Krok w dobrym kierunku, ale mniej produktów dla klientów – ekspert o poprawkach senatu do „ustawy antylichwiarskiej”

dodał Tomek
0 komentarze

„Limit dla pożyczek do 90 dni oznacza, że w praktyce nikt nie będzie w stanie ich na legalnym rynku udzielić, więc klienci stracą dostęp do tego produktu. Z kolei nieco wyższe limity dla produktów powyżej 90 dni to krok w dobrym kierunku, jednak nadal nie wiadomo, dlaczego są to akurat takie, a nie inne liczby, trudno doszukać się racjonalnego uzasadnienia” – ocenia poprawki wniesione przez senat do „ustawy antylichwiarskiej” Jerzy Kachnowicz, prezes CreamFinance Poland, właściciela marek Lendon.pl i ExtraPortfel.pl

Jeżeli zachowana zostanie poprawka związana z limitem dla pożyczek do 90 dni, z punktu widzenia opłacalności nie ma szans, aby jakiś legalny podmiot nadal miał ten produkt w swojej ofercie. Klienci tracą zatem dostęp do jednego z produktów na legalnym rynku – uważa Jerzy Kachnowicz z CreamFinance Poland, części międzynarodowego holdingu AvaFin.

Wyższe limity zaproponowano w senacie natomiast dla pożyczek z okresem spłaty powyżej 90 dni.

To krok w dobrym kierunku. Jednak nadal trudno zrozumieć, dlaczego pojawiają się akurat takie liczby, a nie inne. Szerzej zakrojone konsultacje z branżą pożyczkową wciąż nie były bowiem prowadzone. Należy też pamiętać, że to poprawka łączna, zatem zostaną przegłosowane obie te zmiany lub żadna – analizuje Jerzy Kachnowicz.

Mniejsze pole do nadinterpretacji

Prezes CreamFinance Poland pozytywnie ocenia natomiast poprawkę porządkującą kwestie limitów w kodeksie cywilnym.

Usuwa ona wątpliwości interpretacyjne, jednoznaczne zapisy są lepsze zarówno dla usługodawców, jak i dla konsumentów – dodaje Kachnowicz.

Jerzy Kachnowicz

Prezes polskiego oddziału międzynarodowej grupy CreamFinance (w trakcie rebrandingu na AvaFin), to doświadczony ekspert z branży finansowej. Pracował w podmiotach takich, jak Alior Bank, Idea Money SA, a także jako szef Departamentu Ryzyka inviPay.com. Od 2018 w CreamFinance. Odpowiada m.in. za rozwój strategii, założeń biznesowych i budżetowych na polskim rynku.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz