Sytuacja branży pożyczkowej staje się coraz trudniejsza. Liczba pożyczek udzielonych w I półroczu 2020 była o blisko 40 proc. niższa niż przed rokiem.

Choć zainteresowanie Polaków produktami pożyczkowymi wzrasta, większość wnioskujących nie może liczyć na finansowanie. W I połowie 2020 roku liczba udzielonych pożyczek spadła aż o 38 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Według badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych ponad 70 proc. potencjalnych pożyczkobiorców nie spełniło warunków niezbędnych do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. Pandemia wpłynęła również na ograniczenie liczby placówek i spadek zatrudnienia w sektorze.

Dane z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych potwierdzają, że ziścił się czarny scenariusz, przed którym ostrzegali specjaliści rynku pozabankowego. Ze względu na drastyczne obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych i wzrost ryzyka kredytowego Polacy zmagają się z utrudnionym dostępem do finansowania. Od stycznia do czerwca 2020 r. firmy pożyczkowe biorące udział w badaniu ZPF udzieliły 185,2 tys. zobowiązań. W analogicznym okresie ubiegłego roku liczba udzielonych pożyczek sięgnęła prawie 300 tys.

Trudna sytuacja branży pożyczkowej

Branża pożyczkowa odnotowała znaczny spadek przychodów ze sprzedaży nowych produktów. Średnio w całym półroczu wyniósł on ponad 16 proc. Łączna wartość udzielonych w tym okresie zobowiązań wyniosła średnio 560,5 tys. zł. To kwota niższa aż o ¼ w stosunku do ubiegłego roku. Tylko w ciągu 6 miesięcy pożyczkodawcy objęci badaniem ZPF wykazali łączną stratę netto na poziomie 38,9 mln zł. Dla porównania strata wykazana w całym ubiegłym roku wyniosła tylko 16 mln zł.

Na chwilę obecną na horyzoncie nie widać szans na poprawę sytuacji branży pożyczkowej. Poza oczywistym wpływem redukcji maksymalnych kosztów pozaodsetkowych, zmianą przepisów – w związku z ustawami antycovidowymi – w zakresie dochodzenia należności, na sektorze ciąży również widmo pełnego zamknięcia gospodarki. Te zdarzenia w sposób naturalny wpłynęły również na zaostrzanie kryteriów oceny zdolności kredytowej i pomimo popytu na pożyczki, niewielu konsumentom udaje się uzyskać finansowanie. Branża pożyczkowa jest i będzie potrzebna gospodarce przy wychodzeniu z kryzysu, stąd liczę na zmianę jej sytuacji, choć trudno przewidzieć tu jakiś horyzont czasowy

– ocenia Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF.
0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *