Współpraca banków z pośrednikami kredytowymi. Rekomendacja ZBP i ZPF

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarze

Dobre praktyki we współpracy pomiędzy bankami a pośrednikami zostały zdefiniowane
w dokumencie, którego autorami są: Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Związek Banków Polskich (ZBP).

ZPF reprezentujący ponad 90 proc. rynku pośrednictwa kredytowego w Polsce opracował wspólnie ze Związkiem Banków Polskich rekomendację poświęconą relacjom podmiotów z tych sektorów.

Dokument pt. „Rekomendacja w sprawie modelu współpracy pomiędzy bankami a pośrednikami kredytowymi oraz innymi podmiotami dystrybuującymi produkty finansowe, oferowane przez banki” został właśnie opublikowany i jest dostępny do pobrania TUTAJ.

– Rekomendacja na stałe wpisze się w historię relacji banków z pośrednikami kredytowymi i będzie stanowić kamień milowy w kształtowaniu tej współpracy – podkreśla Marcin Czugan, prezes ZPF.

Rekomendacja ZPF i ZBP. Czego dotyczy?

Opublikowany przez ZPF i ZBP dokument stanowi opis dobrych praktyk obejmujących prawne
i regulacyjne aspekty współpracy banków z pośrednikami kredytowymi. Dotyczą one zarówno kredytów hipotecznych, jak również innych produktów bankowych, które są dystrybuowane przez pośredników.

W szczegółowych zapisach dokumentu znalazły się m.in. zalecenia dotyczące rodzajów umów, które powinny wiązać banki z uczestnikami rynku pośrednictwa.

***

Sektor pośrednictwa w ZPF regularnie dzieli się informacjami rynkowymi, m.in. na temat wyników sprzedaży poszczególnych rodzajów kredytów.

Cykliczne raporty wzbogacone komentarzami ekspertów z branży są dostępne na stronie: https://zpf.pl/sektor-posrednictwa-finansowego/

***

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej.
W skład ZPF wchodzi obecnie ponad 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku. To m.in. banki, ubezpieczyciele, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające wierzytelnościami, organizatorzy crowdfundingu udziałowego.

Od ponad 25 lat ZPF działa na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce i podnoszenia standardów etycznych w branży. ZPF występuje aktywnie jako partner społeczny w polskich i unijnych procesach legislacyjnych. ZPF należy do Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, a także reprezentuje polskie instytucje finansowe w UE.

ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Organizuje kongresy, szkolenia
i wiele innych projektów dla przedstawicieli branży finansowej.

Prezesem ZPF jest Marcin Czugan, radca prawny. W latach 2015-2017 przewodniczył Komitetowi Prawno-Politycznemu EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations) w Brukseli, największej organizacji zrzeszającej kredytodawców kredytu konsumenckiego w Europie. Obecnie wchodzi również
w skład jej zarządu.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz