Szlachetna Paczka, czyli jak zmieniać świat na lepsze?

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarzy

Pomagać z potrzeby serca i z głową, mając pewność, że gest wsparcia przyniesie nie tylko prawdziwą radość, ale będzie też impulsem do zmian. Mądra pomoc to główne założenia Szlachetnej Paczki, ogólnopolskiej akcji pomocy osobom w trudnej sytuacji materialnej, która w tym roku odbędzie się już po raz trzynasty.

Początki Szlachetnej Paczki sięgają 2000 roku, kiedy to grupa studentów duszpasterstwa akademickiego z Krakowa, na czele której stał ks. Jacek Stryczek, pomogła 30 ubogim rodzinom. Z czasem projekt stał się ogólnopolską akcją, dzięki której wsparcie o łącznej wartości ponad 63,2 mln zł otrzymało blisko 250 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie – starszych, samotnych, rodzin wielodzietnych oraz tych zmagających się z chorobą czy niepełnosprawnością. W tym roku organizowana jest w 508 lokalizacjach na terenie całego kraju.

Szlachetna Paczka skupia wokół siebie wolontariuszy, dobroczyńców, darczyńców oraz rodziny będące w potrzebie, wybrane na zasadzie „rekrutacji”. Wolontariusz, czyli Super W (osoba pełnoletnia i zarejestrowana na www.superw.pl), poszukuje rodziny lub osoby znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, spotyka się z nią i przeprowadzając ankietę, decyduje o włączeniu do projektu. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, wówczas wolontariusz zbiera informacje o tym, co faktycznie przyda się danej rodzinie lub osobie i organizuje Paczkę, która zaspokoi jak najwięcej potrzeb obdarowywanego. Nie robi tego sam, ale z pomocą rodziny, znajomych, współpracowników i innych osób zainteresowanych wsparciem biednych. W ubiegłym roku w przygotowanie jednej paczki było zaangażowanych przeciętnie 17 osób.

 

Jeśli nie jesteś Super W, możesz dołączyć się do projektu wybierając potrzebującego z internetowej bazy na stronie WWW akcji i przygotowując paczkę razem ze znajomymi. Zawartość podarunku ma odpowiadać liście potrzeb i marzeń członków wybranej rodziny. Może się w niej znaleźć żywność, odzież, środki czystości, sprzęt elektroniczny czy AGD, książki, zabawki, lekarstwa, itp. W zorganizowaniu paczki pomaga wolontariusz będący opiekunem potrzebujących. Paczkę należy dostarczyć do magazynu projektu w Twoim mieście między 7 a 8 grudnia, skąd wolontariusz zabierze ją do odbiorcy.

 

Innym sposobem na przyłączenie się do Szlachetnej Paczki, jeśli np. nie ma się czasu na organizowanie prezentu, jest dokonanie jednorazowej wpłaty pieniężnej w wysokości od 50 zł wzwyż lub wpłacanie co miesiąc określonej kwoty (od 25 zł). W drugim przypadku staniesz się członkiem klubu Wiosna i Przyjaciele działającym przy stowarzyszeniu Wiosna, które jest odpowiedzialne za projekt Szlachetnej Paczki. Te pieniądze zostaną przeznaczone na funkcjonowanie ogólnopolskiej akcji.

 

Szlachetna Paczka to nie pomoc sama w sobie, ale wsparcie i danie szansy potrzebującemu na to, aby zaczął dążyć do zmiany swojej sytuacji życiowej na lepsze.

infografika-sp-007

Podobne wpisy

Zamieść komentarz