Sprzedaż kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale wzrosła o prawie 330 proc. r/r

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

48,6 tys. kredytów hipotecznych zostało udzielonych klientom w pierwszym kwartale 2024 r. przy udziale pośredników zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Jak na ich tle wypadły kredyty gotówkowe i firmowe?

ZPF opublikował właśnie najnowsze dane na temat sektora pośrednictwa finansowego w Polsce. Podmioty skupione w ZPF, które wzięły udział w badaniu, reprezentują ponad 90 proc. rynku.

Sprzedaż kredytów hipotecznych. Padł kolejny rekord

Jak wynika z danych ZPF, w I kw. 2024 r. pośrednicy uczestniczyli w sprzedaży 48,6 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 20,9 mld zł. Ta kwota była wyższa o 10,9 proc. w porównaniu do IV kw. 2023 r. oraz o 329,8 proc. wobec I kw. 2023 r.

– Warto zauważyć, że już ostatni kwartał 2023 r. pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych był
u pośredników najlepszy od czterech lat. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ten wynik został dodatkowo poprawiony. To kolejny raz pokazuje, jak ważnym kanałem dystrybucji kredytów hipotecznych są pośrednicy finansowi – wskazuje Marcin Czugan, Prezes ZPF.

Pośrednicy odnotowali również wzrost sprzedaży kredytów gotówkowych. W I kw. 2024 r. klienci z ich pomocą wzięli 14,1 tys. kredytów gotówkowych o wartości 760,9 mln zł. (+42,3 proc. r/r).

Na zbliżonym do I kw. 2023 r. utrzymała się zaś sprzedaż kredytów firmowych. W I kw. 2024 r. przy udziale pośredników firmom udzielono 2,2 tys. kredytów o wartości 450,5 mln zł (+2,1 proc. r/r).

Szczegółowe dane na temat wyników sektora pośrednictwa finansowego I kw. 2024 r. prezentujemy na poniższej grafice.

Wyniki podmiotów z sektora pośrednictwa finansowego w Polsce. Komentarze

Opiniami na temat wyników i bieżącej sytuacji w branży pośrednictwa finansowego podzielili się eksperci z firm zrzeszonych w ZPF: Expander Advisors oraz Lendi.

Bartosz Kwieciński, Prezes Zarządu Expander Advisors

Pierwszy kwartał 2024 r. był rekordowy dla branży pośrednictwa finansowego w Polsce. W dużej mierze to oczywiście efekt finalizacji wniosków składanych w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” pod koniec ubiegłego roku.

W drugim kwartale sprzedaż z pewnością będzie niższa. Nie tylko nie funkcjonuje bowiem wspomniany program, ale część osób odkłada decyzję o zakupie, oczekując na nowy program „Kredyt na start”.

Mimo braku programu i wciąż dość wysokiego poziomu stóp procentowych popyt na kredyty hipoteczne utrzymuje się jednak na przyzwoitym poziomie. Sprzyja temu wzrost wynagrodzeń. Ponadto na coraz wyższe wartości kredytów wpływa wzrost cen mieszkań. Cieszy również fakt wzrostów sprzedaży pozostałych grup produktowych jak pożyczki gotówkowe czy kredyty firmowe.

Piotr Stempiński, Co-Founder Lendi

Za nami pierwszy kwartał 2024, który po niespokojnym 2023 r. przyniósł rekordowe wzrosty w następstwie równie skrajnego kryzysu całej branży.

Program rządowy „Bezpieczny Kredyt 2%”, który nie tylko otworzył rzeszy Polaków drogę do kredytowania, ale też mocno wpłynął na ceny na rynku nieruchomości, a w konsekwencji – wywołał efekt podwyższenia średniej kwoty kredytu – był dominującym tematem minionego kwartału.

Z perspektywy Lendi widzimy jeszcze jeden efekt programu – jako Pośrednicy zostaliśmy beneficjentami ogromnego kredytu… zaufania ze strony naszych Klientów. Staliśmy się przewodnikami po meandrach przepisów i strażnikami skuteczności procesów w obciążonych pracą bankach. I ma to swoje wyraźne odzwierciedlenie w wynikach – widoczny wzrost udziału rynkowego całej branży pośrednictwa hipotecznego.

Przed nami na horyzoncie kolejny program rządowy. Z cennym doświadczeniem zebranym przy „Bezpiecznym Kredycie 2%”, czekamy przygotowani na „Mieszkanie #naStart”.


Podobne wpisy

Zamieść komentarz