Rynek pozabankowy, a konkretniej – pożyczkowy, jest naturalnym i niezbędnym uzupełnieniem dla rynku bankowego. Ta forma pożyczania pieniędzy miała, ma i będzie miała klientów, którzy na pewno nie zrezygnują z tego sposobu finansowania swoich potrzeb, a cały sektor w Polsce będzie się nadal intensywnie rozwijał.
Jakie są tego powody?
Przede wszystkim szybkość, dostępność i brak formalności, które towarzyszą kredytom bankowym. Obecnie, aby pożyczać swoim Klientom pieniądze jeszcze szybciej i jeszcze wygodniej, firmy działające w Polsce oferują przeróżne, często wysoko posunięte technologicznie rozwiązania. Tą innowacyjnością sektor pożyczkowy wyróżnia się na tle innych rynków europejskich.
Ferratum Bank, coś więcej niż firma pożyczkowa
Ferratum Bank to jedyny w Polsce bank szybkich pożyczek. To bezpieczeństwo i profesjonalizm instytucji bankowej w połączeniu z prostotą i dostępnością usług znaną z firm pożyczkowych.
Ferratum Bank Limited działa w Polsce na zasadach paszportu europejskiego. Do października 2013 roku
jako Ferratum Poland Sp. z o.o. oferowaliśmy w Polsce pożyczki krótkoterminowe na podobnych jak dziś zasadach. W związku z rozwojem Grupy Ferratum na całym świecie, zostały podjęte działania zmierzające do uzyskania licencji na prowadzenie działalności bankowej. Ferratum Bank otrzymał ją na Malcie.
Regulacje są za nami
Obecnie Ferratum Bank podlega pod maltański nadzór bankowy, który z kolei działa zgodnie z wszelkimi dyrektywami europejskimi. Należy pamiętać, że podobnie jak Polska, Malta jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. W Polsce Ferratum Bank nie podlega pod KNF, niemniej jednak stosujemy wszelkie dyrektywy, które KNF bądź UOKiK stosują wobec pozostałych uczestników rynku pożyczkowego.
W Polsce działamy i zamierzamy działać zgodnie z wymogami prawa polskiego. Chcemy zwrócić uwagę, że jako jedni z pierwszych graczy na rynku pożyczkowym w Polsce, sami podporządkowaliśmy się nadzorowi bankowemu.
Co zmieni się w prawie?
W kontekście regulacji sektora pozabankowego pozostaje ciągle wiele kontrowersji i niewyjaśnionych kwestii. Ferratum Bank jako członek Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych aktywnie uczestniczy we wszelkich konsultacjach na ten temat. Niemniej jednak droga obrana przez KPF czy droga, którą obrały inne firmy skupione wokół Związku Firm Pożyczkowych, nie do końca spotykają się z tą wybraną przez ustawodawcę.
Pytanie gdzie i jak nastąpi kompromis? Tego na dziś jeszcze nie wie tak naprawdę nikt. Z pewnością należałoby się skupić na samych uczestnikach tego rynku i w jakiś rozsądny sposób ich rejestrować. Taki rejestr jest z pewnością potrzebny, aby zmniejszać ryzyko związane z istnieniem na tym rynku nieuczciwych podmiotów.
Kolejne pomysły na regulację to ustanowienie odpowiedniej wysokości kapitału zakładowego bądź niekaralność zarządu firmy pożyczkowej. Ministerstwo Finansów odstąpiło od wielu zaproponowanych rozwiązań, dlatego na propozycję zmian ustawy czeka teraz cały rynek. Z pewnością najwięcej kontrowersji związanych będzie z wszelkimi zmianami limitów kosztów itp., lecz na to trzeba jeszcze chwilę poczekać.
Skuteczne lekarstwo?
Naszym zdaniem, aby proponowane regulacje faktycznie były skuteczne i efektywne, istotnym elementem będzie odpowiednia edukacja finansowa Polaków. Firmom pożyczkowym nie powinno zależeć na udzieleniu jak największej pożyczki klientowi. Jesteśmy doraźną pomocą w kłopotach finansowych i chcemy, aby klient pożyczał odpowiedzialnie i jedynie tyle, ile w danej chwili potrzebuje. Największy problem stanowią młodzi klienci, którzy często nie zdają sobie sprawy z faktu, że pieniądze należy pożyczać odpowiedzialnie. Uważają, że nic im nie grozi, jeśli nie spłacą pożyczki. Nie myślą o tym, że często zamykają sobie w ten sposób drogę do korzystania z innych produktów finansowych oferowanych przez banki, takich jak karty kredytowe czy kredyty hipoteczne. Staramy się edukować naszych klientów poprzez kampanie wizerunkowe, niemniej jednak ten problem jest i branża jako całość powinna się z nim zmierzyć.
Krzysztof Przybysz, Wiceprezes Zarządu Ferratum Bank