W dniu 17 marca 2020 odbyło się niestandardowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która pierwszy raz od pięciu lat postanowiła zmienić stopy procentowe. To odpowiedź RPP na problemy związane z pandemią wirusa COVID-19.
Oprocentowanie banku centralnego zostało zmienione po raz pierwszy od pięciu lat, osiągając tym samym poziom najniższy w historii. To dobra wiadomość dla polskich konsumentów, którzy dzięki temu będą spłacać niższe raty swoich zobowiązań finansowych. Obniżenie stóp procentowych ma wspomóc gospodarkę naszego kraju w uporaniu się z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.
– Niższe stopy zmniejszają obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomagają budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego – podkreślał inicjator zmiany, przewodniczący RPP i szef NBP prof. Adam Glapiński.
Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej;
Uchwała RPP wejdzie w życie już dziś, 18 marca 2020 r. Specjaliści podkreślają jednak, że to nie koniec zmian. W nadchodzących miesiącach najprawdopodobniej dojdzie do kolejnych cięć stóp procentowych.