Litewski pożyczkodawca wkracza na polski rynek

dodał Tomasz Rafalski
0 komentarze

Alternatywny dostawca usług finansowych, Finbee, rozpoczął działalność w Polsce. Firma oferuje pożyczki do 200 000 PLN dla małych i średnich przedsiębiorstw na okres do trzech lat, bez konieczności przedstawiania dodatkowych zabezpieczeń.

Według Tomasa Mačiulaitisa, szefa Finbee, decyzję o ekspansji na polski rynek podjęto po gruntownej analizie: „W pierwszej kolejności skupiliśmy się na wyborze kraju w Europie. Następnie przeanalizowaliśmy dziesięć potencjalnych rynków, biorąc pod uwagę takie kryteria, jak wskaźniki makroekonomiczne, stabilność polityczna, wielkość rynku oraz dostęp firm do finansowania. Ostatecznie szczegółowo oceniliśmy aspekty związane z naszą działalnością, w tym procesy odzyskiwania niespłaconych pożyczek. W efekcie uznaliśmy Polskę za najbardziej atrakcyjny rynek do ekspansji w obecnym czasie”.

„Mamy wieloletnie doświadczenie w finansowaniu małych firm na Litwie. Od początku działalności wsparliśmy już kilka tysięcy takich przedsiębiorstw. To segment, który rozumiemy najlepiej i który potrafimy skutecznie obsługiwać, dlatego również w Polsce planujemy skupić się na tej grupie. Polacy są znani ze swojej przedsiębiorczości, a na rynku działa szczególnie wiele mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób. W Polsce zarejestrowanych jest ich ponad 2,2 miliona i to właśnie oni stanowią naszą główną grupę docelową” – dodaje T. Mačiulaitis.

Finansowanie dla polskich przedsiębiorców

Finansowanie dla polskich przedsiębiorców będzie pochodzić z własnych środków Finbee oraz z kapitału pożyczonego od inwestorów instytucjonalnych, a nie – jak na Litwie – z modelu crowdfundingu.

Wraz z wejściem na polski rynek utworzono spółkę „Finbee Poland”, którą kieruje Aleksander Rutkowski, posiadający ponad dziesięcioletnie doświadczenie w branży fintech i bankowości. Rutkowski wcześniej pełnił funkcję prezesa „Kreditech Poland”, gdzie odpowiadał za strategiczny rozwój produktów i ekspansję rynkową. Był również szefem sprzedaży ratalnej w „Nest Bank” oraz przez ostatnie pięć lat zarządzał operacjami w kilku krajach jako szef rynków międzynarodowych w fińskim „Alisa Bank Oyj”.

Jak zaznacza Tomas Mačiulaitis, Finbee nie planuje w najbliższej przyszłości ekspansji na kolejne rynki zagraniczne: „Nie zależy nam na obecności w jak największej liczbie krajów. Polska to nasz pierwszy krok w kierunku stania się międzynarodową alternatywną firmą pożyczkową, dlatego obecnie skupiamy się w pełni na rozwoju na tym rynku”.

O Finbee dla biznesu

Platforma finansowania społecznościowego Finbee powstała w 2017 roku i od tego czasu udzieliła ponad 4 500 pożyczek dla ponad 3 000 małych firm. Jako alternatywny pożyczkodawca, Finbee koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań, które nie są dostępne w tradycyjnych bankach, oferując szybszy i łatwiejszy dostęp do kapitału.


Podobne wpisy

Zamieść komentarz