Firmy pożyczkowe w sprawie samoregulacji

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Samoregulacja sektora pożyczkowego wkracza w zaawansowany etap. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych ukończył właśnie prace nad projektem Kodeksu Odpowiedzialnego Pożyczania. Dokument kompleksowo ujmuje szereg wyzwań stojących przed sektorem pozabankowym. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów na polskim rynku finansowym, wyeliminowanie nieprawidłowości oraz budowa pozytywnego wizerunku rzetelnych pożyczkodawców, działających w zgodzie z najwyższymi standardami etycznymi.

Konieczność samoregulacji

Ostatni rok to dla Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych okres wytężonych prac nad utworzeniem Kodeksu Odpowiedzialnego Pożyczania. Dokument ten został przygotowany w oparciu o wnikliwe badania polskiego sektora pożyczkowego oraz kodeksy dobrych praktyk wdrożone w innych krajach. Na drodze tych prac grono ekspertów i specjalistów rynku pozabankowego wyłoniło najważniejsze zasady, którymi powinien kierować się sektor pożyczkowy, by łagodzić punkty zapalne wymagające samoregulacji.

To właśnie samoregulacja sektora pożyczkowego ma wspomóc całą branżę w zachowaniu właściwych standardów i pozbyciu się nieprawidłowości w obszarach wskazywanych przez organy administracji państwowej. Mimo wielu regulacji (przynajmniej 12 nowych ustaw), nie wszystkie kwestie zostały bowiem właściwie wyjaśnione.

Rola PZIP

PZIP to podmiot, który od lat dba o zachowanie najwyższych standardów na rynku pozabankowym. Związek zainicjował m.in. utworzenie systemu “Bezpieczny PESEL”, który chroni Polaków przed negatywnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych brał również udział w tworzeniu Rejestru Firm Pożyczkowych, który wspomaga klientów w wyborze rzetelnego pożyczkodawcy. Ponadto PZIP stale monitoruje rynek i zgłasza znalezione nieprawidłowości do publicznych organów nadzoru.

Uzupełnieniem działań ustawodawcy powinna być mądra i przemyślana samoregulacja branży. Instytucje nadzorujące rynek pożyczkowy m.in. Rzecznik Finansowy i Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie zwracały uwagę, że chociaż branża uległa znacznej profesjonalizacji, a pozycja konsumentów wyraźnie się poprawiła, to jednak na rynku wciąż obecne są praktyki niepożądane. PZIP podziela to zdanie i dlatego podjął próbę samoregulacji newralgicznych obszarów – mówi Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Na drodze współpracy

Ostateczny kształt projektu Kodeksu zostanie ustalony po konsultacjach z przedstawicielami firm pożyczkowych, organizacji konsumenckich, światem nauki oraz ośrodkami monitorującymi rynek. PZIP zaprasza przedstawicieli tych podmiotów do zgłaszania własnych uwag oraz propozycji dotyczących zmiany treści Kodeksu. W dniu wczorajszym odbyło się walne spotkanie PZIP w sprawie przyjęcia proponowanych zmian w Kodeksie. Tym samym dokument wszedł w ostatnią fazę uzgodnień.

Projekt Kodeksu Dobrych Praktyk znajdziecie tutaj.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz