Federacja reprezentująca dostawców usług finansowych w Europie – czyli EUROFINAS, opublikowała raport przedstawiający wyniki swoich członków uzyskane w zakresie sprzedaży kredytów w roku 2016. Według raportu, szczególnym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyły się kredyty konsumenckie oraz na zakup używanych pojazdów. Całościowa wartość przyznanych kredytów wyniosła 456,6 mld Euro, co w porównaniu z rokiem 2015 daje wzrost aż o 10,7%.
EUROFINAS zrzesza instytucje finansowe z 18 krajów Europy. Wyniki sprzedażowe członków tej organizacji z roku 2016 można uznać za rekordowe, ponieważ rok ten był pierwszym od kryzysu okresem, w którym zaobserwowano tak duży – bo dwucyfrowy (10,7%) wzrost wartości nowo udzielonych kredytów konsumenckich. Wzrost odnotowano także w zakresie kredytów dla firm (15,2%) i kredytów hipotecznych (10,7%).
Poniżej prezentujemy zestawienie wzrostu wartości poszczególnych rodzajów kredytów pośród nowo udzielonych kredytów konsumenckich i firmowych w 2016 roku:
- Kredyty gotówkowe: wzrost o 11,3%,
- Kredyty odnawialne: wzrost o 10,1%,
- Kredyty na zakup nowego samochodu: 11,1%,
- Kredyty na zakup samochodu używanego: 13,3%,
- Kredyty na zakup innych pojazdów (motocykle, przyczepy kempingowe itp.): 10,3%,
- Kredyty na zakup nowych aut dla firm: wzrost o 6,6% (wzrost niższy niż w 2015r.),
- Kredyty na zakup samochodów używanych dla firm: 1,2%,
- Kredyty na zakup pojazdów dostawczych: 10,6%.
Wyniki raportu pokazują, że tendencji wzrostowej w 2016 roku doświadczyły niemal wszystkie państwa członkowskie EUROFINAS. Najwyraźniejszym wzrostem cieszyły się Portugalia i Holandia, gdzie wyniósł on blisko 20%. Kontynuację pozytywnych trendów zauważono także na innych rynkach, jak np. Niemcy, Włochy, Wielka Brytania. Spadki odnotowano jedynie w Szwecji i Litwie.
Valentino Ghelli – Prezes EUROFINAS twierdzi, że silny wzrost konsumpcji przyczynił się do zwiększenia wskaźnika PKB krajów europejskich, stąd też coraz wyższa sprzedaż kredytów konsumenckich w 2016 roku. W 2017 roku możemy spodziewać się nieznacznej zmiany poziomu konsumpcji, spowodowanej wyższą inflacją oraz wzrostu PKB, wynoszącego według prognoz Komisji Europejskiej 1,9% w krajach UE i 1,7% w krajach strefy euro. Dobra passa sektora wydaje się w tym roku być możliwa do utrzymania, jednak instytucje udzielające kredytów konsumenckich powinny pozostać czujne. O ile spadek bezrobocia jest bowiem dobrym sygnałem do wzrostu konsumpcji, to spadek siły nabywczej i ryzyka, wynikające z politycznej niepewności, mogą mieć wpływ na ich przyszłą działalność – przewiduje Ghelli.