Wspólne rekomendacje Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
maseczka i pieniądze

Sektor pozabankowy oraz wiele innych branż zostało dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Wspólne rekomendacje Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego dotyczą działań, które w obliczu pandemii powinny podjąć firmy pożyczkowe wobec swoich klientów, pracowników, akcjonariuszy, inwestorów oraz kontrahentów. 

Sektor zobowiązań pozabankowych stoi dziś w obliczu ogromnych wyzwań związanych z negatywnymi skutkami rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. To prawdziwy egzamin z odpowiedzialności, bowiem zachwianie stabilności tej branży może doprowadzić do utraty pracy kilkudziesięciu tysięcy osób oraz do ograniczenia dostępności niezbędnego finansowania dla tysięcy potrzebujących go Polaków.

W obliczu tej trudnej sytuacji firmy pożyczkowe nie mogą pozostać obojętne na ciężką sytuację klientów dotkniętych epidemią wirusa COVID-19. Polscy pożyczkodawcy powinni zatem wdrożyć konkretne modele wsparcia dostosowane do oferowanego przez siebie finansowania oraz sytuacji klientów.

Rekomendacje Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego:

  • umożliwienie zawieszenia spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych na okres do 1 miesiąca (w zależności od rodzaju produktu oraz z możliwością przedłużenia o kolejny okres),
  • przesunięcie daty spłaty rat pożyczki wraz z ewentualnym wydłużeniem okresu, na jaki została udzielona pożyczka,
  • obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej na okres do 2 miesięcy wraz z ewentualnym wydłużeniem okresu, na jaki została udzielona pożyczka oraz z możliwością przedłużenia na kolejny okres,
  • niepobieranie odsetek za zwłokę od dnia złożenia wniosku na okres uzgodniony z pożyczkobiorcą w przypadku tych klientów, którzy zalegają ze spłacaniem rat.

Wszystkie wyżej wymienione działania mają być realizowane na wniosek pożyczkobiorców, których sytuacja finansowa ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest brak zaległości w obsłudze pożyczek na dzień 29 lutego 2020 roku.

Ułatwienia dla pożyczkobiorców

Ponadto rekomendacje dla firm pożyczkowych zakładają wprowadzenie szeregu usprawnień mających na celu lepsze zaspokajanie potrzeb finansowych Polaków. Chodzi tu m.in. o szybkie rozpatrywanie wniosków klientów chcących skorzystać z oferowanej przez pożyczkodawców pomocy w zakresie spłaty zobowiązań.

Pożyczkodawcy mają przyjmować i rozpatrywać tego typu wnioski bezpłatnie, a także umożliwić swoim klientom składanie ich w formie odformalizowanej. Konieczne jest również zapewnienie możliwości składania wniosków w formie zdalnej, m.in. za pośrednictwem poczty elektronicznej lub rozmowy telefonicznej. Firmy pożyczkowe powinny wdrożyć takie rozwiązania nawet wtedy, gdy składanie wniosków w formie zdalnej nie zostało zapisane w umowie. Warunkiem jest jednak odpowiednia identyfikacja klienta, która umożliwi bezpieczne realizowanie usług.

Rekomendacje Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego dla firm w nich zrzeszonych wymagają, by ich wdrożenie odbyło się w terminie jak najkrótszym. Pożyczkodawcy mają na to 14 dni od dnia wydania powyższych rekomendacji.

Apel do rządu

Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego zaapelowały także do polskiego rządu, by jak najszybciej podjął działania mające na celu złagodzenie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zapewnienie stabilności polskiego systemu finansowego.

Organizacje podkreśliły, że dalsza pomoc udzielana klientom firm pożyczkowych jest uwarunkowana uzyskaniem wsparcia ze strony instytucji państwowych. Jako niezbędne dla utrzymania płynności tego sektora Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego wskazują:

  • umożliwienie zaliczania strat z tytułu niespłaconych pożyczek do kosztów uzyskania przychodów;
  • możliwość skorzystania z preferencyjnych linii kredytowych w celu wsparcia płynności finansowej;
  • wykup obligacji korporacyjnych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju lub inną instytucję kontrolowaną przez Rząd;
  • odroczenie płatności zobowiązań publicznoprawnych.

Przetrwanie branży pozabankowej

Warto podkreślić, że sektor pozabankowy od wielu lat uzupełnia ofertę sektora bankowego, zaspokajając potrzeby finansowe tysięcy Polaków. Firmy pożyczkowe działają w oparciu o szereg regulacji, dzięki czemu świadczą swoje usługi w sposób transparentny i uczciwy. Ponadto tego typu instytucje same dokładają wszelkich starań, by prowadzić działalność zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania, z poszanowaniem zasad etycznych i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Niestety firmy pożyczkowe swoją działalność opierają wyłącznie na jednym rodzaju usług finansowych. Z tego powodu nie są w stanie rekompensować sobie obecnych strat poprzez przychody z tytułu innych usług, tak jak to robią banki. Tym samym pożyczkodawcy znaleźli się dziś w niezwykle trudnej sytuacji, bowiem sami nie gromadzą żadnych depozytów. Równocześnie muszą borykać się z wymagającymi regulacjami, zobowiązującymi ich m.in. do zapłaty podatku dochodowego niezależnie od tego, czy klienci firmy spłacają podjęte pożyczki.

Właśnie z tego powodu niezwykle ważne jest, by administracja publiczna, klienci i same instytucje pożyczkowe wypracowywały rozwiązania, które pozwolą odciążyć portfele Polaków, a zarazem zagwarantować przetrwanie samej branży pozabankowej.

Podobne wpisy

Zamieść komentarz