Rozmawiamy z Grzegorzem Micykiem – CEO Finiata Polska o produkcie, rozwoju oraz zapotrzebowaniu na finansowanie w sektorze MŚP.
1. Dlaczego mikrofaktoring? Co dokładnie to oznacza?
Mikrofaktoring w Finiacie to tzw. faktoring cichy z regresem. Oznacza to, że fakt finansowania faktury jest znany tylko przedsiębiorcy i Finiacie. Spłata finansowania zostaje odroczona w czasie (nawet do 120 dni). Ponadto środki są wypłacane najpóźniej w ciągu 24 godzin od zaakceptowania faktury w systemie, co oznacza błyskawiczną poprawę płynności i zwiększa bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa.
2. Macie duże doświadczenie merytoryczne w postaci założycieli projektu. Skąd jednak pozyskaliście (pozyskujecie) finansowanie dla działalności?
Mamy bardzo dobrych inwestorów, przeszliśmy przez 3 rundy finansowania.
3. Kto jest grupą docelową oferowanej przez Was usługi?
Początkowo oferta Finiaty była przygotowany z myślą o sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz freelancerów. Usługa na polskim rynku okazała się olbrzymim sukcesem więc Finiata przygotowała ofertę również dla większych firm.
4. Jakaś bezpośrednia konkurencja?
De facto nie mamy bezpośredniej konkurencji, gdyż banki czy firmy oferujące faktoring nie są zainteresowane najmniejszymi firmami. Powód jest bardzo prosty – nie mają narzędzi, aby w odpowiedni sposób ocenić ich sytuację finansową. My dzięki zaawansowanej technologii i użyciu autorskich narzędzi scoringowych jesteśmy w stanie ocenić nawet najmniejszy podmiot.
5. Czy można się już chwalić wynikami?
W przeciągu 6 miesięcy udało nam się wesprzeć 7000 firm. 70 procent tej grupy to już nasi stali klienci.
6. Jak wygląda rentowność tego biznesu, zakładając ryzyko, chyba podobne do kredytowego?
Biorąc pod uwagę retencję klientów rentowność jest wyjątkowo wysoka. Ryzyko jest zupełnie inne niż kredytowe, bo też produkt nie jest linią kredytową czy długoterminowym zobowiązaniem. To faktoring, co oznacza, że nasi klienci zarobili już pieniądze, ale wskutek odroczonych terminów płatności czy w związku z generalnym trendem nie płacenia na czas muszą czekać na pieniądze. Nasz produkt pozwala klientom zachować płynność finansową
7. Czy to usługa tylko na rynek polski? czy firma planuje dalszą ekspansję?
Niebawem mikrofaktoring od Finiaty będzie dostępny w Holandii, Czechach, Słowacji, Belgii i na Ukrainie.
8. W jakich kanałach funkcjonuje sprzedaż? Czy to głównie online?
Mikrofaktoring Finiaty jest usługą idącą z duchem czasu. To zupełnie nowy model finansowy, który dzięki obsłudze online i w pełni zautomatyzowanej technologii scoringowej na cały proces finansowania dla przedsiębiorstwa potrzebuje maksymalnie 24 godziny. Limity są przyznawane po automatycznej ocenie dokonanej przez zaawansowany i samouczący się algorytm oceny ryzyka kredytowego, który bierze pod uwagę nawet kilka tysięcy punktów kontrolnych. Maszyna cały czas się uczy, dlatego z biegiem czasu jej podejście będzie się zmieniać. Po przyznaniu limitu faktoringowego klient może wprowadzić faktury do systemu i ustalić okres finansowania każdej z nich (30/60/90 dni). Zaawansowany system, z którego korzysta fintech potrzebuje zaledwie 3 minuty na analizę faktury i około 3 godziny na cały proces związany z przekazaniem klientowi gotówki. Jeśli wcześniej ustalony termin okaże się zbyt krótki, można go wydłużyć do 120 dni, przy czym 14 dni karencji jest bezpłatne.
9. W jaki sposób dochodzicie swoich należności od kontrahentów?
Proszę pamiętać, że dochodzimy należności tylko wobec naszych klientów, nie naszych kontrahentów. Procedura jest standardowa jak przy odzyskiwaniu należności od każdej innej firmy – najpierw monitujemy naszego klienta, a w przypadku braku płatności po okresie wyznaczonym w monicie przekazujemy sprawę do firmy windykacyjnej, która zgodnie z przewidzianymi w prawie procedurami stawia kroki w kierunku odzyskania należności. Muszę jednak powiedzieć, że są to sprawy incydentalne.
10. Czy słuszne mogą okazać się obawy, że po „wrzuceniu” do Was faktury, mogą pogorszyć się moje relacje z kontrahentami?
Kontrahenci klientów Finiaty nie są informowani o tym, że ich dostawca korzysta z zewnętrznego finansowania. Faktura jest płacona bezpośrednio na konto dostawcy, a nie Finiaty. Po otrzymaniu zapłaty dostawca zwraca uzyskaną wcześniej zaliczkę do fintecha.