HR i ESG – małżeństwo z rozsądku, czy partnerstwo legislacyjne?

dodał Tomek
0 komentarze

Tematyka z obszaru ESG jest od miesięcy ciekawym wątkiem strategii czy też planów nowoczesnych przedsiębiorstw, których zainteresowanie zrównoważonym rozwojem wynika nie tylko i nie zawsze z legislacji, ale przede wszystkim z polityki zrównoważonego rozwoju firmy.

Świadomość istotności realizacji polityki zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach (właściwie bez znaczenia czy dużych – obligatoryjnie wdrażających zalecenia prawne, czy małych – szukających w obszarze ESG dodatkowej przewagi konkurencyjnej na rynku), łączy w działaniach przedsiębiorców 3 obszary ESG: obszar środowiskowy, obszar odpowiedzialności społecznej i obszar ładu korporacyjnego.

By budować świadomość potrzebna jest edukacja. Tematy związane z prawem, definicjami, czy już szczegółowo śladem węglowym, jako istotnym wskaźnikiem zaangażowania firmy w neutralność klimatyczną są dostępne w mediach i odgrywają istotną rolę w budowaniu bazy wiedzy.

Podobną rolę edukacyjną mają projekty związane z CSR w kontekście ESC, które poza wiedzą zapraszają również do konkretnych akcji, np.: udziału w badaniach, webinarach, czy wykorzystaniu dostępnych narzędzi.

Takim projektem jest wspólna akcja Fundacji Business Poland Run i CRIF Sp. z o.o. pt.:”Działania HR – krok w stronę #ESG”.

Celem projektu jest poznanie rzeczywistej wiedzy na temat ESG osób pracujących w działach HR / CSR oraz barier w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju poprzez przygotowanie atrakcyjnych, praktycznych i dopasowanych do ich potrzeb materiałów edukacyjnych oraz propozycji pokonania barier w środowisku pracy. Cel ten będzie realizowany na poszczególnych etapach projektu poprzez następujące aktywności: badanie ankietowe wraz z opracowaniem i wraz z komentarzami ekspertów, e-book dotyczący wyników ankiety  , webinary oraz artykuły poradnikowe. W finale projektu spotkamy się podczas drugiej edycji konferencji CSR organizowanej przez Fundację, na której podsumujemy projekt.

Do udziału w projekcie zapraszamy firmy zainteresowane tematyką ESG, bez wzglądu na etap zaangażowania firmy w działania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi.

Ten projekt jest wartościową propozycją dla tych firm, które do tej pory nie były zainteresowane ESG (ponieważ nie dotyczy ich bezpośrednio legislacja), a prowadzą odpowiedzialny biznes i dodatkowo w certyfikacji ESG widzą potencjał budowania konkurencyjności na rynku, ale również dla przedsiębiorstw, które prowadzą już działania w obszarze środowiska, CSR i zrównoważonego rozwoju biznesu – powiedział Piotr Badura, Country Manager CRIF. CRIF ma wiedzę w zakresie udostępniania narzędzi do oceny własnej ESG zbudowanych w oparciu o unijne ustawodawstwo i metodologię oraz doświadczenie współpracy z partnerami biznesowymi w zakresie zbierania i raportowania danych ESG – dodał.

 

Zdajemy sobie sprawę z roli działań HR i CSR w procesie audytowania i raportowania danych niefinansowych z obszaru ESG. Dlatego we współpracy z CRIF startujemy z projektem Wsparcie HR w działaniach ESG, przeznaczonym dla firm zainteresowanych takimi działaniami w procesie gromadzenia i raportowania danych ESG. Można wziąć w nim udział bez względu na etap zaangażowania firmy w działania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Czas na temat ESG popatrzeć kompleksowo i działać aktywnie. Dlatego uruchamiamy pierwszy jego etap  badania ankietowego przedsiębiorstw, aby zobaczyć realne bariery związane z realizacją wdrażania strategii ESG w firmach oraz na tej podstawie przygotować materiały edukacyjne dla uczestników ankiety w zakresie opracowania wyników ankiety, artykułów tematycznych, e-booka, webinarów.

Udział w badaniu ankietowym oraz korzystanie z wypracowanych w projekcie materiałów jest bezpłatne.


Oficjalny partner serwisu w obszarze ESG


 

Podobne wpisy

Zamieść komentarz