Bocian Finanse ma apetyt na więcej rynku i jeszcze większego w nim udziału

dodał Rafał Tomkowicz

30 stycznia podczas odbierania nagrody na jubileuszowej Gali Loan Magazine Awards, Zbyszko Pawlak – Prezes EVEREST FINANSE SA ogłosił, że Bocian Finanse kończy swoją 25-letnią przygodę jako pożyczkodawca i dalej będzie rozwijał działalność jako pośrednik finansowy. EVEREST FINANSE SA to pośrednik proponujący klientom produkty finansowe pod marką Bocian Finanse.

Złożony wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego

EVEREST FINANSE SA złożyła do KNF wniosek o wypis z Rejestru Instytucji Pożyczkowych i tym samym marka Bocian Pożyczki jest używana wyłącznie w relacjach z obsługiwanymi klientami, którzy podpisali umowę pożyczki przez złożeniem wniosku i wykreślenie z rejestru.

Spółka przygotowywała się do tej strategicznej zmiany profilu działalności od kilku miesięcy. Poza pożyczkami, od kilku lat proponowała już swoim klientom również leasing konsumencki zwrotny, a od września ubiegłego roku także kartę kredytową Pejkarta.

„Oba produkty cieszą się popularnością wśród klientów poszukujących finansowania. Hasło „potrzebujesz siana …” tym samym cały czas jest aktualne. Od kilku tygodni produkt pożyczkowy sprzedawany był przez Bociana w śladowych ilościach – zmiana procesów przebiegła bez nadmiernych komplikacji” – tłumaczy Zbyszko Pawlak

„Marka Bocian Finanse jest obecna w reklamach telewizyjnych od 2 lat, klienci i otoczenie rynkowe zostali przygotowani do nowego logotypu” – dodaje Marta Białek, Dyrektorka Marketingu w spółce.

Jakie są przyczyny tej decyzji?

„Po zmianie Ustawy o Kredycie Konsumenckim, pozyskiwanie finansowania na akcję pożyczkową stało się bardzo trudne, a koszty finansowania stały się nieadekwatne do wprowadzonego ograniczenia limitu kosztów pozaodsetkowych (KAP). Wydane natomiast 27 stycznia br. Stanowisko UKNF tylko potwierdza sankcyjność tej zmiany i nastawienie nadzoru rynkowego do interpretowania przepisów regulujących finansowanie branży” – komentuje Prezes Pawlak.

Nadzór rynkowy, dodatkowo od dłuższego już czasu, podważa zasadność i możliwość sprzedaży produktów innych niż finansowe (tak zwanych VASów) klientowi, który wcześniej zawarł umowę pożyczki. Takie działania urzędów nadzoru wprowadzają bardzo dużą niepewność co do bezpieczeństwa kształtowania oferty Instytucji Pożyczkowych.

„Po kolejnym już ustawowym ograniczeniu KAP i przy podważaniu bezpiecznej możliwości sprzedaży innych produktów pozafinansowych, które mogłyby być uzupełnieniem utraty przychodów, pozwalających na racjonalne prowadzenie modelu biznesowego, podjęliśmy decyzję o wycofaniu z oferty również VASów „ dodaje Prezes Everest Finanse.

Jest to strategiczna konsekwencja ciągłej niepewności legislacyjnej i kolejnych interpretacji prawa przez instytucje nadzoru. Nawet wcześniej już badane procesy są podważane, a każdy inny produkt finansowy sprzedawany przez instytucję pożyczkową wzbudza kontrowersje i budzi ryzyko utożsamiania go z regulacjami dotyczącymi pożyczek.

Dlaczego takie produkty wybrał Bocian?

„Leasing konsumencki zwrotny to wygodna (bo daje możliwość korzystana z przedmiotu podczas trwania umowy) i bezpieczna dla  klienta odpowiedź na dynamiczny rozwój lombardów. W Bocianie zauważyliśmy popyt na usługę pozyskiwania finansowania zabezpieczaną ruchomością jeszcze przed pandemią, a leasing konsumencki zwrotny pozwala klientowi uwolnić środki finansowe, które wcześniej zaangażował np. w sprzęt AGD i nadal korzystać z tego sprzętu w ramach umowy leasingu”, komentuje Prezes Pawlak.

Karta kredytowa (produkt maltańskiego banku) to odpowiedź na zwiększenie zainteresowania klientów zakupami przez Internet  oraz na zwiększenie możliwości zarządzania dostępem do środków finansowych dzięki przyznanemu limitowi. Jest to również odpowiedź na potrzeby finansowania zakupów, które  klienci realizują np. w ramach BNPL.

Co dalej z Bocianem?

„Mamy apetyt na więcej rynku i więcej w nim naszego udziału. Wiemy już, że pożyczki nie są jedynym instrumentem finansowym, który wybiera klient by zaspokoić potrzebę, jaką jest dostęp do dodatkowej gotówki. Wierzymy, że dzięki innym produktom pozyskamy nowych klientów. A rezygnacja ze statusu instytucji pożyczkowej otwiera nam szerszą drogę do pozyskania finansowania i bezpieczniejszej realizacji przyjętej strategii rozwoju”, podsumowuje Zbyszko Pawlak, prezes zarządu Everest Finanse SA, właściciela marki Bocian Finanse.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz