Na początku każdego roku firmy wyznaczają sobie nowe cele biznesowe i przygotowują budżet na najbliższe miesiące. Niestety przedsiębiorcy z sektora MŚP ze względu na okrojone zasoby ludzkie oraz ograniczone możliwości finansowe mogą mieć problem z przygotowaniem odpowiedniego zestawienia. Warto pamiętać, że w takim budżecie należy zarezerwować nie tylko środki na nowe inwestycje, lecz także dodatkowe fundusze na niespodziewany kryzys. Tylko przygotowana firma będzie w stanie przetrwać tymczasowe kłopoty finansowe, zachowując przy tym płynność.

Zaplanuj inwestycje

Jednym z głównych problemów i przyczyn upadłości firm z sektora MŚP jest brak środków na dalszy rozwój. Z analiz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że choć liczba inwestycji wzrasta systematycznie (w 2017 r. było ich więcej o 4,3 proc. niż w 2016 r.), to nadal głównym motorem małych przedsiębiorstw pozostaje bieżąca konsumpcja.

Podczas przygotowywania budżetu firmy na najbliższe 12 miesięcy warto zatroszczyć się o rozplanowanie dodatkowych środków na jej rozwój. W ten sposób nie tylko zapewnimy marce finansowanie na nowe inwestycje i zmniejszymy niebezpieczeństwo związane ze stagnacją. Ograniczymy również przykre konsekwencje braku funduszy w razie kłopotów z płynnością finansową.

Zaplanuj kryzys

Kolejnym problemem, z którym muszą borykać się firmy z sektora MŚP, są zatory płatnicze. To właśnie one stanowią największą barierę rozwojową dla tego typu podmiotów. Z zeszłorocznego badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że niemal 90 proc. polskich przedsiębiorców nie dostaje na czas zapłaty za swoje faktury. Tymczasem prowadzenie i rozwój własnej działalności bardzo często zmusza jej właściciela do pokrywania nieplanowanych kosztów. W tej sytuacji posiadanie awaryjnych funduszy jest podstawowym elementem zachowywania płynności finansowej firmy.

Przedsiębiorca, który nie ma żadnych wolnych środków w napiętym budżecie firmy, w przypadku kłopotów finansowych może sięgnąć po alternatywne źródło pozyskania środków. Taki szybki dostęp do dodatkowych pieniędzy może stanowić o „być albo nie być” firmy. Jednym ze sposobów na błyskawiczny zastrzyk gotówki jest pożyczka Aasa dla Biznesu. Umożliwia przedsiębiorcy zdobycie nawet do 20 000 zł na firmowe wydatki.

– Z badania przeprowadzonego przez Smartscope dla Aasa dla Biznesu wynika, że połowa przedsiębiorców zadowoliłaby się wsparciem w wysokości 5 tys. złotych. Ważne jest też to, że wsparcie można uzyskać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności – podpowiada Dominik Ciula, Sales Manager Aasa Polska, odpowiedzialny za linię Aasa dla Biznesu.

 

1
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *