Dziś Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,50 punktu procentowego. Po zmianie główna stopa referencyjna wynosi 5,25 proc. To oznacza ulgę dla osób spłacających kredyt złotówkowy na mieszkanie. W przypadku kwoty 400 tys. zł, pożyczonych na 25 lat, w portfelu kredytobiorcy zostanie około 130 złotych miesięcznie więcej.
Więcej w portfelu

Decyzja od dawna oczekiwana
– Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Już we wcześniejszych komentarzach do danych makroekonomicznych, które spływały od kilku tygodni, można było zauważyć optymizm i wyczekiwanie na taki ruch. Dodatkowo, wzmocniło je wystąpienie Adama Glapińskiego, przewodniczącego RPP, który wprost powiedział, że Rada czeka na moment, w którym będzie mogła obniżyć stopy – mówi Tomasz Kowalski, Dyrektor Zarządzający w ANG Odpowiedzialne Finanse, firmie pośrednictwa finansowego.
Tomasz Kowalski zwraca uwagę, że to pierwsza obniżka od października 2023 r. W tym czasie stopy procentowe spadły w Chinach dwa razy, w USA i Wielkiej Brytanii trzykrotnie, w Szwajcarii cykl obniżek zaliczył już pięć obniżek, w strefie Euro – siedem. Niektórzy analitycy wskazywali, że w Polsce obniżki też powinny były przyjść dużo wcześniej. Tak się jednak nie stało.– Niewykluczone, że na dzisiejszej obniżce się nie skończy. Rynek spekuluje o dalszych spadkach i są przesłanki, aby uznać, że ma rację. Ale trudno powiedzieć, czy tak się na pewno stanie – wskazuje Tomasz Kowalski z ANG Odpowiedzialne Finanse.
Niższe raty już przed obniżką
– Kredytobiorcy, których oprocentowanie jest aktualizowane wedle stawki WIBOR z kwietnia zjedli dopiero część ciastka. I będą musieli poczekać odpowiednio trzy lub sześć miesięcy, żeby je dokończyć. Oczywiście pod warunkiem, że stawki WIBOR będą rzeczywiście dalej spadać i utrzymają się na niższym poziomie – tłumaczy Tomasz Bujański z Zespołu Wsparcia Kredytów Hipotecznych w ANG Odpowiedzialne Finanse.
Kredyty ze stałym oprocentowaniem
– Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem mają chronić konsumentów przed wahaniami na rynkach finansowych. Ich zalety mogliśmy wyraźnie obserwować jeszcze kilkanaście miesięcy temu, gdy stopy procentowe szły w górę, a wysokość rat tych kredytów stała w miejscu. Każdy medal ma jednak dwie strony i w tym wypadku nie tylko podwyżki, ale też obniżki nie wpływają na wysokość comiesięcznych spłat – mówi Tomasz Bujański, z Zespołu Wsparcia Kredytów Hipotecznych w ANG Odpowiedzialne Finanse.
Ekspert zwraca jednak uwagę, że jeśli stopy procentowe zauważalnie spadną i utrzymają się na niższym poziomie, może to zmienić sytuację. – Każdy kredyt był udzielany na indywidualnych zasadach i warunkach, zatem warto zapytać eksperta ANG, czy i co można zrobić, aby obniżyć koszty obsługi naszego kredytu. – tłumaczy Tomasz Bujański, z Zespołu Wsparcia Kredytów Hipotecznych w ANG Odpowiedzialne Finanse.