Marcin Ciesielski Dyrektor Generalny polskiego oddziału Axi Card – TOP50 Managers

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Dziś rozmawiamy z Marcinem Ciesielskim, Dyrektorem Generalnym polskiego oddziału Axi Card, laureatem wyróżnienia TOP50 Managers of Loan Market in Poland.

– Jak się Pan czuje po otrzymaniu nagrody dla najbardziej wpływowego Managera branży Loan Market w Polsce?

Uściślijmy: jednego z pięćdziesięciu. Jednak nie umniejsza to temu, że czuję się świetnie z wyróżnieniem Loan Magazine. Tak naprawdę na Gali, na której były wręczane statuetki byłem jedynie twarzą mojego zespołu, tworzącego już od 3 lat operacje Axi Card. Dziękuję więc moim współpracownikom, zarówno z Polski jak i  z Bułgarii -ze spółki matki, za codzienną pracę.

– Jakie są Pana dalsze plany związane z tym obszarem działalności?

Axi card jaką otwieraliśmy 3 lata temu ( dokładnie 20 lipca przypadają nasze 3-cie urodziny – pierwsza aktywowana karta! ) to była zupełnie inna firma, oparta o model biznesowy jaki sprawdził się wcześniej w Bułgarii i Rumunii. Od dłuższego już czasu działamy zupełnie inaczej, znaczna część operacji jest zautomatyzowana, decyzje kredytowe podejmujemy jak większość rynku w sekundach. Osobiście czuję, że nie jesteśmy jednak nawet w połowie drogi rozwojowej. Oznacza to, że będziemy tylko lepszym i szybszym partnerem biznesowym z atrakcyjniejszą ofertą dla naszych Klientów.

– Jak pandemia wpłynęła na Pana codzienną pracę jako managera instytucji pożyczkowej?

Pandemia to tylko kolejne doświadczenie które wzmacnia menadżera. Jako szef ryzyka jednego z banków przetrwałem kryzys z 2008 i 2009, jednak COVID nauczył mnie, że mając sprawny i zmotywowany zespół praca zdalna jest równie dobra jak i ta realizowana z biura. Narzędzia kontroli pracy, mierzenie wyników i działań operacyjnych pozwoliły nam przejść przez ten trudny czas bez większych problemów. Ostatnie wydarzenia uświadomiły mi, że stały (pomimo że zdalny) kontakt z najbliższymi współpracownikami, ich zaangażowanie w kierowanie zespołami to klucz  nie tylko do przetrwania pandemii ale także do tego aby wdrożyć model pracy hybrydowej.

– Jak według Pana będzie wyglądała przyszłość sektora pozabankowego w nadchodzących miesiącach?

Będzie to trochę wróżenie z fusów. Spróbujmy jednak. Wkrótce otworzy się kilka nowych firm pożyczkowych w tym z kapitałem zagranicznym. Stopniowo zwiększy się poziom akceptacji i ceny wzrosną do poziomów maksymalnych. Te firmy, które utrzymują kilka brandów będą testować różne kombinacje zarówno cenowe jak i poziomów akceptacji. Pojawia się kolejny gracz na rynku „pensja w każdym momencie” – ciekawe co się w podobnych biznesach będzie działo.

Zakładam, że pojawi się bezpośrednia konkurencja Axi card, chociaż słyszy się o schyłku kart kredytowych to jednak w mojej opinii produkty karciane będą jeszcze dłuższy czas „w grze”. Najbardziej interesuje mnie rynek BNPL, tu może być bardzo ciekawie zarówno jeśli chodzi o pojawienie się nowych globalnych graczy jak i produktów dodatkowych jaki ten rynek musi wygenerować w celu poprawy rentowności. Będzie się sporo działo, będzie konkurencyjnie, zwycięży technologia, dostępny w ofercie jednego podmiotu mix produktów kredytowych, ubezpieczeniowych i dodatkowych oraz pozytywne doświadczenia klienta.

Dziękuję za rozmowę! 

Podobne wpisy

Zamieść komentarz