Zagraniczne wakacje to wymarzony sposób na spędzenie urlopu. Co zrobić, aby ten przyjemny czas nie wiązał się z dodatkowymi opłatami?

Planując zagraniczne wakacje, często zdajemy sobie sprawę z konieczności poniesienia dodatkowych kosztów przeliczeń kursowych. Związane są one przede wszystkim z przewalutowaniem transakcji dokonywanych kartą płatniczą. Niestety to nie jedyne opłaty, którymi możemy zostać obciążeni. Jakich jeszcze niespodzianek możemy się spodziewać podczas wakacji?

Nie wszędzie zapłacisz kartą

Polska jest jednym ze światowych liderów, jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe. Mocno rozwinięty sektor FinTech w naszym kraju sprawił, że płatności kartą czy telefonem nikogo już nie dziwią. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie tak jest. Nawet w popularnych kurortach możemy mieć niekiedy problem z zapłatą zbliżeniową.

Wybierając się na zagraniczne wakacje pamiętajmy również o zabraniu ze sobą określonej sumy w gotówce, najlepiej w lokalnej walucie. Te pieniądze mogą się okazać niezastąpione w sytuacji, gdy zrobimy zakupy w sklepie niewyposażonym w terminal płatniczy.

Podwójne koszty

Zagraniczne podróże często związane są z koniecznością poniesienia kosztów przeliczeń kursowych. Opłaty związane z przewalutowaniem zwykle potrącają banki, ale możemy natknąć się na nie także… przy podejmowaniu gotówki z bankomatu. Podwójna prowizja związana jest z przewalutowaniem, które zaproponuje nam urządzenie. Na szczęście o dodatkowej opłacie zostaniemy poinformowani jeszcze przed wypłaceniem gotówki, dlatego bez problemu będziemy mogli zrezygnować z transakcji i poszukać innego urządzenia.

Z podobną sytuacją możemy spotkać się również w zagranicznych sklepach. Terminale płatnicze bardzo często automatycznie przeliczają kwotę płatności na walutę kraju, w którym została wydana karta płatnicza. Aby tego uniknąć, należy zwracać baczną uwagę na kwoty wyświetlane na terminalu przy płaceniu za zakupy.

Zagraniczne wakacje bez kredytówki?

Jadąc na zagraniczne wakacje warto wcześniej rozważyć, czy będzie nam potrzebna karta kredytowa. Zależy to w dużej mierze od wybranej formy podróży – będzie to zorganizowana wycieczka czy zwiedzanie na własną rękę? W drugim przypadku karta kredytowa z wysokim limitem może okazać się niezastąpiona. Bez niej możemy zapomnieć o wypożyczeniu samochodu czy nawet o wynajęciu hotelowego pokoju. Limit na karcie kredytowej służy bowiem jako pewnego rodzaju zabezpieczenie – jeśli dokonamy jakichkolwiek zniszczeń, pieniądze na pokrycie związanymi z nimi kosztów zostaną pobrane właśnie z karty kredytowej.

 

0
Udostępnień
Google+

1 Komentarz

  1. Mateusz
    22 września 2018 at 00:25 — Odpowiedz

    W przypadku wakacyjnych urlopów często decyduje spontaniczność. Działamy w pośpiechu, ponieważ nadarza się okazja, na przykład oferta last minute. Potrzebujemy pieniędzy „na wczoraj”. Pożyczanie pieniędzy jest o wiele bezpieczniejsze, jeżeli bierzemy je w sprawdzonych znanych firmach jak wonga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.