Autorka: Katarzyna Biazik – Ekspert Finansowy Lendi
Przed nami ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku. Czy można spodziewać się świątecznej niespodzianki i obniżenia stóp procentowych? Niewątpliwie każdy kredytobiorca ucieszyłby się z takiego prezentu. Ostatnia obniżka stóp miała miejsce w październiku 2023 roku, dlatego zmniejszenie oprocentowania byłoby mile widziane.
Oprocentowanie stałe
W ostatnim miesiącu (listopadzie) banki podnosiły wysokość oprocentowania stałego. Podwyżka ta odbiła się między innymi na zdolności kredytowej. W listopadzie, przy 20% wkładzie własnym, banki proponowały oprocentowanie rzędu 7,37%.
Na szczęście odnotowujemy obniżkę wysokości oprocentowania stałego, aktualnie można zawnioskować o kredyt z oprocentowaniem 6,36% (Velo Bank, eko kredyt dla profesjonalistów).
Rabaty na mieszkania
Ekonomiści Pekao SA przewidują spadek cen mieszkań. Ma się to zadziać w II kwartale 2025 roku. Jak czytamy na portalu Business Insider (Ceny mieszkań w Polsce spadną. Ekonomiści wskazali datę), swoje przewidywania opierają na obserwacji rynku: wysokie oprocentowanie kredytów, wysoka podaż mieszkań, zmniejszające się prawdopodobieństwo wprowadzenia programu rządowego naStart, który niewątpliwie przyciągnąłby nowych klientów. Dodatkowo, jeden z największych deweloperów w Polsce (Murapol) wprowadził rabaty na całą ofertę mieszkań w kilku miastach. 20% obniżka ma zachęcić potencjalnych kupujących do podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości jeszcze w tym roku.
Spadek stóp a ustabilizowana inflacja
Prezes Adam Glapiński podczas październikowej konferencji oświadczył, że jeśli inflacja będzie ustabilizowana to w II kwartale 2025 roku, Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dyskusję na temat obniżenia stóp procentowych. Niestety, w wypowiedzi nie padło, co to (ustabilizowana inflacja) dokładnie oznacza. Warto jednak pamiętać, że inflacja jest wynikiem skomplikowanej interakcji wielu czynników, a jej poziom zależy od tego, jak te czynniki się ze sobą łączą. Polityka monetarna, reakcje rynków oraz sytuacja międzynarodowa również mają kluczowe znaczenie w określaniu tempa wzrostu cen.
Podsumowując
Prezes Glapiński nie podaje konkretnych dat, co do obniżki stóp procentowych. Raczej podtrzymuje nadzieję, że w przyszłości kredyty będą tańsze. Konsekwentnie trzyma się słów wypowiedzianych w połowie 2024 roku, że ewentualny spadek oprocentowania kredytów nastąpi w 2025 roku, po spełnieniu kluczowych warunków.
Czy mimo to, można spodziewać się zmiany decyzji? Czy RPP zaskoczy rynek i obniży stopy? Wielu z zaciekawieniem wyczekuje dwudniowego posiedzenia, które da odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania.