Czy w naszych portfelach niebawem zabraknie gotówki?

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
mężczyzna chowający portfel

Choć w tej chwili trudno sobie wyobrazić, że w naszych portfelach mogłoby zabraknąć banknotów, niebawem może stać się to rzeczywistością. Specjaliści zapowiadają, że Polska bez gotówki to scenariusz jak najbardziej realny i wcale nie tak odległy.

Polska bez gotówki to temat, który na nowo powrócił na łamy mediów za sprawą epidemii koronawirusa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy w wielu sklepach pojawiły się bowiem informacje zachęcające klientów do tego, by ze względów bezpieczeństwa korzystali z transakcji bezgotówkowych. Aby dodatkowo zmotywować Polaków do płatności bezgotówkowych, Mastercard oraz Visa zwiększyły limity transakcji bez konieczności podawania numeru PIN do 100 zł.

Coraz więcej kart, coraz mniej gotówki

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o popularność nowoczesnych form płatności wśród konsumentów. Każdego roku lawinowo rośnie liczba kart płatniczych, którymi posługują się mieszkańcy naszego kraju. Najnowszy raport NBP dowodzi, że zaledwie w ciągu kilku miesięcy (od września do grudnia 2019 roku) przybyło ich o niemal 740 tys. i tym samym liczba kart w obiegu sięgnęła niemal 43 mln. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba wydanych kart płatniczych wzrosła o ponad 2,5 raza.

Za wzrostem liczby kart płatniczych idzie również wzrost liczby transakcji dokonanych przy ich pomocy. NBP podaje, że w IV kwartale 2019 r. kartami zapłacono 1,7 mld razy, a łączna wartość tego typu transakcji sięgnęła 211 mld zł. W stosunku do poprzedniego kwartału to wzrost o 1% zarówno w kwestii liczby, jak i wartości transakcji. Warto również dodać, że w analizowanym okresie same transakcje bezgotówkowe stanowiły aż 90,2 łącznej liczby wszystkich transakcji kartami. Pozostałe 9,8 proc. to m.in. wypłaty z bankomatów, wypłaty w sklepach i w bankowych kasach.

Rośnie nie tylko liczba transakcji dokonywanych przy pomocy kart płatniczych – sukcesywnie wzrasta również zainteresowanie bankowością internetową. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w tej chwili liczba Polaków korzystających z bankowości internetowej jest niemal równa liczbie wszystkich mieszkańców naszego kraju.

Przyszłość systemu finansowego

Rosnące wskaźniki dowodzą, że przyszłością systemu finansowego Polski jest obrót bezgotówkowy. Dostrzegają to przedsiębiorcy, fundacje i rozmaite instytucje, które dostosowują swoją działalność do nowoczesnych form płatności. Przykładem upowszechniających się transakcji bezgotówkowych mogą być m.in. ofiaromaty, które stają w kościołach na terenie całego kraju.

Do rosnącego wykorzystania transakcji bezgotówkowych w codziennym życiu może przyczynić się również wprowadzenie unijnej dyrektywy PSD2, zgodnie z którą banki muszą udostępniać dane swoich klientów licencjonowanym zewnętrznym podmiotom. Zintegrowanie ich systemów może zaowocować szybkim rozwojem wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie wygodnych usług płatniczych.

W tej chwili najcenniejszymi rozwiązaniami technologicznymi są te pozwalające na szybkie dostosowanie działalności do wymagań stawianych przed polskim biznesem oraz wchodzącymi w życie regulacjami prawnymi. Chodzi tu m.in. o szybkość, skalowalność, wygodę i odpowiednią jakość połączenia sieciowego. Nie należy zapominać także o wysokim poziomie zabezpieczeń, który pozwala na bezpieczne gromadzenie i przetwarzanie danych. Udoskonalanie tych elementów przez instytucje finansowe może znaleźć swoje odzwierciedlenie w zmianie nawyków polskich konsumentów pod kątem transakcji bezgotówkowych.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz