Jak optymalizować zyski dzięki płatnościom

dodał Rafał Tomkowicz

Zgodnie z wynikami Adyen Retail Report 2024, już 19 proc. polskich firm inwestuje w nowoczesne technologie, aby zwiększyć efektywność operacyjną i poprawić wyniki finansowe. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają płatności, które przestały być jedynie końcowym etapem transakcji, a stały się strategicznym narzędziem wspierającym rozwój biznesu. Jak przedsiębiorcy mogą wykorzystać ich potencjał?

Nowoczesne technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI) rewolucjonizują sposób, w jaki firmy zarządzają procesami płatniczymi. Przedsiębiorcy nie muszą już wybierać między wyższą konwersją, lepszym bezpieczeństwem a optymalizacją kosztów. Inteligentne rozwiązania optymalizują płatności w czasie rzeczywistym, zapewniając równowagę pomiędzy tymi trzema kluczowymi dla wielu firm obszarami działalności.

Automatyzacja procesów, którą umożliwia sztuczna inteligencja, jest szczególnie istotna z perspektywy bezpieczeństwa. Z badania Adyen Retail Report 2024, które analizuje rynek detaliczny w Polsce, wynika, że 1 na 3 polskie przedsiębiorstwo tylko w ciągu 2023 roku padło ofiarą oszustwa, cyberataku lub wycieku danych. Średnia suma strat na jedną firmę opiewała na kwotę ponad 8,3 mln zł. Polscy konsumenci stracili średnio prawie 1,8 tys. zł, co oznacza wzrost o 169 proc. w stosunku do 2022 roku. W praktyce okazuje się jednak, że zbyt duże skupienie na ochronie przed nieuczciwymi transakcjami może prowadzić do osłabienia konwersji, a nadmierna ostrożność w zarządzaniu ryzykiem generować wyższe koszty i odstraszać potencjalnych klientów.

Osiągnięcie balansu wymaga świeżego spojrzenia i kompleksowego podejścia. Coraz więcej firm zwraca się więc w kierunku optymalizacji procesów płatniczych, traktując je nie tylko jako element finalizacji transakcji, ale również jako skuteczne narzędzie wspierające wzrost przychodów i redukcję strat.

Inteligentne płatności – brak kompromisów

Firmy często polegają na ograniczonych zestawach danych, co utrudnia im rozpoznawanie zachowań zakupowych klientów oraz ich płatności. Tradycyjne systemy płatnicze mogą analizować jedynie dane transakcyjne, takie jak kwoty i metody płatności, ale nie uwzględniają pełnej historii zakupów, preferencji czy wzorców konsumpcji. Tego typu podejście utrudnia identyfikowanie lojalnych klientów, a także skuteczne wykrywanie potencjalnych oszustw. Tu wkracza Adyen Uplift.

– Siła sztucznej inteligencji Adyen Uplift tkwi w integracji całego lejka sprzedażowego oraz umiejętności równoważenia kluczowych wskaźników wydajności (KPI). Nasza platforma analizuje globalne dane płatnicze warte biliony dolarów i na ich podstawie identyfikuje rzetelnych klientów i minimalizuje ryzyko oszustw. Połączenie tej szerokiej wiedzy ze strategiami naszych klientów, na przykład ich tolerancją na ryzyko, pozwala na zdefiniowanie optymalnej ścieżki dla każdej transakcji – mówi Matouš Michněvič, Country Manager CEE w Adyen.

Klienci Adyen, którzy wdrożyli Adyen Uplift, zredukowali ręczne procedury oceny ryzyka średnio o 86 proc., a 35 proc. firm całkowicie z nich zrezygnowało, oszczędzając czas i zasoby. Dodatkowo współczynnik konwersji wzrósł nawet o 6 proc., przy jednoczesnej 5-procentowej redukcji kosztów przetwarzania płatności. To nie tylko optymalizacja – to przewaga konkurencyjna.

Zintegrowane doświadczenia – większe zyski

Podczas, gdy Adyen Uplift przenosi na wyższy poziom analitykę i optymalizację procesów biznesowych, strategia unified commerce umożliwia gromadzenie i dostęp do danych o transakcjach i zachowaniach klientów z różnych źródeł – online i offline – tworząc zcentralizowaną bazę informacji. Strategia unified commerce przedsiębiorcy mogą optymalizować nie tylko procesy płatności, ale także zarządzanie zapasami, personalizację ofert oraz ogólną efektywność operacyjną, co przekłada się na wyższe wskaźniki konwersji i zysków.

Adyen Uplift wykorzystuje sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji o najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych ścieżkach płatności. Z kolei strategia unified commerce łączy wszystkie punkty styku z klientem w jeden spójny ekosystem. Efekt? Większa efektywność operacyjna, wyższa konwersja, zadowoleni klienci i niższe koszty – podsumowuje Matouš Michněvič z Adyen.

O badaniu Adyen Retail Report

Badanie Adyen Retail Report 2024 przeprowadzono między 15 stycznia a 1 lutego br. na grupie 38 tys. konsumentów i 13 tys. przedsiębiorstw handlowych z Wielkiej Brytanii, Singapuru, Hongkongu, Japonii, Australii, ZEA, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Polski, Belgii, Holandii, Brazylii, Norwegii, Danii, Szwecji, USA, Kanady, Malezji, Meksyku, Austrii, Szwajcarii, Chin oraz Indii. W Polsce badanie Adyen Retail Report 2024 przeprowadzono na grupie 500 osób zarządzających spółkami handlowymi oraz na grupie 1000 konsumentów.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz