Pożyczki pozabankowe – cały rynek w młodych rękach

dodał Sylwia Stwora
2 komentarze

Pożyczki pozabankowe, rynek młodością stoi

Loan Magazine postanowił sprawdzić, kto, a dokładniej w jakim wieku, stoi na czele najpopularniejszych firm udzielających pożyczek pozabankowych w Polsce. Wyniki? Najstarszy z nich ma 49 lat, a najmłodsi kończą w tym roku 28 lat. Średnia wieku osób zarządzających firmami pożyczkowymi w Polsce wynosi 36,9 lat. Dla niektórych może to być zaskoczenie i kolejny powód do tego, aby unikać korzystania z usług firm pożyczających „na wysoki procent”. Inni stwierdzą, że dzięki „świeżej krwi” i innowacyjnym pomysłom, sami są w stanie realizować swoje zamiary czy pokrywać nadprogramowe wydatki w krótkim czasie, a do tego korzystać z ciekawych promocji i programów lojalnościowych.

Pożyczki pozabankowe analiza rynku

opracowanie Loan Magazine

Okazuje się, że najstarszą osobą rządzącą w sektorze pożyczek pozabankowym jest Andrzej Bełz, dyrektor zarządzający Axcess Financial (spółka w Polsce jest operatorem marki SuperCredit), który ma 49 lat. Po 40-tce mamy jeszcze cztery osoby – Katarzynę Davies z Kredito24, Piotra Kaczmarskiego z NetCredit, Margitę Kaczmarek z Kasomatu oraz Grzegorza Kolawę, który jest prezesem zarządu w firmie Eurocent. W branży pożyczek pozabankowych rządzą trzydziestolatkowie – pod ich okiem rozwijają się Vivus, Wonga i Ferratum Bank – liderzy sektora pożyczek krótkoterminowych, a także ViaSMS, Aasa Polska, Optima pożyczki, MiniCredit oraz SMS Kredyt. Najmłodsze, ale wcale nie mniej doświadczone grono stanowią osoby stojące na czele spółek Creamfinance (marka Lendon, Extraportfel), PolCredit (Łatwy Kredyt) oraz Mała Pożyczka (Smartpożyczka, Pożyczkaplus). Adam Dąbrowski oraz Sylvie Pruchniewska to 28-latkowie, a Edvin Milevski jest od nich o rok młodszy.

Zarządzający firmami pożyczkowymi kontra prezesi banków

Jak sytuacja wygląda w przypadku banków? Różnica wieku między sektorem bankowym a pożyczkowym wynosi niecałe 17 lat. Po zsumowaniu wieku prezesów 13 największych banków w Polsce, wyszło nam, że mają oni średnio 53,5 lat. Najmłodszy w tym gronie jest Szymon Midera, zarządzający Bankiem Pocztowym, a najstarszy – Józef Wancer, sprawujący władzę w BGŻ BNP Paribas. Pierwszy ma 40 lat, a drugi – 73 lata. Większość dyrektorów banków mieści się w przedziale 48 – 62 lata.

Fintech rządzi

Trendem, który coraz mocniej zakorzenia się w polskiej branży pożyczkowej jest tzw. fintech, czyli technologia umożliwiająca dostęp do niebankowych usług finansowych z poziomu m.in. urządzeń mobilnym, która pozwala korzystać z różnych instrumentów służących sprawnemu zarządzaniu finansami osobistymi. Wiąże się ona z inwestowaniem w innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możemy w dowolnym czasie i miejscu np. podreperować domowy budżet z pomocą pożyczek online czy odnawialnych linii pożyczkowych (funkcjonują podobnie jak kredyt odnawialny w rachunku). Mowa o formalnościach związanych z ubieganiem się o pożyczkę załatwianych w całości drogą internetową, weryfikacji danych klienta na podstawie Big Data, aplikacjach mobilnych na smartfony i tablety, które pozwalają szybko zaciągnąć zobowiązanie, kontrolować status pożyczki, mieć kontakt z pożyczkodawcą itp. Branża jest otwarta na nowinki technologiczne i chętnie je wykorzystuje, aby być jeszcze bliżej klienta i dać mu produkt dopasowany do jego indywidualnych potrzeb, a zarazem możliwości finansowych. Dodatkowym wyzwaniem jest to, że głównym konsumentem pożyczek online są ludzie młodzi – między 20 a 35 r. ż., którzy cenią sobie mobilność, szybkość i prosty dostęp do dodatkowych pieniędzy. A kto lepiej zrozumie potrzeby młodych, jak nie osoby w podobnym wieku, mające podobne oczekiwania?

Pożyczki pozabankowe analiza rynku

Opracowanie Loan Magazine

O tym, że również dwudziestokilkulatkowie mogą mieć decydujący wpływ na to, co dzieje się na zarówno w kontekście całego rynku finansowego w Polsce, jak i samego sektora pożyczkowego, świadczy też zbliżająca się konferencja „Loanline nowych możliwości”, podczas której młodzi eksperci będą dyskutować o przyszłości oraz mocnym rozwoju działalności branży pożyczkowej. Wśród prelegentów pojawią się m. in. Monika Nita, marketing manager Kreditech Holding, Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych oraz Jarosław Włodkowski , Dealer Network Manager and IT Support w Aasa Polska, których średnia wieku to 29,6 lat.

rafal_tomkowicz

Trzeba zauważyć, że większość z firm pożyczkowych działających w Polsce, to zagraniczne duże spółki prowadzące swoją działalność w skali światowej. Fakt, że powierzają zarządzanie coraz młodszej kadrze zarządzającej to efekt nowoczesnej myśli, a z drugiej strony bardzo wysokiej świadomości tych młodych ludzi. Charakteryzuje ich wysoka inteligencja, bardzo dobra znajomość meandrów rynku wiążącego ze sobą zaawansowaną myśl techniczną z zarządzaniem ryzykiem w segmencie udzielania zobowiązań w aspekcie kredytu konsumenckiego – podsumowuje Rafał Tomkowicz, redaktor prowadzący Loan Magazine.

Podobne wpisy

2 komentarze

Kamil Kondel 4 września 2015 - 09:41

Jeden z najciekawszych wpisów Sylwii. Czytałem z dużym zainteresowaniem, choć pierwszy raz zapoznałem się z nim w Promeritum, a nie u Was.

Odpowiedz

Zamieść komentarz