Przetasowania wśród zarządzających loan market w Polsce

dodał Rafał Tomkowicz
0 komentarzy

Notice: Funkcja do_shortcode_tag została wywołana nieprawidłowo. Próbowano parsować shortcode bez poprawnego wywołania zwrotnego: posts Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.3.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6078

Creamfinance kontra Funeda

Z końcem roku 2017 mieliśmy do czynienia z głośnym oświadczeniem o rezygnacji ze stanowiska Loukasa Notopoulosa, osoby która stworzyła w Polsce od podstaw firmę Vivus – dziś niekwestionowanego lidera rynku pożyczek pozabankowych (loan market). W podobnym czasie ze swojej funkcji zrezygnował Adam Dąbrowski, Prezes Zarządu Creamfinance Poland. Adam również jest bardzo rozpoznawalną postacią w branży. Wielokrotnie nominowany do nagród w kategorii Człowieka Roku w plebiscycie Loan Magazine Awards. Dziś Adam jest wspólnikiem oraz Prezesem Zarządu w spółce prowadzącej serwis pożyczkowy Funeda. Niestety, fakt ten chyba nie spodobał się włodarzom i byłym kolegom Dąbrowskiego, ponieważ postanowili złożyć w sądzie pozew przeciwko swojemu byłemu prezesowi, gdzie oskarżają go o czyny nieuczciwej konkurencji polegające na próbach przejęcia kluczowych pracowników Creamfinance. Sam zainteresowany zdecydowanie zaprzecza tym doniesieniom, zaznaczając, że jeżeli Creamfinance będzie nadal rozpowszechniać nieprawdziwe informacje, złoży pozew o naruszenie dóbr osobistych.

Od pewnego czasu krążyły niesprawdzone wieści o powrocie Loukasa. Starałem się je jednak zdeaktualizować. Według moich informacji można byłoby się spodziewać takiego rozwiązania, jednak nie w strukturach polskich. Na poziomie Grupy 4Finance o zasięgu globalnym jednak wszystko jest możliwe, zwłaszcza mając na względzie doświadczenie managerskie Notopoulosa. Loukas Notopoulus został wybrany Człowiekiem Roku podczas ostatniej Gali Loan Magazine Awards 2018.

Aasa Polska i Vippo

Również w Aasa Polska w ciągu dwóch ostatnich lat miały miejsce zmiany na najwyższym szczeblu. Postać Tomasza Kwietnia w bardzo pozytywny sposób postrzegana jest przez większość przedstawicieli loan market w Polsce. To za jego kadencji przypomnijmy Aasa osiągnęła swój moment najwyższego rozwoju swojej działalności w naszym kraju. Za ten fakt branża również doceniła osobę Tomasz przyznając mu tytuł Człowiek Roku 2017 podczas uroczystej Gali we Wrocławiu. Dziś Tomasz Kwiecień jest Prezesem Zarządu Vippo, spółki, która za pośrednictwem serwisu internetowego vippo.pl udziela pożyczek ratalnych użytkownikom sieci. Marka bardzo mocno weszła na rynek podkreślając fakt posiadania w 100% polskiego kapitału i zapowiadała dość mocną ekspansję. Szczerze mówiąc na dzień dzisiejszy jej nie zauważam, ale myślę, że to jeszcze nie ostatnie słowo osób zarządzających tą marką, a trzeba podkreślić, iż przy tego typu biznesie bardzo mocno trzeba zwrócić uwagę na budowę ryzyka na jakim pożyczki są udzielane, co nie jest możliwe na przestrzeni zbyt krótkiego odcinka czasu.

Odejście Ovaisa Siddiqui z Aasa Polska przeszło bez zaburzenia dla działalności samej spółki Aasa, za sterami której usiadł Kimmo Rytkönen, CEO oraz członek zarządu Aasa Global. Siddiqui przyczynił się do umocnienia firmy na pozycji jednego z liderów sektora pożyczek ratalnych w Polsce. Pod jego kierownictwem Aasa osiągnęła rekordowe wyniki, otrzymała wiele nagród branżowych i znalazła się wśród partnerów strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Czy wkrótce będziemy tutaj świadkami kolejnych nazwisk? W przypadku tak dużego gracza myślę, że możemy spodziewać się kogoś z dużym doświadczeniem branżowym.

Managerów na rynku loan market ci u nas dostatek

Większość z nas może sobie zadawać pytanie, co z Marcinem Borowieckim, aktualnie CEO w wonga.com. W mojej perspektywie mógłby zasiąść za sterami chociażby Aasa Polska. Wgryzając się w obecną sytuację wonga na rynku polskim to bardzo mocny gracz, zaliczany do tzw TOP 5 rynku. Nie mniej doniesienia z UK mogą świadczyć o tym, iż w perspektywie nieodległego czasu polski biznes tej marki pożyczkowej może zostać przejęty przez innego inwestora.

Wartym odnotowania faktem jest również powołanie na stanowisko Counrty Managera Ferratum w Polsce Piotra Zimoląga, do niedawna zarządzającego Inicjatywą Mikro. Doświadczenie Piotra pewnie wniesie dużo nowych możliwości w całej firmie. Zastanowić się tutaj trzeba nad osobą Krzysztofa Przybysza, który pewnie oddając stery w ręce nowej władzy, dostanie propozycję poprowadzenia czegoś bardziej globalnego na poziomie międzynarodowej grupy, jaką stanowi marka Ferratum.

Powszechnie jest zauważalna potrzeba świeżego spojrzenia na branżę oraz duże zasoby doświadczenia z rynku consumer finance. Tutaj rynek wychował świetnych fachowców, którzy z dnia na dzień zasilają zespoły firm pożyczkowych, często stając za ich sterami. Dwa takie przykłady to na pewno Wioletta Bartkowiak, która jeszcze pod koniec ubiegłego roku zasiliła zarząd spółki SMS Kredyt. Wioletta ostatnie kilkanaście lat pracowała dla Credit Agricole (wcześniej Lukas Bank) gdzie z pewnością jej doświadczenie bankowe to duża dawka wiedzy dla całego zarządu, który głośno mówi, że chce stawiać podwaliny własnego banku.
Z Credit Agricole (a ściślej również z Lukas Banku) przyszła też Katarzyna Grajewska, której powierzono misje prowadzenia spółki Takto Finanse, należącej do dużej grupy windykacyjnej Ultimo. Z przecieków wiem, iż Takto Finance na jesień również planuje totalne zaskoczenie konkurencji swoim nowym pomysłem. Szczerze mówiąc nie mogę się doczekać premiery.

Bardzo ciekawą osobowością na rynku może również okazać się Krzysztof Kowalski, który po odejściu Adama Dąbrowskiego został Dyrektorem Zarządzajacym w CreamFinance Poland – spółce zarządzającej takimi markami jak lendon.pl, efin.pl czy extraportfel.pl.

Cały ten rok zapowiada się bardzo interesująco. Patrząc z perspektywy czasu dziś mamy do czynienia z bardzo dojrzałym rynkiem loan market w Polsce, którego wartość rośnie z dnia na dzień, a za nią proporcjonalnie rośnie rola oraz wartość managerów zarządzających przedsiębiorstwami tworzącymi tą branżę.

[posts title='Więcej o pożyczkach pozabankowych w Polsce' count='3' offset='3' cat_name='raporty'][/posts]

Podobne wpisy

Zamieść komentarz