Przedsiębiorcy nie muszą zdawać się na łaskę banków w zakresie kredytów. Alternatywą są pożyczki pozabankowe stworzone z myślą o firmach. Kto ich udziela?

Przedsiębiorcy z krótkim stażem prowadzenia biznesu czy też osoby dopiero wdrażające w życie swój pomysł na biznes zwykle nie mają co liczyć na wsparcie banków. Najczęściej spotykają się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego, co wynika z tego, że są traktowani jako grupa podwyższonego ryzyka. Wprawdzie istnieje wiele możliwości pozyskania pieniędzy na rozkręcenie własnej działaności gospodarczej czy rozwój firmy przez wprowadzenie nowych rozwiązań, np. Anioły Biznesu, dotacje unijne, fundusze inwestycyjne itp., ale często te sposobności wiążą się z załatwianiem wielu formalności. To dodatkowo odkłada w czasie pewne decyzje. Co można zrobić? Sięgnąć po pożyczkę pozabankową stworzoną z myślą o potrzebach przedsiębiorców.

Firm pożyczkowych wyciągających pomocną dłoń do przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, oferując im szybki zastrzyk gotówki przy formalnościach ograniczonych do minimum jest coraz więcej. Loan Magazine zrobił przegląd rynku pozabankowego i sprawdził, u kogo przedsiębiorcy mogą wnioskować o niezbędne środki i na jakich warunkach. Pod lupę wzięliśmy oferty takich marek, jak: Aasa Polska, Inicjatywa Mikro, Bocian Pożyczki, Profi Credit, Provident Polska, Fundusz Mikro oraz IWOCA.

Aasa najbliżej biznesu

pieczątka_loan_magazineAasa Polska, działająca prężnie na rynku pozabankowych pożyczek ratalnych, dotychczas skupiała się na klientach prywatnych. Od maja 2016 roku grono klientów poszerzyło się o przedsiębiorców. Z myślą o nich powstała oferta Aasa bliżej biznesu, w ramach której można ubiegać się o kwotę od 2 000 do 10 000 zł na okres nawet 24 miesięcy. Zdaniem Loan Magazine, to obecnie najlepsza propozycja dla przedsiębiorców na rynku. Dlaczego, skoro proponuje jedną z najniższych kwot pożyczki (mniej, bo do 4 000 zł można pożyczyć od Profi Credit)?

Dla porównania Provident Polska ustawia maksymalny limit pożyczki na 15 000 zł, Fundusz Mikro – na 30 000 zł, IWOCA – na 150 000 zł, Fundusz Mikro – na 300 000 zł, a Inicjatywa Mikro nawet na 600 000 zł. Bocian Pożyczki nie określa limitów kwotowych.

Przede wszystkim, Aasa bliżej biznesu jest skierowana do firm, które mają za sobą zaledwie jeden dzień prowadzenia działalności. Konkurencja wymaga np. co najmniej 3 (Bocian Pożyczki) lub nawet 12 miesięcy istnienia (Fundusz Mikro). Jedynie Inicjtywa Mikro jest gotowa sfinansować start-upy. Z kolei IWOCA udziela pożyczek wyłącznie polskim firmom, mającym historię obrotów za okres powyżej 3 miesięcy oraz roczną sprzedaż powyżej 50 000 zł. W bankach warunkiem uzyskania kredytu na firmę jest najczęściej co najmniej półroczne funkcjonowanie na rynku.

Pożyczodawca Kwota Okres kredytowania Dla kogo Wniosek i decycja Warunki
aasa-pozyczki-dla-przedsiebiorcow  2000 – 10 000 PLN 24 miesiące
 • indywidualna działalność gospodarcza
online, decyzja w czasie rzeczywistym
 • 20 – 80 lat
 • brak wpisów w bazach dłużników BIG
 • stałe miejsce zamieszkania
 • od pierwszego dnia funkcjonowania firmy
 profi-credit 500 – 4000 PLN 24 miesięce
 • przedsiębiorcy
wniosek online, decyzja przez telefon, decyzja podczas rozmowy telefonicznej
 • podstawowy zestaw dokumentów m.in. dowód osobisty
 bocian-pozyczki  brak informacji brak informacji
 • firmy z co najmniej 3-miesięczym stażem
wniosek telefon, spotkanie z doradcą,
 • kserokopia wpisu w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej),
 • 3 ostatnie odcinki z ZUS
 • PIT rozliczeniowy za ubiegły rok,
 • kserokopia: dowodu osobistego albo prawo jazdy albo rachunku na nazwisko przedsiębiorcy,  adres zamieszkania
 fundusz-mikro-logo
 •  do 30 000 PLN

 

do 36 miesięcy
 • firma prowadząca działalność min. 12 miesięcy w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej,działy specjalne produkcji rolnej, spółki cywilnej, spółki kapitałowej

Sposób rozliczania z US

 • zasady ogólne
 • pełna księgowość
 • KPIR
wniosek telefonicznie, spotkanie z doradcą, decyzja w 2 dni
 • ZUS/US – brak zaległości
 • pozytywny BIK
 • bez zabezpieczeń, jeśli klient ma zdolność kredytową
 • poręczenie współmałżonka
inicjatywa-mikro do 60 000 PLN do 60 miesięcy
 • polscy przedsiębiorcy, którzy z różnych powodów nie mogą otrzymać finansowania z banku (np. działalność sezonowa, brak zdolności kredytowej, krótki staż)
wniosek online, kontakt telefoniczny, wizyta w oddziale, decyzja w 1 dzień
 • finansowanie: start-upu, kapitału obrotowego lub inwestycji
provident  do 15 000 PLN do 24 miesięcy
 • indywidualna działanośc gospodarcza
wniosek online, spotkanie z doradcą, decyzja w 1 dzień
 • podstawowe dokumenty
 • pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta
 iwoca od 5 000 do 150 000 PLN (zazwyczaj jednomiesięczne przychody firmy) do 6 miesięcy
 • wyłącznie polskie firmy
wniosek online, decyzja do 2 dni
 • historia obrotów za okres powyżej 3 miesięcy
 • roczna sprzedaż powyżej 50 000 PLN

Kolejną przewagą oferty biznesowej Aasa Polska jest to, że cały proces ubiegania o pieniędze odbywa się online, a decyzja o przyznaniu pieniędzy wydawana jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że już po kilku sekundach wiemy, czy dostaniemy pożyczkę. IWOCA również gwarantuje analizę danych wyników biznesowych w czasie rzeczywistym, ale wyłącznie firmom prowadzącym sprzedaż przez Allegro. O szybkiej decyzji i natychmiastowym uruchomieniu środków nawet w ciągu 1 dzień zapewnia Inicjatywa Mikro i Profi Credit. Z kolei decydując się na Provident czy Fundusz Mikro, trzeba się liczyć, że proces ubiegania się o pożyczkę potrwa 2 dni. Czas dodatkowo może się wydłużyć, gdy mamy napięty grafik i w najbliższych dniach nie pasuje nam umówić się na spotkanie z doradcą danej firmy – czy to w placówce pożyczkodawcy, czy w naszym biurze.

Minimum formalności to następny duży plus po stronie Aasa Polska. Przedsiębiorca ubiegający się o pożyczkę musi mieć pod ręką jedynie dowód osobisty. Wymogiem jest też posiadanie REGON-u (wpis z CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Nie są potrzebne żadne zaświadczenia czy odcinki z ZUS, jak np. w Bocian Pożyczki lub Fundusz Mikro.

aasa-pozyczka-dla-biznesu

Aby skorzystać z oferty Aasa Polska, trzeba być przedsiębiorcą w wieku między 20 a 60 r. ż. prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Nie można figurować w bazach dłużników BIG. Oferta składa się z 5 produktów: SME Start to pożyczki od 1 000 -1 900 zł, SME Mini – od 2 000 do 3 400 zł, SME Plus – 3500 – 4 900 zł, SME Premium – od 5 000 do 7 400 zł oraz SME Max od 7 500 do 10 000 zł. Niezależnie od pakietu, który wybierzemy, oprocentowanie pożyczki wynosi w każdym przypadku 10 proc.

rafal_tomkowiczTrzeba zwrócić uwagę na to, że faktycznie znalezienie finansowania na biznes w Polsce, to nie lada sztuka. Oczywiście w zależności od potrzebnego kapitału musimy udać się do konkretnych firm zajmujących się danymi przedziałami kwot, to trzeba przyznać, że mikro przedsiębiorca, czyli ten który liczy na niewielkie wsparcie sięgające kilku tysięcy złotych na dzień dzisiejszy nie ma zbyt wielu szans, bez wsparcia rodziny. Oferta Aasa dla biznesu otwiera drogę wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z własnym biznesem i tu bez wątpienia oferta jest warta polecenia. Sięgając po wyższe potrzeby nie sposób nie zauważyć również bardzo dobrej oferty marki IWOCA, która pozwala rozwinąć skrzydła tym, którzy potrzebują więcej kapitału, a co ważne, nie chcą (a najczęściej nie dostaną) go z banku. Ogromną zaletą obydwu marek jest możliwość procesowania wniosku online, co dziś wydaje się być już swego rodzaju standardem i koniecznością w celu dotarcia do większej grupy odbiorców, zwłaszcza tych w serfujących po sieci – podsumowuje Rafał Tomkowicz, redaktor naczelny Loan Magazine.

1
Udostępnień
Google+

1 Komentarz

 1. neo
  22 listopada 2016 at 13:16 — Odpowiedz

  To nie tylko pożyczki pozabankowe wchodzą w grę w rozumieniu firm pożyczkowych. Artykuł powinien być uzupełniony także o inne możliwości, które istnieją, a o których nie zostało wspomniane. Weźmy pod lupę chociażby pożyczki społecznościowe lub prywatne. Większości kojarzy się to z udzielaniem pożyczek osobom prywatnym i niestabilnym finansowo, a to błąd! W taki sposób mogą pożyczać także firmy, np. w CapitalClub. To platforma działająca na zasadzie pożyczek społecznościowych, ale przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla firm. Oznacza to, że małe i średnie firmy, które radzą sobie całkiem dobrze, ale potrzebują dodatkowej gotówki na jeszcze sprawniejsze rozkręcenie działalności, mogą otrzymać pożyczki na ten cel. Jak to działa? Zainteresowana firma wystawia aukcję na stronie CapitalClub i czeka, aż zgłoszą się do niej inwestorzy. Mogą oni wyrażać chęć wsparcia dowolnymi kwotami, może to być nawet kilkaset złotych, choć wiadomo że im więcej włożą, tym więcej wyciągną. Kiedy już uzbiera się wystarczająca kwota, wtedy pożyczkobiorca (czyli w tym przypadku firma) podpisuje umowy z inwestorami no i spłaca sobie w ratach, w wyznaczonych terminach całość pożyczki. A pożyczyć może od kilku do kilkuset tysięcy, więc moim zdaniem wygląda to korzystniej niż w instytucjach wymienionych w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.