większej niezależności młodych ludzi, którzy wolą samodzielnie zarządzać swoim majątkiem i finansami.

Najlepiej zarabiający rzadko wybierają rozdzielność majątkową

Kto znalazł się na przeciwległym biegunie? Jak wynika z badania Santander Consumer Banku „Związek a finanse”, na rozdzielność majątkową najrzadziej decydowali się seniorzy (kolejno 5 i 4 proc. w wieku 60-69 i ponad 70 lat). Pod względem zarobków wspólny majątek najczęściej wybierają zarabiający do 1999 zł netto (97 proc.) i między 3000 a 3999 zł na rękę (95 proc.). Co ciekawe, niewiele dalej są ankietowani w związku małżeńskim z najwyższymi dochodami, od 7500 zł na rękę w górę. Aż 89 proc. z nich zdecydowało się na zachowanie wspólnoty majątkowej z małżonkiem.

– Jestem świeżo upieczoną żoną i wiem, że niezależnie od tego czy w związku małżeńskim pozostajemy przy wspólnocie majątkowej czy decydujemy się na rozdzielność np. z powodu ryzykownego zawodu współmałżonka, to już na tym etapie życia pojawiają się wymagające plany finansowe, które mogą być trudne do pokrycia za pomocą własnego portfela. – komentuje Patrycja Długowska, Menadżer Produktu-kredyt gotówkowy z Santander Consumer Banku. – Można jednak skorzystać z dopasowanych produktów bankowych np. kredytu gotówkowego Równoratka do 20 000 zł ze stałą i równą ratą, która nigdy nie wzrośnie. W przypadku potrzeby większej ilości pieniędzy można sięgnąć z kolei po Mistrzowski kredyt gotówkowy nawet do 150 000 zł. Wysoka kwota kredytu oraz atrakcyjne warunki ułatwią realizację planów na nowej drodze życia.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w sierpniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa osób w związkach formalnych i nieformalnych, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Próba n = 1001.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz