Już 2 października 2018 r. w Warszawie odbędzie się IV Kongres Pośrednictwa Finansowego. To wydarzenie cyklicznie organizowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Co czeka nas podczas IV edycji tego szczególnego spotkania?
IV Kongres Pośrednictwa Finansowego
Pamiętam pierwszy Kongres Pośrednictwa Finansowego w 2015 r., kiedy KPF po raz pierwszy zorganizował tego typu spotkanie. Była to odpowiedź na potrzebę otwartej dyskusji na temat rozwoju sektora pośrednictwa finansowego w Polsce, o jego ówczesnym stanie i perspektywach na przyszłość. Kongres miał stać się również świetną płaszczyzną do dyskusji o stosowanych praktykach biznesowych i doskonałą platformą do wymiany doświadczeń dla wszystkich jego uczestników. Zamiary te zostały w pełni zrealizowane, a z roku na rok Kongres cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie wydarzenie to realnie wpływa na kształt standardów etycznych i biznesowych, którymi kierują się podmioty działające w tej branży.
Kongres pośrednictwa z perspektywy rynku loan market
Bardzo ciekawie zapowiada się ostatni panel dyskusyjny „Technologia szansą biznesową pośrednika”, w której to swój udział zapowiedzieli przedstawiciele najbardziej liczących się dziś graczy tego rynku.
Marki Bancovo i FinAi, gdzie będziemy mogli posłuchać zarządzających tymi biznesami, odpowiednio Monikę Charamzę (CEO Bancovo) oraz Rafał Czernika (CEO FinAi) to dwa najbardziej liczące się młode podmioty pośrednictwa online, z którymi przyjdzie stoczyć walkę obecnym na tym rynku od kilku lat takim graczom jak Comperia, PożyczkaPortal (cała grupa Loando) czy wydawcy serwisu sowafinansowa.pl – firmie Rankomat.
Z drugiej strony zasiądą przedstawiciele dziś trzech najbardziej liczących się firm z rynku tradycyjnego pośrednictwa finansowego (Fines, QS oraz Unilink) opartego na prowadzeniu swoich stacjonarnych punktów obsługi klienta.
Ci pierwsi mają za zadanie przekonać nas, iż w niedługim odstępie czasu zastąpią dotychczasowych liderów, poprzez stosowanie najszybciej rozwijającego się kanału sprzedaży, czyli internetu.
Piotr Oniszczuk (Unilink) czy Krzysztof Opaliński (Fines) z pewnością czują respekt do swojego tradycyjnego modelu sprzedaży produktów pożyczkowych, nie mniej jednak zdają sobie również sprawę z faktu, jak duży to dziś tort do podziału i jaką przewagę posiada jeszcze na online’owym kanałem pozyskiwania klienta. Ja osobiście ciekawy jestem co do powiedzenia w tym temacie będzie miał Tymon Zastrzeżyński, współwłaściciel grupy Loando, która dziś jest bardzo mocno wypozycjonowana pod kątem dostarczania klientów firmom pożyczkowym działając online. Z jednej strony będzie musiał odpierać ataki marek Bancovo i FinAi, z drugiej strony pytany może zostać o fakt uruchomienia własnej naziemnej sieci pośrednictwa finansowego, mocno wchodząc w buty taki marek jak Fines czy Dom Finansowy QS.
Kogo będzie można spotkać podczas kongresu
Podczas IV Kongresu Pośrednictwa Finansowego jego uczestnicy będą mieli okazję do wzięcia udziału w czterech różnych panelach. Będą to: Makroekonomiczne otoczenie sektora pośredników finansowych – perspektywy rozwoju, Służba pośrednika wobec klientów, Regulacje oraz ich wpływ na funkcjonowanie sektora pośrednictwa finansowego w Polsce oraz rynek kredytodawców, Technologia szansą biznesową dla pośrednika. Podczas każdego z nich będzie można wysłuchać prezentacji, komentarzy oraz dyskusji wielu ekspertów rynku. Swój głos zabiorą m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich, Dorota Karczewska – Wiceprezes UOKiK, Andrzej Krzemiński – Przewodniczący KW, Związek Polskiego Leasingu, Jerzy Dąbrowski – Wiceprzewodniczący KW, Polski Związek Faktorów, Jakub Borowski – Główny Ekonomista, Dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.
W tym roku już po raz trzeci rozdane zostaną także wyróżnienia dla tych instytucji, które w swojej działalności dbają o najwyższą jakość współpracy. „Laury Pośredników Finansowych” zostaną przyznane przez podmioty zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w 3 różnych kategoriach konkursowych.
Gdzie i kiedy
IV Kongres Pośrednictwa Finansowego odbędzie się już 2 października 2018 r. w warszawskim Hotelu Marriott. Aby wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu, należy zarejestrować się na stronie internetowej KPF. Koszt udziału dla Członków Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynosi 750 zł netto za osobę. Uczestnicy poprzedniego Kongresu mogą również liczyć na 5 proc. rabat.
Honorowymi Patronami wydarzenia są Związek Banków Polskich, Związek Polskiego Leasingu, Polski Związek Faktorów, Izba Domów Maklerskich, Fundacja EFPA Polska oraz Warszawski Instytut Bankowości.