Skutkiem ostatnich legislacji i regulacji jakimi został objęty rynek pożyczkowy w Polsce było powstanie rejestru instytucji pożyczkowych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dla uściślenia – KNF nie prowadzi nadzoru nad firmami pożyczkowi, prowadzi jedynie rejestr, do którego powinna zarejestrować się każda instytucja pożyczkowa udzielająca pożyczek gotówkowych swoim klientom.
Przypomnijmy, iż każda firma w Polsce, która udziela pożyczek powinna spełniać dwa podstawowe kryteria – być zarejestrowana jako spółka prawa handlowego oraz posiadać minimum 200 tys. zł. kapitału własnego. W prowadzonym przez KNF – rejestrze instytucji pożyczkowych, mamy już zarejestrowanych ponad 400 podmiotów, które na co dzień tworzą cały rynek pożyczkowy w Polsce.
Rejestr instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego
Rejestr instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego prowadzony od początku 2018 roku liczy sobie w połowie września już 405 pozycji. Jeżeli przyjrzymy się rejestrowi w podziale na województwa, w który dane podmioty są zarejestrowane, to bezsprzecznie rządzi tutaj województwo mazowieckie (w szczególności oczywiście Warszawa) gdzie zarejestrowanych jest blisko 150 podmiotów!
Silnymi ośrodkami na mapie Polski są jeszcze województwo śląskie, gdzie mamy do czynienia z ponad 50 zarejestrowanymi podmiotami oraz wielkopolskie gdzie działa oficjalnie ponad 40 instytucji pożyczkowych. Dalej to kolejno województwo dolnośląskie z ponad 30 firmami pożyczkowymi i kujawsko-pomorskie wraz z małopolskim, które na swoich terenach ma zarejestrowane po blisko 30 firm pożyczkowych.
W województwie pomorskim mamy 20 oficjalnie zarejestrowanych działalności firm udzielających pożyczek swoim klientom, a w województwie podlaskim blisko 20.
Mapa instytucji pożyczkowych w Polsce
Warszawa oczywiście zdecydowanie przoduje z racji na siedziby firm pożyczkowych, ale działalność ich jest oczywiście ogólnopolska. Przykładem są tutaj chociażby firmy udzielające pożyczek online, czyli Vivus czy Netcredit. Jak również cały czas lider pod względem posiadanego portfela wartości udzielonych pożyczek, czyli firma Provident.