Duże zmiany na rynku consumer finance, jakie zaszły w ostatnim roku, wymagają jeszcze większej dbałości o jakość portfela udzielanych pożyczek, w tym skuteczne odzyskiwanie należności od klientów. Dlatego firmy windykacyjne dostosowują strategie działania do obecnej sytuacji legislacyjnej i gospodarczej. Kaczmarski Inkasso, które od lat wspiera sektor pożyczkowy w egzekwowaniu zapłaty od klientów, stawia m.in. na miękkie działania monitorujące opóźnienia w płatnościach już na ich wczesnym etapie.
Według ostatnich danych rynkowych wartość udzielonych pożyczek pozabankowych w 2022 r. osiągnęła 9,1 mld zł. Oznacza to wzrost o 27 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Ich łączna wartość na koniec 2022 r. wynosiła 724 mld zł. Pokazuje to, jak duże jest zapotrzebowanie społeczne na taki rodzaj finansowania.
Obecnie największy wpływ na funkcjonowanie rynku pożyczkowego ma „Ustawa o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie”, która weszła w życie w grudniu 2022 r.
Ewolucja pożyczek
Konieczność znaczącego obniżenia kosztów udzielania pożyczek wpłynęła na bieżącą działalność oraz plany rozwojowe firm z tego segmentu. Należy wziąć pod uwagę, że zmiany zostały wdrożone w niełatwych warunkach ekonomicznych, jakie obecnie mamy w Polsce. Firmy doświadczają wzrostu kosztów zatrudnienia oraz zwiększania ogólnych kosztów prowadzenia działalności, który wynika z rosnącej inflacji. Z kolei zmiany w ocenie zdolności kredytowej wpłyną na liczbę odmów udzielanych pożyczek i niższe przychody z ich sprzedaży. Sporą niewiadomą odnośnie oceny Komisji Nadzoru Finansowego jest zmiana pożyczek na karty kredytowe Zauważalnym trendem jest poszukiwanie przez rynek pożyczkowy nowych produktów, które będą atrakcyjne dla klienta z uwzględnieniem ograniczeń, jakie narzucają nowe przepisy. Dużo instytucji pożyczkowych oferuje wraz z pożyczką produkty dodatkowe (VAS), z których chętnie korzystają ich klienci.
Windykacja trzyma rękę na pulsie płatności
Ograniczenie kosztów pozaodsetkowych oznacza, że biznes będzie mniej opłacalny dla firm pożyczkowych. W tej sytuacji jeszcze większą rolę będą więc odgrywać firmy windykacyjne, które zdyscyplinują klientów pożyczkowych do spłaty zobowiązań. To ważny element płynności finansowej tego rynku.
Rok 2023 dla instytucji pożyczkowych będzie dużym wyzwaniem. Zmiany na rynku pożyczek już są widoczne.
– W przypadku mniejszych firm zauważamy ograniczenie, bądź całkowite zaprzestanie udzielania nowych pożyczek. Jestem jednak przekonany, że instytucje pożyczkowe odnajdą się w nowej rzeczywistości, ponieważ już wielokrotnie udowadniały, że są w stanie świetnie dostosować się do każdej sytuacji. Kaczmarski Inkasso jest znane na rynku z partnerskiego podejście do klientów. Dlatego wspólnie z nimi skupiliśmy się na wypracowaniu efektywnych modeli działania w obecnych warunkach rynkowych, między innymi poprzez wdrożenie nowych strategii windykacyjnych. Ważne są dobre relacje firm pożyczkowych z ich klientami, więc jeszcze mocniej niż dotychczas stawiamy na miękkie działania monitorujące w początkowej fazie opóźnienia w płatnościach. Mamy tu bardzo duże doświadczenie, ponieważ od lat pracujemy w ten sposób z największymi bankami – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.
Głos ma pożyczkodawca i klient
Kaczmarski Inkasso elastycznie podchodzi do sytuacji i potrzeb firm pożyczkowych, modyfikując wypracowane dotąd scenariusze działań. Punktem wyjścia jest analiza możliwości finansowych zadłużonego klienta i wysłuchanie obu stron: pożyczkodawcy i konsumenta. Firma dostosowuje metody do modelu pracy firm pożyczkowych, na który wpływ ma obecna sytuacja ekonomiczna. Na wczesnym etapie przeterminowania spłaty negocjatorzy kontaktują się z konsumentem i nie tylko podejmują kroki, których celem jest uregulowanie zadłużenia, ale także monitorują kolejne należności. Przypominają wówczas o zbliżającym się terminie raty. Jeśli konsumenci potrzebują więcej czasu na zwrot pieniędzy, ustalają nowy harmonogram spłat. Negocjatorzy monitorują wówczas regulowanie rat do końca okresu kredytowania.
Biznes w każdych warunkach
Również na rynku zarządzania wierzytelnościami zachodzą zmiany regulacyjne. Obecnie toczą się dyskusje nad kształtem ustawy windykacyjnej, która może mocno zmienić rynek.
– Proponowane zapisy są zbyt restrykcyjne. Wierzę, że w toku dyskusji zostaną one zmodyfikowane tak, że zachowana zostanie równowaga między prawami dłużnika i wierzyciela. Nasze trzydziestoletnie doświadczenie w pracy na rynku zarządzania wierzytelnościami podczas tych konsultacji będzie niezwykle przydatne – podsumowuje Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.
3 komentarze
Czasami windykacja jest konieczna, ja kilka razy korzystałem z usług kaczmarki inkasso i poszło sprawnie mimo wszystko
Brzmi jak sprawa dla Kaczmarski Inkasso
Byłem zadłużony i szczerze, życie ie było dla mnie wtedy łatwe. Za żadne skarby nie chciałbym wrócić do tamtych czasów, jednak najlepszym wspomnieniem okazała się firma windykacyjna – Kaczmarski Inkasso. To dzięki nim mogłem wszystko spłacić należycie, ale w przystępnych dla mnie kwotach