Europejskie Poświadczenie Spadkowe – co to jest?
Ta instytucja została wprowadzona do Kodeksu Postępowania Cywilnego i ustawy Prawo o Notariacie i to jest skutek rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 4 lipca 2012 roku w tym samym przedmiocie. To europejskie poświadczenie spadkowe wprowadza do porządku prawnego taką możliwość nabycia zaświadczenia, które będzie wystarczające dla spadkobiercy, aby wylegitymować swoje uprawnienia spadkowe na terenie całej Europy bez konieczności pozyskiwania jakiś dodatkowych zaświadczeń do przedłożenia w poszczególnych krajach – mówi mecenas Bartosz Murak z Kancelarii Raven, Grupy Kapitałowej KRUK.
Polskie prawo spadkowe – co się zmieniło?
Druga z nowelizacji dotyczy zarówno Kodeksu Postępowania Cywilnego jak i Kodeksu Cywilnego. To, co się nie zmieniło to to, że nadal spadek można nabyć wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe bądź z „dobrodziejstwem inwentarza” czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi do wartości czynnej spadku. To, co się również nie zmieniło jest związane z tym, że przez 6 miesięcy od momentu uzyskania informacji o śmierci spadkodawcy, spadkobierca ma czas na to, żeby złożyć u notariusza bądź w sądzie oświadczenie o przyjęciu spadku na jeden z tych dwóch sposobów bądź o odrzuceniu spadku.
Zmiana, która nam się pod koniec roku pojawiła dotyczy tego, że w przypadku gdy spadkobierca przez te 6 miesięcy nie złoży oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku przyjmuje się, że nabył on spadek z „dobrodziejstwem inwentarza”, tzn. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Zmieniło się także to, że spis inwentarza dokonywany do tej pory tylko przez komornika, co było kosztowne i długotrwałe, może być teraz dokonywane przez samego spadkobiercę, przyjmuje to nazwę wykazu, a nie spisu inwentarza. Spadkobierca może sporządzić taki wykaz przed notariuszem albo na urzędowym wzorze i złożyć w sądzie. To, co istotne przy sporządzaniu takiego wykazu jest to, żeby w nim wskazać wszystkie składniki majątkowe, które wchodziły w skład spadku, czyli wszystkie przedmioty, aktywa, ale także żeby wskazać w tym wykazie wszystkie długi spadkowe. To, co ważne w przypadku, gdyby spadkobierca celowo w wykazie nie uwzględnił jakiś przedmiotów bądź celowo w wykazie wskazywał jakieś długi, które nie istnieją jego ograniczenie odpowiedzialności spadkowej będzie zniesione, tzn. będzie odpowiadał tak, jakby przyjął spadek wprost, czyli całym swoim majątkiem i bez ograniczenia do aktywów nabytych w spadku. Najważniejsze zatem dla potencjalnego spadkobiercy, który nie ma pewności czy w skład nabywanego spadku nie wchodzą również długi i nie ma pewności jaka jest wysokość tych długów warto sporządzić według swojej aktualnej, rzetelnej wiedzy wykaz inwentarza i złożyć go w sądzie.
[posts title='Poradniki Loan Magazine' cat_name='poradniki' order='most_viewed'][/posts]