Raport sektora firm pożyczkowych w Polsce wykonany przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce obejmuje wyniki 10 firm – członków KPF . Są to statyczne dane przekazane przez te instytucje pożyczkowe, dotyczące udzielonych pożyczek na cele konsumpcyjne.
Wartość sprzedaży kredytów gotówkowych i pożyczek – I półrocze 2018
W sprzyjających warunkach, do których odnosi się pełny raport KPFu, pożyczki pozabankowe i kredyty konsumpcyjne rosną bardzo dynamicznie. W porównaniu do I połowy ubiegłego roku same kredyty konsumpcyjne wzrosły w ujęciu wartościowym o 5,15%. Niezmiennie od pewnego czasu zauważamy stały wzrost średniej kwoty udzielanych zobowiązań, jak również wydłużania się okresu trwania umów kredytowych. Jednak jak pokazuje poniższy wykres, zdecydowaną przewagę w pożyczkach nisko kwotowych przypisujemy instytucjom pożyczkowym.
Według danych BIK, łączna kwota udzielonych zobowiązań w zakresie kredytu konsumenckiego od stycznia do lipca 2018 roku to 45,5 mld PLN, z czego 91,8% pochodziło z banków i SKOK’ów, a jedynie 8,2% z instytucji pożyczkowych
Warty jednak zauważenia jest fakt, iż przy pożyczkach do kwoty 1000 złotych, aż 81% to pożyczki udzielone przez firmy pożyczkowe, z wartości, które stanowiło blisko 400 mln ogólnego finansowania gospodarstw domowych.
Również z danych BIK (prezentacja wyników miała miejsce podczas IV Kongresu Pośrednictwa Finansowego, przez Pana Sławomira Grzelczaka) wynika, iż udział instytucji pożyczkowych w całym rynku pożyczek i kredytów zbliża się już do 10% i cechuje się dużą dynamiką wzrostu.
Raport pożyczek w liczbach
Dla przypomnienia, w badaniu wzięło udział 10 instytucji pożyczkowych, będących członkami KPF’u.
Jak wygląda ten rynek w liczbach?
886,9 mln PLN – to Wartość udzielonych pożyczek w półroczu (wzrost +1,7% r/r)
373,3 tys. szt. – liczba udzielonych pożyczek w półroczu (spadek -18,79% r/r)
1,76 mld PLN – wartość portfela pożyczek na koniec półrocza (wzrost +18,65% r/r)
697,2 tys. – liczba obsługiwanych klientów na koniec półrocza (wzrost 0,93% r/r)
2376 PLN – Średnia wartość jednej pożyczki (wzrost 25,24% r/r)
69,05% – udział odmów udzielenia pożyczki (spadek -3,64 p.p. r/r)
Podsumowanie własne Loan Magazine
Te liczby w mojej ocenie oddają pełny obraz tego, co dzieje się obecnie na całym rynku pożyczek pozabankowych w Polsce. Widzimy tendencje wzrostowe wartości udzielanych pożyczek, jak również średnie kwoty udzielonego zobowiązania. Minimalny zaś wzrost liczby obsługiwanych klientów oraz spadek liczby udzielonych pożyczek świadczy o tym, iż tzw. pik pozyskiwania nowych klientów rynek ma już za sobą.
źródło: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce
https://kpf.pl/