Nowe przepisy dla korzystających z tzw. „chwilówek”

dodał Tomasz Rafalski
2 komentarze

11 marca czekają nas poważne zmiany na rynku pożyczek pozabankowych. Nowe przepisy regulują przede wszystkim limit kosztów pozaodsetkowych. Będą bardziej rygorystyczne, ale wszystko z myślą o klientach.  Mają zwiększyć bezpieczeństwo i nadzór nad masowo zawieranymi umowami kredytowymi z firmami z branży pozabankowej. Co to oznacza dla branży? O tym Rafał Tomkowicz, prezes zarządu Sfery Finansów S.A.

 

 

„Zmiany na rynku pożyczek pozabankowych widoczne byłby już pod koniec 2015 roku. Marki do tej pory kojarzone z tzw. mikropożyczkami, czyli na krótki okres małe wolumeny, wprowadziły do swojej oferty pożyczki ratalne. Jest to przygotowanie się do przepisów, które mają wejść w życie na początku marca bieżącego roku . Myślę, że będziemy się tu spotykali ze zwiększoną ilością wprowadzania przez kolejne marki pożyczek ratalnych, które muszą wyprzeć pożyczki na krótki okres do tej pory mające przewagę na rynku pożyczek pozabankowych. Marzec powinien spowodować zmiany na rynku, czyli wyjście wszystkich marek w pożyczki ratalne, czyli dużo wyższe wolumeny pożyczek i dużo dłuższy okres spłaty tych pożyczek przez klientów. „

Firmy, które na co dzień udzielają pożyczek są już od dawna przygotowane na zmiany.

 

„W marcu 2016 wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która ściśle określa koszty okołopożyczkowe, które pożyczkodawcy mogą pobierać od kredytobiorców . Zmiana także dotyczy kosztów związanych z korespondencją. Oczywiście my już dostosowaliśmy produkty i jesteśmy gotowi na wejście nowelizacji. Czy ta ustawa wpłynie mocno na korzyść klienta? Interpretacja jest dość mocno podzielona. Zależy to od tego, czy klient korzystał z kredytów, tzw. „chwilówek”, czy z kredytów długoterminowych.  Dużej zmiany ta ustawa nie wprowadza. „

Zdaniem Ferratum Banku nowelizacja ustawy może spowodować jednak trzy sytuacje u konkurencji…

 

 

” Zmiany ustawowe, które będą w marcu 2016 roku z mojej perspektywy są naturalne w biznesie pożyczkowym – mówi Krzysztof Przybysz z Ferratum Bank. Ferratum Bank obecnie funkcjonuje w 23 krajach i w każdym obserwujemy próbę uregulowania, czy też obostrzeń w tym biznesie. Zakładamy, że nic się nie zmieni dla nas po wprowadzeniu tych regulacji. Na rynku polskim wystąpią najprawdopodobniej jednak trzy sytuacje u moich konkurentów”

Zdaniem wielu znane do tej pory tzw. „chwilówki” po 11 marca 2016 roku powoli będą przechodzić do lamusa. Pożyczki „na moment” będą zastępowane przez te ratalne, na długo, takie, które zwiążą pożyczkobiorcę z pożyczkodawcą.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz