Zapisy niezgodne z ustawą o kredycie konsumenckim i niewystarczająca informacja na temat pożyczki mogąca wprowadzać pożyczkobiorcę w błąd – to największe uchybienia, jakich dopatrzyła się Federacja Konsumentów w umowach firm z sektora pozabankowego.
FK wzięła pod lupę 14 wzorców umów podpisywanych z klientami przez przedstawicieli sektora pożyczkowego. Na ich podstawie opracowała listę przewinień, jakich dopuszczają się przedsiębiorcy z branży okołobankowej. Największą zmorą dokumentów jest ich zbyt ogólny charakter. Nie brakuje sytuacji, w których po zapoznaniu się z umową, okazuje się, że ostateczne warunki porozumienia między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą będą ustalane na innych zasadach w związku z indywidualną sytuacją klienta. Nadużycia dotyczą również kwestii rzeczywistych kosztów pożyczki – zdarza się, że nie są one jasno określone, przez co osoba wnioskująca o zobowiązanie nie do końca wie, ile faktycznie będzie ją kosztować dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Należy pamiętać, że nie brakuje nieuczciwych firm praktykujących pobieranie opłat wstępnych, jeszcze przed wydaniem decyzji o przyznaniu pożyczki, a w sytuacji gdy jest ona negatywna – wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi. Problemem są też sposoby ustalania stawek za czynności podejmowane w momencie, gdy klient nie dotrzymuje terminu spłaty należności. Wątpliwości budzą również podawanie bardzo ogólnych warunków odstąpienia firmy pożyczkowej od umowy.
Raport Federacji Konsumentów to kolejne potwierdzenie tego, że decydując się na jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, należy wnikliwie przeczytać umowę, a w razie wątpliwości i pytań trzeba szukać rzetelnej informacji. Jeśli nie w biurze obsługi klienta danego pożyczkodawcy, to zamiast zdawać się na opinię znajomego czy internautów, lepiej zwrócić się do prawnika lub rzecznika konsumentów. Należy zrobić to przed zarejestrowaniem się i stworzeniem profilu na stronie WWW danej firmy pożyczkowej, bo zdarza się, że rejestracja jest równoznaczna z zawarciem umowy.
Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę, że analiza FK dotyczy tylko kilkunastu firm i płynących z niego wniosków nie można uogólniać na całą branżę pożyczkową. Sektor pozabankowy dzieli się na legalne firmy działające zgodnie z przepisami prawa i w myśl zasad odpowiedzialnego pożyczania oraz parabanki – które przedkładają zysk nad dobro klienta i jego ochronę przed nadmiernym zadłużaniem się.
Sylwia Stwora